Rewizja Dyrektywy w sprawie europejskiego systemu handlu emisjami wkroczyła w decydującą fazę

W najbliższych tygodniach w Komisjach Parlamentarnych Środowiska (ENVI) oraz Przemysłu i Energii (ITRE) odpowiedzialnych za pakiet klimatyczny odbędą się głosowania nad poprawkami do dyrektywy o europejskim systemie handlu emisjami (ETS).
Przyjęte w głosowaniach poprawki będą miały decydujący wpływ na ostateczny kształt dyrektywy oraz tempo prac Parlamentu Europejskiego.


Projekt nowej dyrektywy ETS jest jednym z najważniejszych aktów prawa w zakresie ochrony środowiska, nad którym pracuje Komisja Europejska.
Rewizja Dyrektywy wprowadza szereg nowych rozwiązań do Systemu Handlu Emisjami (ETS), który będzie obowiązywał w UE od 2013 roku. Do najważniejszych zmian należy zaliczyć:
 Włączenie do Systemu innych gazów cieplarnianych niż CO2 (tlenki azotu);
 Wprowadzenie do systemu lotnictwa;
 Liczba dostępnych na rynku uprawnień będzie malała z każdym rokiem o 1,74% do 2020 roku;
 Uprawnienia do emisji będą naliczane na poziomie europejskim, dotychczas każdy kraj dysponował własnym limitem.

Najbliższe głosowania w Komisjach ITRE i ENVI oraz późniejsze obrady i głosowania plenarne zadecydują o najważniejszym dla przemysłu aspekcie Systemu Handlu Emisjami - o sposobie przydziału uprawnień. W ramach zmian systemu ETS Rada Europejska zaproponowała odejście od darmowego przydziału uprawnień po roku 2012 na rzecz wprowadzenia systemu aukcyjnego. Takie podejście miałoby obowiązywać w sektorze energetycznym, który nie jest wrażliwy na międzynarodową konkurencję. Obecnie toczą się dyskusje w Komisjach Parlamentarnych nad zasadnością wprowadzenia takiego rozwiązania również dla pozostałych branż przemysłowych.

PKPP Lewiatan uważa, że zastosowanie systemu aukcyjnego w stosunku do sektorów wytwórczych, które funkcjonują na rynkach światowych będzie dalece niewłaściwe. Wprowadzenie dodatkowego obciążenia jakim będzie konieczność zakupu aukcji obniży bowiem ich pozycję względem konkurencji, która funkcjonuje poza UE, a więc takim obowiązkom nie będzie podlegać. Uważamy, że przemysły te powinny otrzymać darmowy przydział uprawnień do emisji w oparciu o dokładne analizy technologii lub system wskaźników emisyjności (benchmarking). Takie podejście jest zdecydowanie bardziej efektywne kosztowo i ekologicznie dla sektorów objętych ETS.

Porady prawne
Co więcej zastosowanie wskaźników motywuje przedsiębiorców do inwestowania w nowe technologie ograniczające emisje gazów cieplarnianych i jednocześnie nie oddziałuje tak bardzo na pozycję konkurencyjną. A co najważniejsze takie rozwiązanie nie zmieni postawionych przez Unię Europejską celów redukcyjnych emisji gazów cieplarnianych.

Niemniej jednak przekonanie Posłów Parlamentu Europejskiego do wprowadzenia różnych mechanizmów rozdziału uprawnień w ramach jednego systemu handlu emisjami może okazać się trudnym do zrealizowania zadaniem. Dlatego też europejska organizacja zrzeszająca przedsiębiorców - BUSINESSEUROPE prowadzi intensywne prace na rzecz przedstawienia członkom PE negatywnych skutków dla gospodarki UE, jakie będą wynikać z wprowadzenia systemu aukcyjnego dla branż wytwórczych narażonych na globalną konkurencję. Podobne działania stara się podejmować PKPP Lewiatan, który jest w kontakcie z polskimi członkami Komisji ITRE oraz ENVI.

Z technicznego punktu widzenia, prace powinny zakończyć się najpóźniej przed końcem obecnej kadencji Parlamentu. Nowe wybory europejskie odbędą się już w czerwcu 2009 roku. Przedstawiciele urzędującej prezydencji francuskiej mają jednak nadzieję na porozumienie w pierwszym czytaniu jeszcze przed końcem półrocznego przewodnictwa Francji w Radzie, czyli do końca bieżącego roku. 

Źródło: www.pkpplewiatan.pl / PKPP Lewiatan


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika