Szykuje się rozszerzenie prawa do obrony koniecznej!

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro przedstawił projekt zmian, które rozszerzają prawo obywateli do skutecznej obrony przed zuchwałymi napastnikami wdzierającymi się do ich domu, mieszkania, posesji. 

- "Bezpieczeństwo we własnym domu to wartość szczególna dla każdego człowieka. Projekt przewiduje jej ochronę. Ktoś, kto podejmuje skuteczną obronę przed napastnikiem musi wiedzieć, że państwo stanie po jego stronie. Prawo do obrony koniecznej musi chronić uczciwych ludzi, a nie bandytę, który dopuszcza się zamachu" - powiedział Zbigniew Ziobro.

Jak podkreślił minister, nie może być tak, że osoba powstrzymująca agresora, chroniąca swoje mienie, a przede wszystkim życie i zdrowie, własne i biskich, naraża się na odpowiedzialność karną. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmianę w Kodeksie karnym, która znacznie wzmacnia prawo do obrony koniecznej.

Nowy przepis

Nowelizacja przewiduje uzupełnienie dotychczasowych regulacji o obronie koniecznej zapisem odnoszącym się do ochrony wartości szczególnej dla każdego człowieka, jaką jest bezpieczeństwo we własnym domu. Zgodnie z projektowanym przepisem nie będzie podlegał karze ten, kto odpiera zamach związany z wdarciem się do mieszkania, lokalu, domu albo ogrodzonego terenu przylegającego do mieszkania, lokalu, domu, nawet jeżeli przekroczy przy tym granice obrony koniecznej. Odpowiedzialność karna w takim przypadku ma grozić tylko, gdyby przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące.

Jasne kryteria

W obecnym stanie prawnym „nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu”. Przepis ten, zgodnie z projektem, nadal będzie obowiązywał we wszystkich innych sprawach przekroczenia obrony koniecznej, poza sytuacjami, których dotyczy nowelizacja. Chodzi bowiem o to, by w przypadkach napaści na dom, mieszkanie czy posesję nie stosować wobec osoby broniącej się trudnych do zweryfikowania kryteriów emocjonalnych. 

Nowelizacja ma w sposób jasny i niebudzący wątpliwości dać możliwość ochrony podstawowych wartości porządku społecznego. Wprowadzenie projektowanych zmian podniesie poczucie bezpieczeństwa obywateli, którzy będą mogli odeprzeć atak złoczyńcy bez ponoszenia konsekwencji karnych, jeżeli podjęte przez nich środki nie będą rażącym przekroczeniem granic obrony koniecznej. 

Porady prawne
                

To napastnik ma się bać! 

Zmiana ma także wpłynąć odstraszająco na potencjalnych agresorów, którzy będą musieli się liczyć z prawem każdego obywatela do powstrzymania napastnika. Napadniętemu nie będzie już towarzyszyć obawa, że z powodu niedookreślonych przepisów może ponieść odpowiedzialność karną za obronę własnego domu.

Przyczyną nowelizacji jest ciągle powracający temat stawiania zarzutów karnych osobom, które chronią siebie, swoje mienie i porządek społeczny przed bezprawnymi zamachami. Nowelizacja ma również na celu wyeliminowanie negatywnego odczucia społecznego związanego z takim stosowaniem prawa, w którym faktycznie większą dolegliwość karną ponosi osoba broniąca społecznie uznanych wartości, niż napastnik ewidentnie godzący w te wartości.

Prawo do obrony przed bezprawnym zamachem jest jednym z podstawowych praw człowieka. Proponowana zmiana jest zgodna z Konstytucją RP, a także Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Zbliżone rozwiązanie obowiązuje np. we Francji. 

Bez zbędnych procesów

Nie ma obawy, że przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości przepisy dadzą pole do nadużyć, gdyż każda ze spraw przekroczenia granic obrony koniecznej nadal będzie przedmiotem postępowania karnego prowadzonego w prokuraturze. Do prokuratora będzie więc należało ustalenie, czy zachodzą przesłanki wyłączające odpowiedzialność karną osoby, która broni swego domu, mieszkania, posesji przed napaścią. Prokurator będzie mógł w takich sytuacjach umorzyć sprawę na etapie postępowania przygotowawczego, co pozwoli unikać zbędnych procesów sądowych i traumatycznych przeżyć ofiar napaści.

Wytyczne dla prokuratorów

Minister Zbigniew Ziobro poinformował, że jako Prokurator Generalny zlecił kwerendę spraw związanych ze stosowaniem obrony koniecznej. W co najmniej dwóch przypadkach w najbliższym czasie złoży kasację do Sądu Najwyższego, stając po stronie osób napadniętych, które zostały skazane za to, że w sposób skuteczny odparły zamach przestępcy. Zapowiedział też wydanie wytycznych dla prokuratorów, które zobowiążą prokuratorów, by interpretowali zasady przekroczenia obrony koniecznej w sposób przychylny dla osób broniących się przed przestępcami.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak rozszerzono prawo do obrony koniecznej?

Jak rozszerzono prawo do obrony koniecznej?

Zmiana przepisu Kodeksu karnego, określającego kontratyp obrony koniecznej, ma na celu uchylenie karalności czynu ekscendenta w sytuacji, gdy przekroczenie granic obrony koniecznej nastąpi przy odpieraniu bezprawnego zamachu, polegającego na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo przylegającego do nich ogrodzonego terenu. Nowa regulacja nie będzie miała zastosowania do sytuacji, (...)

Napadnięty w domu bardziej będzie mógł się bronić...

Napadnięty w domu bardziej będzie mógł się bronić...

Rząd za szerszym prawem do obrony koniecznej Rada Ministrów przyjęła, przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości, projekt zmiany w Kodeksie karnym, która rozszerza prawo obywateli do skutecznej obrony przed zuchwałymi napastnikami wdzierającymi się do ich domu, mieszkania, posesji. - "Nasz rząd konsekwentnie realizuje politykę wspierania tych wszystkich, którzy są (...)

Dla kogo Wojska Obrony Terytorialnej?

Dla kogo Wojska Obrony Terytorialnej?

Co to są Wojska Obrony Terytorialnej?  Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. W obecnej sytuacji geopolitycznej Wojska Obrony Terytorialnej są jedynym, relatywnie szybkim, tanim i skutecznym (...)

Emerytura a praca za granicą

Emerytura a praca za granicą

W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury. Jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących w państwach UE/EFTA? Na czym polega unijna koordynacja świadczeń emerytalno-rentowych? W (...)

Zareagujesz na bójkę? Będziesz pod ochroną

Zareagujesz na bójkę? Będziesz pod ochroną

Nawet dwa lata za kratkami może spędzić chuligan, który uderzy osobę stająca w obronie innych. Ktoś zaczepia kobietę w tramwaju czy wszczyna bijatykę na ulicy? Jeśli postanowisz pomóc ofierze, to w sensie prawnym będziesz chroniony jak policjant w czasie interwencji. Podobnie będzie również wtedy, gdy zareagujesz na niszczenie mienia, np. zaparkowanych przy ulicy samochodów (...)

Jak bronić się przed znęcaniem się?

Jak bronić się przed znęcaniem się?

Znęcanie się stanowi przestępstwo. Każdy ma prawo do życia w wolności od strachu, poniżenia, wymuszeń. Nie należy ignorować stodowania przemocy psychicznej, aby takie milczenie nie zostało odebrane jako przyzwolenie oraz aby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. ##baner## Znęcanie się jako przestępstwo Art. 207 Kodeksu karnego brzmi:  "§ 1. Kto (...)

Obowiązki Policji a obrona konieczna

Obowiązki Policji a obrona konieczna

Gdyby policja zawsze reagowała szybko, mniej byłoby przekroczeń obrony koniecznej Wiele się mówi o prawach poszkodowanego przed sądem czy już w śledztwie, ale to od szybkiej reakcji policji zależy, czy zostanie ochroniony przed przestępstwem. Pokazuje to sprawa linczu we Włodowie: wczoraj zapadł wyrok: oskarżeni o zabójstwo 60-letniego recydywisty, który terroryzował sąsiadów, zostali (...)

Zmiany w procedurze karnej

Zmiany w procedurze karnej

Szybsza ocena obrony koniecznej, zniesienie kary więzienia za pomówienie, a także reforma sądów 24-godzinnych - oto najważniejsze zmiany przygotowane przez resort sprawiedliwości(...)Najważniejsze to: bardziej liberalne traktowanie ofiar, które przekroczyły granice obrony koniecznej, rezygnacja z kary więzienia za zniesławienie i oszczędności w ekspresowym postępowaniu (...)

Nie zdążysz kupić biletu? MPK może Cię ukarać, ale Ty nie możesz ugryźć kontrolera

Nie zdążysz kupić biletu? MPK może Cię ukarać, ale Ty nie możesz ugryźć kontrolera

Nie zapłacę ani grosza MPK – mówi studentka Ania.  Odwołam się, gdzie będzie potrzeba, nie czuję się winna! To może przydarzyć się Tobie! Pani Ania studiuje w jednym z większych polskich miast. Ostatnio wsiadła do autobusu i chciała kupić bilet w automacie, gdyż skończył jej się miesięczny. Był jednak tłok,  wielu pasażerów, ustawiła się kolejka. (...)

Ważne zmiany w prawie karnym

Ważne zmiany w prawie karnym

Czemu mają służyć proponowane zmiany w prawie karnym?Podstawowymi celami projektowanej ustawy, którą zajmuje się teraz Sejm, są: wyeliminowanie błędów wprowadzonych do kodyfikacji karnych w  wyniku licznych nowelizacji,   dostosowanie przepisów do standardów konstytucyjnych określonych w  wyrokach Trybunału Konstytucyjnego (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Zasady przechowywania i użycia broni palnej

Zasady przechowywania i użycia broni palnej

Witam serdecznie! Dostałem jakiś czas temu w prezencie od mego stryjecznego brata replikę czarnoprochowego rewolweru \"Colt pocket 1849\". Od tej chwili często noszę go w kaburze przy sobie. Wiem, (...)

Eksmisja lokatora

Eksmisja lokatora

Lokatorka najęła lokal mieszkalny i podpisaliśmy umowę. Umowa skończyła się w zeszłym roku i nie podpisaliśmy nowej, lokatorka płaciła czynsz.Po pewnym czasie przestała płacić czynsz i opłaty (...)

Jurysdykcja konieczna, uregulowana przez doktrynę prawa cywilnego

Jurysdykcja konieczna, uregulowana przez doktrynę prawa cywilnego

Na czym polega jurysdykcja konieczna, uregulowana przez doktrynę prawa cywilnego? Art. 1099 z ind. 1 Kodeksu postępowania cywilnego na mocy którego jeżeli brak podstaw uzasadniających jurysdykcję (...)

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Witam serdecznie, chcę zakupić mieszkanie z licytacji komorniczej. Nie ukrywam że natrafiłem na naprawdę ciekawą ofertę i chciałbym jak najszybciej stać się jej właścicielem. Dlatego pisze (...)

Droga konieczna gdy działka ma dostęp do drogi

Droga konieczna gdy działka ma dostęp do drogi

Jestem właścicielem ponad 1 ha. ziemi w tym przyległa do tej ziemi działka o powierzchni 500 m. która ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej (obecnie budowlana). Mój sąsiad wystąpił do sądu (...)

Utrudnianie korzystania z własności

Utrudnianie korzystania z własności

Na ulicy wjazdowej do naszej firmy stanowiącej nasz teren prywatny w pobliżu bramy wjazdowej często parkują samochody utrudniając dojazd naszym pracownikom i klientom. Są to samochody osób (...)

Podstawy użycia broni palnej

Podstawy użycia broni palnej

Jestem żołnierzem zawodowym i moje pytanie dotyczy służby pełnionej na terenie jednostki wojskowej z bronią. Ustawa ściśle precyzuje kto jest uznawany za organ porządkowy, ja pełnię służbę (...)

Moc wyroku karnego w postępowaniu cywilnym

Moc wyroku karnego w postępowaniu cywilnym

Jaką moc ma wyrok karny w postępowaniu cywilnym? Na mocy art. 11 Kodeksu postępowania cywilnego ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa (...)

Służebność drogi utworzonej z kilku działek

Służebność drogi utworzonej z kilku działek

Jest droga dojazdowa do kilku posesji. Droga ta powstała około 100 lat temu, ale nikt nie spisywał notarialnie prawa do służebności - ot po prostu korzystał każdy, kto mieszkał przy tej drodze. (...)

FORUM PRAWNE

przekroczenie obrony koniecznej

przekroczenie obrony koniecznej Jeśli do naszego mieszkania na siłę wchodzi człowiek którego zamiarów nie znamy a który jest agresywny lub może być za takiego uważany to czy mamy prawo w obronie (...)

Pobicie wandala i chuligana.

Pobicie wandala i chuligana. Witam chłopak mojej siostry został wczoraj wieczorem zawinięty przez patrol wezwany przez anonimowe zgloszenie. Jak wracał do domu od nas, to zobaczył typa który przebija (...)

pobicie w parku-przekroczenie obrony koniecznej

pobicie w parku-przekroczenie obrony koniecznej Witam. Ważna i pilna sprawa, potrzebuje dla brata pełnomocnika prawnego w Krakowie lub bardzo dobrej porady prawnej. Sytuacja wygląda nstępująco. Brat (...)

Do Kuratorów zawodowych

Do Kuratorów zawodowych Wypowiedzi na temat kuratorów społecznych aplikacji i kurateli penitencjarnej były dość ciekawe. Proponuje jednak stworzyć nową grupę dyskusyjną dotyczącą naszej pracy. (...)

Ratunku Kruk ściga PILNE

Ratunku Kruk ściga PILNE Mam pytanie co robić w 1999 mąż zawarł umowe z cyfra + , w umowie zaznaczył iż opłaty abonamentowej bedzie dokonywał miesiecznie książeczką opłat. Cyfra została podłączona (...)

obrona konieczna

obrona konieczna Witam, mam 17 lat. Wczoraj wracając nocą z imprezy napadło na mnie czterech 13-latków. Wiem, że to się wydaje dziwne ale wybrałem nieciekawą dzielnicę;/ Posiadali tępe narzędzia... (...)

Groźny pies - samoobrona czy stan wyższej konieczności?

Groźny pies - samoobrona czy stan wyższej konieczności? 2 miesiące temu miałem bardzo niesympatyczną sytuację gdy udałem się do mojego sąsiada w pewnej sprawie a on w tym samym czasie wypuścił (...)

obrona konieczna

obrona konieczna witam. mam pytanie w zwiazku z facetem ktory jest skazany juz prawomocnym wyrokiem za grozby karalne na mojej osobie.przejezdza kolo mojego domu i ostatnio bylem w odwiedzinach u przyjaciol (...)

Obrona konieczna

Obrona konieczna Witam, prosiłbym o podstawy prawne dotyczące obrony koniecznej...

Napad

Napad Witam, Mam pytanie do prawnika. Znajomy miał sytuacje tego rodzaju... Był w Pubie a dokładnie stał przed na papierosie. Z lokalu zostało wyrzuconych dwóch panow przez ochrone ktorzy byli bardzo (...)

napaść i przekroczenie obrony koniecznej

napaść i przekroczenie obrony koniecznej Witam. Zostałem dwa dni temu napadniety w parku przez dwóch pijanych napastników. Obroniłem się, jeden uciekł z drugim poczekałem na policje. Wczoraj byłem (...)

pobicie z \"utwardzeniem dłoni\"...

pobicie z \"utwardzeniem dłoni\"... Wczoraj w pubie koło domu wdałem się w bójkę przy piwie mozna by powiedzieć. Kilka łysych małolatów(takokoło 20-22 lata) zaczepiało kumpla przy barze, zepchneli (...)

jak zareagować na na takie groźby? co pomoże?

jak zareagować na na takie groźby? co pomoże? jak zareagować na na takie groźby? co pomoże? Sprawa nie dotyczy mnie lecz mojego chłopaka. Ja mam 14 lat, on 16 i od kilku miesięcy jest w całkiem (...)

Jaki jest paragraf i kara za napad i pobicie na osobę w okularach?

Jaki jest paragraf i kara za napad i pobicie na osobę w okularach? Zostałam napadnięta prawie 2 lata temu. I teraz mam sprawe. Podczas napadu miałam okulary optyczne na nosie gdyż mam wade wzroku. (...)

Pobicie przez znane osoby

Pobicie przez znane osoby Szanowni Państwo użytkownicy e-prawnik.pl.Mam pytanie?. Jak wyglada sprawa jezeli chodzi o pobicie.Pobicie przez znana osobe az do utraty przytomności z dotkliwymi obrazeniami. (...)

przekroczenie obrony koniecznej

przekroczenie obrony koniecznej Witam, zostałem oskarżony o przekroczenie obrony koniecznej. Zostałem napadnięty wieczorem, przewrócony, kilka razy kopnięty w okolice żeber i raz w okolice głowy. (...)

Porady prawne