e-prawnik.pl Porady prawne

Opodatkowanie budynku

Pytanie:

Osoba fizyczna złożyła informację w podatku od nieruchomości wykazując do opodatkowania 1219 m2 jako grunty pozostałe. Z aktu notarialnego dot. umowy darowizny wynika, że na tym gruncie znajduje się budynek letniskowy o pow. 35 m2 posadowiony na metalowych palach nie trwale z gruntem związany. Natomiast z Ewidencji Gruntów i Budynków zapisane jest że ten grunt sklasyfikowany jest jako grunt orny klasy VI. Jak opodatkować grunt z budynkiem letniskowy nie trwale z gruntem związanym?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie budynku

14.11.2011

Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych użyte w ustawie określenie budynek oznacza obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Zatem aby dany obiekt mógł być uznany za budynek musi w świetle powyższej definicji być trwale związany z gruntem. Jeśli zatem opisany obiekt nie jest trwale związany z gruntem to nie jest budynkiem dla celów podatku, a zatem przedmiotem opodatkowania będzie wyłącznie grunt, traktowany jako grunt niezabudowany.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ