Archiwum artykułów - Strona 98

Kiedy tajemnica bankowa może być uchylona?

9.11.2004

Obowiązek banków zachowania w tajemnicy wiadomości uzyskanych o klientach w trakcie dokonywania czynności bankowych może być w pewnych sytuacjach wyłączony. Powinny to być sytuacje nadzwyczajne i wyjątkowe. Analizując przepisy ustawy prawo bankowe i wielu innych aktów prawnych (...)

Tajemnica bankowa

9.11.2004

Dokonując czynności bankowych przekazujemy bankowi informacje dotyczące bezpośrednio naszej osoby, naszego stanu rodzinnego i majątkowego. Banki posiadające takie informacje mogą stanowić bardzo bogate źródło wiedzy o nas samych. Dlatego też ustawa prawo bankowe nakazuje bankom w tym aspekcie (...)

Udzielenie kredytu przez bank hipoteczny

9.11.2004

Przed udzieleniem kredytu bank hipoteczny musi ocenić ryzyko związane z udzieleniem kredytu. Czyni to na podstawie ekspertyzy określającej bankowo-hipoteczną wartość nieruchomości. Bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości to ustalona zgodnie z przepisami tej ustawy wartość, która (...)

Zdolność kredytowa

9.11.2004

Konieczność wykazania zdolności kredytowej przez kredytobiorców może być przez niektórych odbierana jako szykana. Należy jednak pamiętać, że bank – tak jak każdy podmiot posiadający środki pieniężne, nie odda posiadanych środków osobie, która nie gwarantuje spłaty kredytu. Środki, (...)

Umowa kredytu

9.11.2004

Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których sami maja nadzieję czerpać niemałe zyski. Dlatego też istnienie silnego sektora bankowego, (...)

Oprocentowanie kredytów bankowych

9.11.2004

Na podstawie umowy kredytu instytucja kredytowa – najczęściej bank – oddaje do dyspozycji kredytodawcy określoną ilość środków pieniężnych, z przeznaczeniem na cel określony w umowie kredytowej, a kredytobiorca zobowiązuje się korzystać z oddanych mu do dyspozycji środków (...)

Szczególne uprawnienia banków

9.11.2004

Bank udzielając kredytów osobom fizycznym oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą musi w odpowiedni sposób zabezpieczyć zwrot oddanych do dyspozycji środków pieniężnych. Nie jest to jedynie \"widzimiesię\" banku jako kredytodawcy, gdyż obowiązek odpowiednich (...)

Ubezpieczenie kredytu

9.11.2004

Każdy kto miał okazję zaciągnąć kredyt w banku spotkał się z koniecznością uzyskania nieskończonej liczby zabezpieczeń. Bank, chroniąc się przed niewypłacalnością kredytobiorców pragną jak najlepiej zabezpieczyć własne środki pieniężne. Jednym ze sposobów takiego zabezpieczenie (...)

Oprocentowanie środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych

5.11.2004

Rachunek bankowy, a właściwie środki pieniężne na nim zgromadzone, są oczywiście oprocentowane. Oprocentowanie dokonywane jest według stopy stałej lub zmiennej. W jakiej wysokości – to już określa sama umowa rachunku bankowego. Czym jest stopa procentowa? Stopa procentowa jest pewną (...)

Jaką rolę w postępowaniu spadkowym pełni wykonawca testamentu?

5.11.2004

Powoływanie wykonawcy testamentu nie jest w Polsce częstą praktyką, niemniej ustawodawca zdecydował się tę instytucje unormować w przepisach prawa spadkowego. Zasadniczym celem powołania wykonawcy testamentu jest usprawnienie zarządu majątkiem spadkowym do czasu przeprowadzenia działu spadku, (...)

Podmioty, dla których prowadzone są rachunki bankowe

5.11.2004

Rachunek bankowy może być prowadzony dla określonego w ustawie podmiotu. Prowadząc rachunki bankowe, bank ma obowiązek kierować się zasadą, zgodnie z którą może on swobodnie dysponować powierzonymi środkami pieniężnymi, jednak w zamian powinien dokładać wszelkich starań w zakresie (...)

Rachunki oszczędnościowe

5.11.2004

Jednym z rodzajów rachunków, jakie banki mogą prowadzić z woli ustawodawcy są rachunki oszczędnościowe – wkłady oszczędnościowe. Rachunki oszczędnościowe bank prowadzi dla osób fizycznych, jednak ustawodawca zezwala także na prowadzenie ich dla szkolnych kas oszczędnościowych i (...)

Rodzaje rachunków bankowych

5.11.2004

Ustawa prawo bankowe wskazuje, jakie rodzaje rachunków bankowych mogą być prowadzone przez banki. Pomimo, iż wszystkie typy należą do tej samej „rodziny” rachunków bankowych, różnią się między sobą, gdyż odmiennie kształtują się w każdym z przypadków prawa i obowiązki (...)

Rozliczenia gotówkowe

5.11.2004

Rozliczenia gotówkowe są odmianą rozliczeń pieniężnych, czyli świadomych i zgodnych z przepisami obowiązującego prawa przemieszczanie środków pieniężnych pomiędzy osobami prawnymi i fizycznymi. Rozliczenia gotówkowe natomiast polegają generalnie rzecz biorąc na wręczeniu (...)

Rodzaje rozliczeń bezgotówkowych

5.11.2004

W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż czek jest papierem wartościowym. Otrzymuje się go z tego banku, w którym mamy założone konto osobiste czy firmowe. Za jego pomocą osoba wystawiająca zleca swemu bankowi wypłatę określonej na czeku kwoty pieniężnej ze środków (...)

Warunki przeprowadzania rozliczeń pieniężnych

5.11.2004

Rozliczeń pieniężnych można dokonywać w pełni swobodnie za pośrednictwem banków, jeżeli spełniony jest jeden podstawowy warunek, mianowicie, jeżeli przynajmniej jedna ze stron takiego rozliczenia (nieistotne czy to dłużnik czy też wierzyciel) posiada rachunek bankowy. Rozliczenia (...)

Pośrednik nieruchomości - nowe warunki działania

3.11.2004

22 września 2004 r. zmieniło się szereg regulacji dotyczących pośrednictwa nieruchomościami. Zaczęły one obowiązywać równolegle ze zmianami w zarządzie nieruchomościami oraz w zawodzie rzeczoznawcy majątkowego. Kto może zostać pośrednikiem? Większość warunków, jakie musi (...)

Świadczenie usług drogą elektroniczną

27.10.2004

Termin "usługi świadczone drogą elektroniczną" obejmuje wszystkie usługi, których wykonanie następuje przez wysyłanie i odbieranie danych za pomocą systemów teleinformatycznych na indywidualne żądanie usługobiorcy (klienta), bez jednoczesnej obecności stron, przy czym dane te muszą zostać (...)

Zakres ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

27.10.2004

10 marca 2003 r. weszła w życie ustawa o świadczeniu usług elektronicznych. Regulacja ta określa zasady świadczenia usług drogą elektroniczną, obowiązki usługodawcy, zasady odpowiedzialności usługodawcy z tytułu świadczonych usług oraz zasady ochrony danych osobowych osób fizycznych (...)

Obowiązki usługodawcy świadczącego usługi drogą elektroniczną

27.10.2004

Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, która weszła w życie 10 marca 2003 r. nakłada na podmioty świadczące usługi droga elektroniczną szereg obowiązków, mających zapewnić bezpieczeństwo dokonywanych w drodze elektronicznej transakcji. Podmiot świadczący usługi (...)

Jak skutecznie dołączyć regulamin do umowy?

27.10.2004

Przy zawieraniu umów z konsumentami przedsiębiorcy często posługują się „regulaminami świadczenia usług”, gotowymi „formularzami kontraktowymi”, ogólnymi warunkami umów, zawierającymi standardowe postanowienia powtarzające się w każdej umowie danego typu. W regulaminie (...)

Spółka dominująca w kodeksie spółek handlowych

15.10.2004

Kodeks spółek handlowych w szeregu unormowanych definicji zawiera również definicję spółki dominującej. Zgodnie z art. 4 § 1 pkt. 4 ustawy Kodeks spółek handlowych, spółką dominującą może być wyłącznie spółka handlowa, a więc spółka (...)

Sądowa kontrola decyzji i postanowień wydawanych przez Prezesa UOKiK

15.10.2004

Postępowanie w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, w sprawach praktyk ograniczających konkurencję oraz w sprawach koncentracji przedsiębiorców prowadzone przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kończy się zazwyczaj wydaniem decyzji. (...)

Decyzje wydawane w sprawach koncentracji przedsiębiorców

15.10.2004

Zamiar dokonania koncentracji przedsiębiorców, których łączny obrót za poprzedni rok obrotowy przekraczał równowartość 50 000 000 euro wymaga uprzedniego zgłoszenia Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W toku rozpatrywania i oceny skutków (...)

Łączenie się spółek z udziałem spółek osobowych

15.10.2004

Spółki osobowe, czyli spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna, dla dokonania połączenia muszą w pierwszej kolejności – z woli ustawodawcy – pisemnie uzgodnić plan połączenia. Sporządzenie planu połączenia (...)

Łączenie się spółek kapitałowych

15.10.2004

Opracowanie planu połączenia jest obowiązkową czynnością narzuconą przez Kodeks spółek handlowych. Chodzi tutaj o plan, który zostanie pisemnie uzgodniony między łączącymi się spółkami. Pod rządami kodeksu handlowego wiele istotnych rozstrzygnięć, w tym właśnie łączenie się spółek (...)

Ogólne zasady połączenia spółek handlowych

15.10.2004

Kodeks spółek handlowych pozwala bez ograniczeń łączyć się spółkom kapitałowym. Stanowi bowiem, że spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi. Jednak ustawodawca uczynił zastrzeżenie, iż spółka osobowa nie może być (...)

Sposoby podziału spółek przewidziane w kodeksie spółek handlowych

15.10.2004

Biorąc pod uwagę postanowienia kodeksu spółek handlowych, można wyróżnić właściwie dwa sposoby dokonywania podziału spółek. Pierwszą z możliwości jest podział spółki przez rozdzielenie, a drugą podział dokonany przez wydzielenie. Na czym polega podział spółki dokonany przez rozdzielenie? (...)

Ogólna charakterystyka podziału spółek handlowych

15.10.2004

Podział spółek jest odwróceniem procesu łączenia się spółek. Przyczyna podziału może wynikać bądź z wewnętrznych relacji, powstałych wewnątrz spółki, bądź z konieczności restrukturyzacji przedsiębiorstwa spółki, w postaci wydzielenia jego zorganizowanej (...)

Odpowiedzialność za zobowiązania podzielonej spółki

15.10.2004

W związku z podziałem spółek powstaje problem ewentualnego przejęcia zobowiązań podzielonej spółki. W doktrynie wyróżnia się kilka ogólnych zasad dotyczących tej materii. W przypadku spraw z zakresu praw i obowiązków o charakterze cywilnoprawnym mamy do czynienia (...)

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową

15.10.2004

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową następuje, jeżeli oprócz wymagań przewidzianych przepisami ogólnymi spełnione zostały dodatkowe warunki. Wśród tych warunków znajduje się między innymi wymóg, by kapitał zakładowy spółki przekształconej był nie mniejszy (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika