Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 188

Alimenty a przejście na emeryturę

6.7.2007

Mój mąż jest jeszcze czynny zawodowo. Płaci alimenty byłej żonie (małżeństwo bezdzietne). Czy byłej żonie mojego męża będzie przysługiwać w pewnym momencie część jego emerytury?

Samochód jako mienie przesiedleńcze z USA

6.7.2007

Zamierzam sprowadzić samochód z USA jako mienie przesiedleńcze do Polski. mieszkam w USA ponad rok i mam zarejestrowany samochód na siebie dłużej niż 6 miesięcy. Spełniam wymogi mienia przesiedleńczego. Czy jest możliwa sprzedaż auta przed upływem 12 miesięcy od daty rejestracji w Polsce (...)

Zgoda zarzadu wspólnoty na zabudowę balkonu

5.7.2007

Jestem właścicielką lokalu mieszkalnego we wspólnocie mieszkaniowej. W moim akcie notarialnym jest zapis, że przylegający do lokalu taras jest mi przekazany nieodpłatnie i jestem jego wyłącznym użytkownikiem. Jestem również zobowiązana ponosić wszelkie koszty związane z konserwacją i (...)

Wznowienie postępowania w sprawie o wykroczenia

5.7.2007

Sąd wydał prawomocny wyrok w październiku 2006 roku. Wyrok został wydany na podstawie wniosku o ukaranie wystawionego przez straż miejską. W marcu 2007 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, że uprawnienia nadane rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie kontroli (...)

Renta rodzinna dla rozwiedzionej wdowy

5.7.2007

Małżonka/ek rozwiedziona/y lub wdowa/wdowiec, która/y do dnia śmierci męża/żony nie pozostawał/a z nim/nią we wspólności małżeńskiej ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków określonych powyżej, miał/a w dniu śmierci męża/żony prawo do alimentów z jego/jej (...)

Procedura sprzedaży udziałów sp. z o. o.

5.7.2007

Spółka z o.o. kapitał 50 tys zł. Prezes posiada 90%, członek Zarządu 10% oraz prokurent ustanowiony przez Zarząd. Prezes oraz członek zarządu jak i prokura pracują w spółce na czas nieokreślony na umowę o pracę. Ma nastąpić zbycie udziałów na rzecz pana X. Członek zarządu i prezes (...)

Cofnięcie zgody na zamianę mieszkania na dom

5.7.2007

Moi rodzice są najemcami mieszkania kwaterunkowego. Złożyli do Urzędu Miasta podanie o zamianę na dom jednorodzinny własnościowy. Podanie zostało rozpatrzone pozytywnie. Została wydana wstępna zgoda na zamianę. W piśmie, które zostało odebrane osobiście w Urzędzie, jest napisane, że (...)

Forma umowy spółki cywilnej

5.7.2007

Czy aneks do umowy spółki cywilnej, zawierający postanowienie o przyjęciu dodatkowych wspólników do społki, który został podpisany kilka miesięcy temu i nigdzie nie zarejestrowany (ani w Urzedzie Miasta ani w Urzedzie skarbowym) obowiązuje czy też można go wypowiedzieć będąc jednym z (...)

Kiedy można domagać się zwrotu weksla in blanco

5.7.2007

Kontrahent żąda ode mnie podpisania nowej deklaracji wekslowej. W ciągu trzyletniej współpracy podpisałam już 2 weksle i dwie deklaracje wekslowe (zmieniały się umowy), żadna nie została zwrócona. Kontrahent zapytał mnie na podstawie jakich przepisów domagam się zwrotu starych weksli, (...)

Umowa o korzystanie z bazy danych

5.7.2007

Jakiego rodzaju umowę powinny zawrzeć strony, jeśli jedna ze stron udostępnia bazę danych z możliwością wprowadzenia tam danych, a druga strona chce przekazywać dane do wprowadzenia? Przy czym jedna strona prowadzi tę bazę bo tak wynika z ustawy, a drugiej "opłaca się" przekazywać te dane (...)

Składanie fałszywych zeznań

5.7.2007

Pozwany i jego świadek w procesie gospodarczym składał fałszywe zeznania dzięki którym wygrał sprawę. Obecnie jest złożona apelacja i jednocześnie doniesienie do prokuratury o składaniu fałszywych zeznań. Czy prokurator może umorzyć śledztwo motywując to faktem, że jeszcze nie ma prawomocnego (...)

Rachunkowość w szkole wyższej

5.7.2007

Jakie akty prawne regulują prowadzenie księgowości szkół wyższych ? Kto zatwierdza sprawozdania finansowe szkół wyższych?

Podatki wynikające z umowy dzierżawy

5.7.2007

Dla celów reklamy wytwarzanych produktów zawieram umowy dzierżawy pod tablice reklamowe z właścicielami nieruchomości, to jest zarówno działek, na których posadowione są budynki mieszkalne, jak i gruntów ornych. Są to powierzchnie nie przekraczające 4 m2 i wartości opłat dzierżawnych (...)

Alimenty po rozwodzie a renta rodzinna

4.7.2007

Jestem w trakcie rozwodu,/ za który całkowitą winę ponosi żona./ Boję się jednak przewlekania sprawy przez Sad, kłopotliwe przesłuchiwanie świadków i zbieranie dowodów, z tego powodu przystanę na rozwód bez orzekania winnego Jeżeli w wyroku rozwodowym będzie \"bez orzekania o winie\" (...)

Rozdzielność majątkowa i rozwód a renta rodzinna

4.7.2007

Rozwodzę się z żoną ale wcześniej wystąpiłem o rozdzielność majątkową. Wyrok w sprawie rozdzielności zapadnie przed wyrokiem rozwodowym. Czy rozdzielność majątkowa wpływa na rentę rodzinną /czy w razie mojej śmierci przed wyrokiem rozwodowym, ale po wyroku w sprawie rozdzielności (...)

Zwolnienie lekarskie w dniu wolnym od pracy

4.7.2007

Zatrudniam pracownika w równoważnym systemie czasu pracy. Pracownik pracuje 5 dni w tygodniu od wtorku do soboty. Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie od poniedziałku do poniedziałku. Czy za L-4 w poniedziałki należy sie pracownikowi wolny dzień?

Potrącenie ubezpieczenia na życie z zasiłku

4.7.2007

W firmie potrącam pracownikom ubezpieczenie grupowe z wynagrodzenia za pisemną zgodą. Pracownicy mają wysokie wynagrodzenia, powyżej minimalnego. Jedna z pracownic przebywa na urlopie macierzyńskim, która należy do ubezpieczenia. Zasiłek macierzyński wypłaca pracownicy zakład pracy. Pracownica (...)

Renta rodzinna, a zatrudnienie na okres próbny

4.7.2007

Zatrudniłem pracownika (pracownik ma 20 lat) na umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy od 04.07.2007r. do 04.10.2007r. Pracownik pobiera rentę rodzinną. Jakie obowiązki mam wobec ZUS jako pracodawca?

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

4.7.2007

Spółka z o. o. ma dwóch wspólników. Jeden z nich ma 24% udziałów. Czy konieczna jest zgoda tego mniejszościowego wspólnika na zatwierdzenie sprawozdania finansowego czy też wystarczy zgoda większości wspólników?

Wzór podpisu prezesa zarządu

4.7.2007

W spółce z o.o. było do tej pory 2 członków zarządu: prezes i wiceprezes. Teraz pozostanie tylko jeden z nich - ta sama osoba, jako prezes. Czy trzeba ponownie składać do KRS jako jeden z załączników wzór podpisu prezesa zarządu, skoro osoba na tym stanowisku nie zmieni się?

Udzielanie pracownikowi zwolnień od pracy

4.7.2007

Pracuję na 1/2 etatu w firmie państwowej, jednocześnie prowadzę zajęcia dydaktyczne w szkole wyższej. Zajęcia czasami odbywają się w dni kiedy wypada dzień pracy w firmie, w takiej sytuacji do tej pory wypisywałam się w zeszycie wyjść prywatnych. Czy zgodnie z paragrafem 13 Rozporządzenia (...)

Termin opuszczenia użyczonego lokalu komunalnego

4.7.2007

Od 11 lat jestem na stałe zameldowany w mieszkaniu komunalnym w X. Główny najemca nie jest ze mną spokrewniony. W ubiegłym tygodniu główny najemca bez porozumienia ze mną z mieszkania się wymeldował (w Biurze Meldunkowym) a także zgłosił (w Urzędzie Gminy), że rezygnuje z dalszego najmowania (...)

Forma zatrudnienia pracowników

4.7.2007

Czy do restauracji można zatrudnić wszystkich pracowników (kucharze, myjnia, kelnerzy, barmani, ...) na umowę zlecenie (lub umowę o dzieło) na czas określony, jeżeli jest to sezonowa działalność gospodarcza? Czy trzeba za takich pracowników odprowadzać składki do ZUS-u?

Powództwo o stwierdzenie nieważności umowy

4.7.2007

Publiczny szpital zakupił rezonans magnetyczny za kwotę 2 600 000 zł od S. sp. z o.o. Przy transakcji szpital zastosował tryb zakupu z wolnej ręki. Jednakże podczas kontroli następczej prowadzonej w tej sprawie przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych okazało się, iż zamawiający nie był (...)

Zwolnienie od powołanie do wojska

4.7.2007

Czy to prawda, że tegoroczni absolwenci szkół wyższych są automatycznie przenoszeni do rezerwy jeżeli w terminie ukończą studia? Jak to wygląda dla rocznika 1978?

Molestowanie seksualne

4.7.2007

Jakie są podstawy prawne do oskarżenia pracodawcy o molestowanie seksualne? Jakie są konsekwencje takiego oskarżenia?

Kontrahent zagraniczny a właściwość sądu

4.7.2007

Jesteśmy firmą transportową, świadczącą usługi również poza granicami Polski. Jeden z naszych słowackich kontrahentów zalega nam z zapłatą kilku faktur za wykonane usługi transportowe. Wysłane zostało już wezwanie do zapłaty, które pozostaje bez żadnej odpowiedzi. Nie można również (...)

Zbycie udziałów w spółce z o.o.

3.7.2007

Reprezentuję spółkę z o. o. z udziałem kapitału zagranicznego, gdzie dwóch udziałowców to cudzoziemcy. Działalność firmy opiera się głównie na świadczeniu usług technicznych na terenie państw UE oraz rekrutacji pracowników na potrzeby innych pracodawców. Czy istnieją prawne przeszkody (...)

Warunki jakie muszą spełniać drogi i dojścia

3.7.2007

W wyniku podziału gruntu na cele budowlane zachodzi potrzeba wydzielenia z niego drogi dojazdowej łączących nowe działki z drogą publiczną. Jakie są minimalne i maksymalne szerokości takich dróg oraz ewentualnie chodników lub poboczy? Czy zależą one od długości takiej drogi i od ilości (...)

Wspólnota majątkowa a kupno nieruchomości

3.7.2007

Chcemy kupić wraz z żoną garaż samochodowy, murowany. Istnieje między nami ustawowy ustrój majątkowy. Garaż zostanie zakupiony za pieniądze żony i chcemy, by garaż należał tylko do niej. Czy jest taka możliwość, by po kupnie garażu należał on tylko do żony, mimo ustawowego ustroju (...)

Brak zwolnień lekarskich a wypłata wynagrodzeń

3.7.2007

W związku ze strajkiem lekarzy pracownikowi po pobycie w szpitalu nie wystawiono zwolnienia lekarskiego, a jedynie informację w jakim okresie przebywał na oddziale szpitala, w takiej sytuacji pracownik traci prawo do 100 % wypłaty wynagrodzenia za czas choroby a także jest to nieusprawiedliwony (...)

Przejęcie długu - kredytu hipotecznego

3.7.2007

Mój mąż jest kilkuletnim hazardzistą. Dwa lata temu kupiliśmy mieszkanie za kredyt hipoteczny. Wzięliśmy go na 30 lat. W chwili obecnej jedynym żywicielem rodziny jest mąż. Ja mam zasądzone alimenty na dziecko, które ma 17 miesięcy i na zaspokojenie potrzeb bytowych rodzinie. Chciałabym (...)

Zatrudnienie właściciela firmy

3.7.2007

Spółka z o.o. ma siedzibę w Polsce. Zarząd stanowią dwie osoby (Francuzi) nie mieszkający w Polsce. Udziały: 50/50. Obydwie osoby prowadzą we Francji odrębne firmy. Francuz, prezes firmy chce dostawać comiesięczne wynagrodzenie ze swojej firmy w Polsce na podstawie umowy o pracę. Francuz, (...)

Wynagrodzenie rzeczowe za wykonanie pracy

3.7.2007

Jednoosobowa spółka chce kupić w Polsce działkę. Wynagrodzeniem upoważnionej osoby za wykonanie wszystkich formalności związanych z zakupem działki będzie określona część tej działki. Osoba ta (pełnomocnik) prowadzi działalność gospodarczą - jest wspólnikiem spółki cywilnej. W (...)

Składka na NFZ, a umowa zlecenia

2.7.2007

Prowadzę działalność pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Zamierzam \"zatrudnić\" kogoś na umowę zlecenie na czas nieokreślony (będzie to osoba z zewnątrz, nie zatrudniona u mnie). Zleceniobiorca będzie wykonywał czynności pomocnicze związane z pośrednictwem, a jego wynagrodzenie (...)

Egzekucja alimentów mimo umorzenia

2.7.2007

W czerwcu 2004 roku nastąpił mój rozwód, zasądzono ode mnie alimenty w kwocie 400zl, z powodu ciężkiej sytuacji i po porozumieniu z żona, że zostawię im mieszkanie nie płaciłem ich. Jednak w listopadzie 2005 r żona oddala mnie do komornika za zaległe alimenty na kwotę 3600 zł. Nie wiem (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika