Archiwum artykułów - Strona 99

Przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową

15.10.2004

Kodeks spółek handlowych przewiduje pewne odrębności w procedurze przekształcenia w poszczególnych rodzajach przekształceń. W przypadku przekształcenia spółki osobowej w kapitałową przewidziane zostały dodatkowe wymogi jakie winny być spełnione dla prawidłowego przeprowadzenia (...)

Przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową

15.10.2004

Dokonanie przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową jest możliwe po spełnieniu ogólnych wymagań ustanowionych dla wszystkich przekształceń oraz dodatkowo pewnych szczególnych wymogów związanych tylko ze spółkami osobowymi. Podstawowym (...)

Prawo do dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

13.10.2004

Jeżeli spółka z o.o. osiągnie zysk w wyniku prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, jej udziałowcy uprawnieni są do udziału w tym zysku. Uprawnienie to wynika z zaangażowania w spółce z o.o. wkładów wspólników, które to wkłady wydatnie przyczyniają się do osiągania przychodów (...)

Zmiany w ksh - spółki kapitałowe

13.10.2004

Wspólnicy i członkowie organów spółek kapitałowych powinni zapoznać się ze zmianami wprowadzonymi do Kodeksu spółek handlowych ustawą z dnia 12 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została (...)

Zajmujesz się akwizycją? Sprawdź co powinieneś o niej wiedzieć!

12.10.2004

Porada ta ma na celu przybliżenie wymogów prawnych jakie spełnić musi przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą opartą na akwizycji lub działalność do takiej podobną, z którą wiąże się zawieranie umów poza lokalem przedsiębiorstwa. Wymogi te zostały uregulowane w ustawie (...)

Podstawowe obowiązki związane z rozpoczynaniem działalności gospodarczej

12.10.2004

Jeżeli zamierzamy prowadzić działalność gospodarczą jako osoba fizyczna musimy uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej, także po 1 stycznia 2005r. Porada zawiera informacje dotyczące tego co, kiedy i w jakim urzędzie powinieneś zgłosić chcąc rozpocząć prowadzenie działalności (...)

Emerytura dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r.

16.9.2004

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948r. otrzymają emeryturę na zasadach określonych w ustawie emerytalnej obowiązującej od 1 stycznia 1999 r. Jedynym wymogiem jaki trzeba spełnić, aby nabyć prawo do emerytury jest osiągnięcie odpowiedniego wieku przez ubezpieczonego. Dla kobiet wynosi on 60 (...)

Emerytury i renty nauczycieli akademickich

16.9.2004

Nauczyciel akademicki oraz członkowie jego rodziny mają prawo do zaopatrzenia emerytalnego na zasadach ogólnych, wynikających z ustawy o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jako, że są przecież pracownikami podlegającymi powszechnemu systemowi ubezpieczeń społecznych.

Podstawa wymiaru emerytury

16.9.2004

Podstawę wymiaru emerytury stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne na podstawie przepisów prawa polskiego z kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających (...)

Emerytura dla ubezpieczonych urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r.

16.9.2004

Reforma systemu ubezpieczeń społecznych, która weszła w życie od 1 stycznia 1999 r. zmieniła zasady nabywania praw do świadczeń emerytalnych oraz sposób ustalania ich wysokości. Nowy system przewiduje nabywanie uprawnień do emerytury po spełnieniu kryterium wiekowego przez ubezpieczonych. (...)

Dodatki do emerytur i rent

16.9.2004

Oprócz podstawowych świadczeń jakimi są emerytury i renty, z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przyznawane są także dodatki do ich. Niniejsza porada poświęcona jest właśnie tym dodatkowym świadczeniom.

Metoda kasowa a terminy odliczeń

16.7.2004

Metoda kasowa jest szczególnym sposobem rozliczania się małych podatników, który polega na tym, iż obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności (nie później jednak niż 90. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi). Stosowanie tej metody (...)

Termin odliczenia podatku VAT

16.7.2004

Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest fundamentalnym prawem każdego podatnika. W praktyce podatnicy mają jednak bardzo często wątpliwości, kiedy mogą z prawa tego skorzystać. W związku z tym, iż obecne przepisy ustawy VAT w odmienny sposób regulują tą kwestię, warto przepisy te przybliżyć (...)

Ewidencja prowadzona przez podatników VAT

16.7.2004

Jednym z podstawowych obowiązków podatnika VAT jest prowadzenie ewidencji dla celów tego podatku. Wskazać należy dwie przyczyny wprowadzenia takiego obowiązku. Po pierwsze ewidencje są niezbędne dla podatnika, który na ich podstawie oblicza i deklaruje zobowiązanie podatkowe za dany okres rozliczeniowy. (...)

Odliczanie częściowe podatku VAT

16.7.2004

Prawo do częściowego tylko odliczenia podatku stanowi konsekwencję zasady, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony (czy prościej - prawo do odliczenia podatku naliczonego) dotyczy tylko podatku naliczonego zapłaconego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą (...)

Zwolnienia grupowe (stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2003 r.)

28.6.2004

Zasady dotyczące zwolnień zbiorowych stosuje się również w razie indywidualnego rozwiązywania umów o pracę z przyczyn uzasadniających zwolnienia grupowe, m.in. z przyczyn ekonomicznych. Co to jest zwolnienie zbiorowe? Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy dokonującym zwolnień (...)

Metoda kasowa - sposób rozliczania podatku VAT dla małych podatników

3.6.2004

Metoda kasowa jest szczególnym, dostępnym dla niektórych podatników, sposobem rozliczania podatku VAT. Jej istotą jest odmienny sposób powstawania obowiązku podatkowego - o ile w przypadku zasad ogólnych powstanie obowiązku podatkowego powiązane jest na ogół z wydaniem towaru lub wykonaniem (...)

Wystawianie faktur przez nabywcę

25.5.2004

Regulacje zawarte w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych wprowadzają szereg, nieznanych dotychczas rozwiązań. Jednym z nich jest możliwość wystawiania faktur VAT przez nabywcę towarów lub usług.

Wystawianie faktur po 1 maja 2004 r.

20.5.2004

Od 1 maja 2004 r. obowiązuje nowa ustawa o podatku od towarów i usług, która zastąpiła poprzednio obowiązującą ustawę o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy wchodzą w życie również nowe przepisy wykonawcze, w tym przepisy dotyczące (...)

Wewnątrzwspólnotowe nabycie nowych środków transportu

20.5.2004

Wewnątrzwspólnotowe nabycie nowych środków transportu stanowi szczególny przypadek wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Szczególny charakter tej czynności wiąże się przede wszystkim z tym, że czynność ta stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów niezależnie od tego kto jest nabywcą (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika