Obecność na rozprawie sądowej

Pytanie:

"Czy pracownik występujący jako powód ma obowiązek uczestniczenia w rozprawie sądowej przeciwko pozwanemu pracodawcy (roszczenia finansowe)? Czy nieobecność powoda na rozprawie jest przyczyną nie odbycia się rozprawy, czy też odbywa się ona zaocznie?"

Odpowiedź prawnika: Obecność na rozprawie sądowej

W pierwszej kolejności należy wskazać, że powód może złożyć już w samym pozwie jak i później przed sądem oświadczenie, że zgadza się na przeprowadzenie rozprawy podczas jego nieobecności. Innym sposobem jest ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu cywilnym, który będzie działał za powoda i jego obecność nie będzie obowiązkowa, chyba że sąd będzie chciał przeprowadzić dowód z przesłuchania strony.

Pamiętać należy, że w razie nieobecności strony na rozprawie przewodniczący lub wyznaczony przez niego sędzia sprawozdawca przedstawia jej wnioski, twierdzenia i dowody znajdujące się w aktach sprawy.

Kodeks postępowania cywilnego stanowi, że rozprawa ulega odroczeniu, jeżeli sąd stwierdzi nieprawidłowość w doręczeniu wezwania albo jeżeli nieobecność strony jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną znaną sądowi przeszkodą, której nie można przezwyciężyć. Poza tym rozprawa ulega odroczeniu, jeżeli sąd postanowi wezwać do wzięcia udziału w sprawie lub zawiadomić o toczącym się procesie osoby, które dotychczas w postępowaniu nie występowały w charakterze powodów lub pozwanych. Sąd może w celu dokładniejszego wyjaśnienia stanu sprawy zarządzić stawienie się stron lub jednej z nich osobiście albo przez pełnomocnika, mimo że wnosiły o rozpoznanie sprawy pod ich nieobecność.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika