Bank ziemi pod Mieszkanie Plus do zmiany

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju proponuje zmiany usprawniające pozyskiwanie i gospodarowanie gruntami przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) na realizację inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus. Celem zmian jest sprawniejsza i efektywniejsza realizacja programu Mieszkanie Plus.

Co się zmieni w celach i zadaniach Krajowego Zasobu Nieruchomości?

Krajowy Zasób Nieruchomości będzie zwiększał podaż mieszkań o umiarkowanych cenach i czynszach. Na nieruchomościach Skarbu Państwa będą powstawać mieszkania przeznaczone na wynajem, w tym z opcją docelowego przeniesienia prawa własność.

KZN będzie oferował grunty pod Mieszkanie Plus, a wysokość czynszu będzie zależeć od specyfiki danej inwestycji.

Porady prawne

Różne formy wykorzystania gruntów pod Mieszkanie Plus

Proponujemy uelastycznienie form gospodarowania nieruchomościami państwowymi. Krajowy Zasób Nieruchomości będzie miał możliwość wnoszenia nieruchomości do spółek z udziałem innych podmiotów niż jednostki samorządu terytorialnego i ich związki. Wprowadzimy możliwość udostępnienia nieruchomości na podstawie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Potrzebujemy powiększenia dopuszczalnych sposobów gospodarowania nieruchomościami należącymi do zasobu, przy zachowaniu możliwości kontroli i egzekwowania zobowiązań od podmiotów, którym nieruchomości zostaną udostępnione. Zaproponowane rozwiązania zachęcą inwestorów do budowania mieszkań, w tym tych o umiarkowanych cenach i czynszach.

Korzyści dla udostępniających grunty

Dla zapewnienia wystarczającej ilości gruntów pod inwestycje mieszkaniowe proponujemy zaangażowanie nowych zasobów gruntów, które będą stanowiły źródło pozyskania nieruchomości pod zabudowę mieszkaniową. W tym celu sformułowaliśmy rozwiązania zachęcające Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencję Mienia Wojskowego do przekazywania gruntów do zasobu KZN, ale również umożliwiające przekazywanie do zasobu, którym gospodaruje KZN nieruchomości przez spółki Skarbu Państwa i instytuty badawcze. W przypadku zbycia nieruchomości przejętej od KOWR i AMW KZN będzie wypłacał tym podmiotom kwotę odpowiadającą 90 proc. dochodów uzyskanych ze zbycia lub udostępnienia tej nieruchomości.

Dla usprawnienia sporządzania wykazów nieruchomości rezygnujemy z obowiązku ujmowania w wykazach nieruchomości, które z racji funkcji i przeznaczenia, nie mogą zostać wykorzystane na cele budownictwa mieszkaniowego (np. grunty zajęte przez pas drogowy lub pokryte wodami). Zmiany te ułatwią organom sporządzanie wykazów, a KZN będzie szybciej sprawdzał wykazy i łatwiej identyfikował nieruchomości pod zabudowę.

Mieszkanie Plus zmienia się na lepsze

Nowelizacja przepisów ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości to dopełnienie większego pakietu działań wspierających budownictwo mieszkaniowe dostępnego dla osób o niskich i przeciętnych dochodach. Jednym z tych elementów jest obowiązująca już ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych, która redukuje bariery prawne ograniczające rozwój mieszkalnictwa. Od nowego roku na podstawie ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania będą wypłacane dopłaty do czynszów najmu.

Przez wiele lat podstawowym problemem polskiego mieszkalnictwa był statystyczny niedobór mieszkań. Od 2016 r. rząd podjął szereg działań legislacyjnych, które redukują bariery prawne, które ograniczają rozwój mieszkalnictwa. Dostępność mieszkań na wynajem dla osób o przeciętnych i niskich dochodach jest jedną z najważniejszych trudności w rozwoju mieszkalnictwa.

Na podst. miir.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika