Archiwum porad prawnych Czerwiec 2005 - Strona 7

Różnica między typem a rodzajem szkoły

10.6.2005

Jaka jest różnica między typem a rodzajem szkoły? Czy szkoła z nauką języka mniejszości narodowej do 42 uczniów jest szkołą innego rodzaju niż szkoła z nauką języka mniejszości narodowej ponad 42 uczniów, w rozumieniu art. 80 ust 3 ustawy o systemie oświaty?

Wycinka drzewa na nieruchomości współwłaścicieli

10.6.2005

Jestem współwłaścicielem (1/3 udziału) w drodze wewnętrznej, która została wydzielona z części sadu i prowadzi do mojej działki. Obecnie chciałbym zagospodarować drogę, aby był możliwy przejazd po niej - konieczne jest usunięcie kilku drzew. Czy musze otrzymać zgodę pozostałych współwłaścicieli? (...)

Dziedziczenie prawa pierwokupu

10.6.2005

Czy prawo pierwokupu na rzecz osoby fizycznej może być dziedziczone na podstawie testamentu czy także wchodzi w skład dziedziczenia ustawowego?

Korekta powierzchni użytkowej lokalu

10.6.2005

W spółdzielni mieszkaniowej przeprowadzono ponowny pomiar powierzchni lokalu użytkowego. Zarząd uchwałą z dnia 2005-06-09 zatwierdził zmienioną wielkość lokalu jako 177,93 m2 w miejsce dotychczasowych 188,23 m2. Różnica 10,30 wynikała z zaliczenia do lokalu użytkowego powierzchni stanowiącej (...)

Rozliczenia po rozwiązaniu spółki cywilnej

10.6.2005

Po rozwiązaniu spółki cywilnej 31.05.05 jeden ze wspólników prowadzi działalność o tym samym charakterze-laboratorium medyczne-korzystając ze sprzętu, który był wspólną własnością (nabyty w trakcie trwania spółki) oraz lokalu, który był jego własnością ale w trakcie trwania spółki (...)

Księgowość wspólnoty mieszkaniowej

10.6.2005

Wspólnota mieszkaniowa może prowadzić ewidencję pozaksięgową, ale również pełną księgowość. Co jest wyznacznikiem i jakie cechy musi spełniać każda z powyższych form? Kiedy mówimy o ewidencji pozaksięgowej, a kiedy o pełnej księgowości? Czy stworzenie samego planu kont świadczy (...)

Protokół z zebrania wspólnoty mieszkaniowej

10.6.2005

Podczas pisania protokołu z zebrania wspólnoty były pewne problemy z uzyskaniem pod nim podpisu przewodniczącego. Przewodniczący zebrania podpisał się, ale z "zastrzeżeniami". Jak powinien Zarząd odnieść sie do tych zastrzeżeń, skoro sekretarz zebrania napisał co innego i pod tym się podpisał? (...)

Opodatkowanie dochodu z pracy za granicą

10.6.2005

Zamierzam zamieszkać na stałe w Polsce i pracować w Wielkiej Brytanii dla brytyjskich linii lotniczych jako stewardesa na 3/4 etatu. Moja pensja będzie wypłacana w funtach brytyjskich i składa sie na nią 50% pensja podstawowa, 50% diety i inne wydatki. Czy podlegam opodatkowaniu od zarobku w przypadku, (...)

Deklaracja podatkowa CIT wspólnoty mieszkaniowej

10.6.2005

Kto może podpisywać deklaracje podatkowe CIT wspólnoty mieszkaniowej? Ewidencję pozaksięgową wspólnoty może prowadzić w zasadzie każdy, ale czy są przepisy określające wymagania co do osoby składającej deklaracje podatkowe? Jeśli tak, to jakie?

Umowy między prezesem i spółką, a faktura VAT

10.6.2005

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo-budowlanych jest jednocześnie jedynym udziałowcem i Prezesem Zarządu w spółce z.o.o. (zatrudniającej pracowników) prowadzącej działalność również w zakresie usług remontowo-budowlanych. Czy sp. z o.o. może (...)

Osoba współpracująca, a jednoosobowa spółka z o.o.

10.6.2005

Czy sp. z o.o. jednoosobowa (mąż jest jedynym udziałowcem i prezesem zarządu ) może zawrzeć z żoną umowę o pracę? Czy dla ZUS będzie to osoba współpracująca czy też pracownik ? Czy Kodeks spółek handlowych przewiduje osoby współpracujące?

Zaciąganie zobowiązań w spółce z o.o.

10.6.2005

Czy spółka z o.o. może zaciągać zobowiązania (kupować towar handlowy) tylko do wysokości kapitału zakładowego? Co zrobić w sytuacji, gdy zobowiązania znacznie przewyższają kapitał sp. z o.o.? Jedyny udziałowiec sp. z o.o. jednoosobowej dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą (...)

Niestawiennictwo w pracy przyczyną wypowiedzenia

9.6.2005

Pracodawca opłacił pracownikowi kurs podnoszący kwalifikacje. Kurs trwa kilka miesięcy i na zajęcia przeznaczony jest jeden dzień roboczy w tygodniu. Czy kilkukrotne nieobecności pracownika na kursie, nie sygnalizowane ani przed ani po fakcie, po prostu przemilczane, mogą być traktowane jak (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika