Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 25)

Ochrona prywatności najemcy

Najemca proponuje wymianę zamków w celu ochrony prywatności, mam sie zgodzić? Czy musze oddać wszystkie klucze przy wynajmie mieszkania, czy mogę zostawić sobie 1 klucz od własnego mieszkania w (...)

Gwarancja na budynek

4 lata temu kupiłam mieszkanie od dewelopera w nowym bloku. Mieszkańcy bloku założyli wspólnotę mieszkaniową. Administracją zajmuje się firma zewnętrzna. Od samego początku pojawiały się usterki (...)

Umowa spółki pomiędzy spółką i wspólnikami

Chcę utworzyć z dwoma wspólnikami spółkę z o.o. Wszyscy wspólnicy będą w zarządzie spółki z o.o. Dalej chcemy utworzyć spółkę komandytową, w której wspólnikami będą: planowana spółka (...)

Odwołanie darowizny

Rodzice chcą odwołać mojej żonie darowiznę jako bezpodstawne wzbogacenie się w wyniku rażącego zachowania wobec osoby bliskiej - syna i wnuczka. Jaka jest procedura odwołania i przed jakim sądem (...)

Zarząd majątkiem darowanym małoletniemu

Jeżeli przekażemy 10/100 działki dzieciom i 90/100 wnukom niepełnoletnim, a ich rodzice będą chcieli wybudować budynek na w/w działce i prowadzić działalność gospodarczą , czy w akcie notarialnym (...)

Kable energetyczne - ustanowienie służebności

Posiadam działkę niezabudowana w granicach której przebiegają sieci energetyczne w ziemi. Na innej działce przebiegają w ziemi rury sieci odprowadzającej ścieki o dużo większej średnicy niż (...)

Aneks zmieniający okres obowiązywania umowy

W 1991 r. zawarta została umowa najmu lokalu użytkowego z gminą. W 1994 r. został podpisany aneks do umowy z 1991 r., zmieniający jej paragraf (dokładnie - odwołujący się do paragrafu), określający (...)

Umowa dożywocia

Jestem właścicielką dwóch mieszkań. W jednym z nich, na które posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszka osoba dorosła, którą wychowywałam na prawach rodziny zastępczej. (...)

Odpowiedzialność notariusza jako płatnika podatku

W spółce jawnej jest czterech wspólników syn, córka, matka, ojciec. Córka i matka chcą przekazać swoje udziały w formie darowizny bratu i synowi, a następnie wystąpić ze spółki. Jeżeli darowizna (...)

Przywrócenie terminu wniesienia sprawy o zachowek

Z powodu choroby nie wniosłem w terminie sprawy o zachowek. Czy przedstawiając zaświadczenie lekarskie i opinię biegłego lekarza można termin wniesienia sprawy o zachowek przywrócić?

Częściowe przewłaszczenie samochodu

Skierowałem wniosek egzekucyjny o egzekucję do pojazdu dłużnika. Komornik zajął samochód. Wkrótce z banku otrzymałem wezwanie do zwolnienia tego samochodu spod egzekucji pod rygorem wytoczenia (...)

Zmiana lotniska a odszkodowanie

Rozporządzenie WE nr 261/2004 opisuje zasady wypłacania odszkodowania dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotu. Nie ma w nim natomiast mowy (...)

Remont urządzenia w lokalu mieszkalnym

Kto powinien pokryć koszty remontu pieca kaflowego w lokalu mieszkalnym - właściciel czy najemca? Wcześniejsze naprawy pokrywane były z pożytków właściciela, ale to najemca korzysta z urządzenia (...)

Unieważnienie wykupu mieszkania kwaterunkowego

W mieszkaniu kwaterunkowym babci zameldowany był wnuk (faktycznie nie mieszkał). Wnuk dał babci pieniądze, a ona wykupiła od miasta za 10% wartości rynkowej lokal (bo mieszkała tam powyżej 10 lat), (...)

Mała wspólnota mieszkaniowa a doprowadzenie gazu

Tworzymy wspólnotę mieszkaniową, złożona z pięciu rodzin. Każda rodzina ma ustanowione własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz określony udział 1/5 w częściach wspólnych budynku. Obecnie (...)

Przedawnienie przywłaszczenia

Moja teściowa, mająca ustanowione notarialnie pełnomocnictwo, sprzedała w 2001 roku mieszkanie, stanowiące notarialną własność (na zasadach wspólnoty małżeńskiej) moją i mojej żony. Połowę (...)

Darowizna a niedostatek darczyńcy

Po dokonaniu darowizny darczyńca znalazł się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Ma bardzo niską rentę, dług w funduszu alimentacyjnym, obowiązek płacenia bieżących alimentów na małoletnie, (...)

Roszczenia regresowego dłużników solidarnych

W związku z nieuregulowanymi płatnościami kontrahent wniósł do sądu sprawę o wydanie nakazu zapłaty, ale pominął jednego ze wspólników, który w międzyczasie ze spółki wystąpił. W czasie, (...)

Rekojmia miedzy przedsiębiorcami

Jest to pytanie odnoszące się bezpośrednio do poprzednio zadanego pytania - spółka z o. o. kupiła monitor, a gwarant nie oddaje go juz ponad 2 miesiące, wiec spółka z o. o pyta od kogo może domagać (...)

Termin wypowiedzenia najmu na czas nieokreślony

Właściciel lokalu użytkowego, od którego nasza spółka chce wynająć lokal, proponuje nam umowę na wynajem zawartą na czas nieokreślony z okresem wypowiedzenia 2 tygodnie. Czy jest to dopuszczalne?

Hipoteka na udziale w nieruchomości

Jestem współwłaścicielem kamienicy w 58/300 udziałów, mój jedyny brat posiada 200/300 udziałów, matka 27/300 udziałów i obcy 15/300 udziałów. Chciałbym uzyskać kredyt pod zastaw swoich udziałów. (...)

Ustawowe prawo zastawu na rzeczach najemcy

Wynajmująca zabezpieczyła tytułem zastawu za niezapłacony czynsz ruchomości, które znajdują się we wcześniej najmowanych pomieszczeniach mieszkalnych, co do których powstała zaległość. Najmującą (...)

Upoważnienie pracownika do zawarcia umowy

Czy jeżeli pracownik za moją wiedzą i upoważnieniem podpisał umowę swoim podpisem pod moją imienną pieczątką bez adnotacji "z upoważnienia" to czy taki dokument powinno uznać się za podrobiony (...)

Forma umowy z biurem rachunkowym

Dla spółki z o.o. księgowość prowadzi biuro rachunkowe, z którym nie zawarto umowy na piśmie. W zakresie działań biura jest między innymi prowadzenie spraw pracowniczych i przechowywanie akt (...)

Omyłkowy przelew i dochodzenie zwrotu pieniędzy

Spółka zawarła umowę zlecenie z osobą fizyczną. Z tego tytułu tej osobie przysługiwało wynagrodzenie. W wyniku pomyłki dokonano dwóch przelewów, z tym, że raz z konta spółki, a drugi raz (...)

Zawiadomienie dłużnika o przelewie wierzytelności

Jakimi negatywnymi skutkami dla dotychczasowego i dla nowego wierzyciela może skutkować niepowiadomienie dłużnika o dokonanej cesji? Gdzie to jest uregulowane?

Kolejna cesja wierzytelności

Chciałbym dokonać cesji należności przypadającej mi w ramach dokonanej na mnie wcześniejszej cesji (tej samej należności). Czy coś stoi na przeszkodzie, aby cesja została ponownie scedowana? (...)

Zagubione oryginały dokumentów w sądzie

Ostatnio składałem do Sądu pozew o zapłatę i złożyłem pozew, dołączając do niego oryginały umowy najmu i innych dokumentów. Sobie zostawiłem taki sam pozew z kserokopiami na którym w biurze (...)

Darowizna od babci a taksa notarialna

Na dniach żona będzie podpisywała akt notarialny darowizny mieszkania. Darczyńcą jest babcia. Jest to mieszkanie z założoną księgą wieczystą. Wycena sprzed 3 miesięcy opiewa na 60 tyś. Czy (...)

Ubezwłasnowolnienie a pełnomocnictwo

Czy w trakcie sprawy o ubezwłasnowolnienie możemy dostać upoważnienie od osoby, która ma być ubezwłasnowolniona, do załatwienia różnych spraw związanych z mieszkaniem?

Roszczenie z prawa odkupu a prawo pierwokupu

Znajoma nabyła od Agencji Nieruchomości Rolnych grunt rolny. W umowie sprzedaży znajduje się informacja o prawie pierwokupu i odkupu na rzecz ANR. Od zakupu tejże ziemi minęły dopiero 3 lata. Czy (...)

Opłaty notarialne

Zakupiłam mieszkanie do którego przynależy miejsce postojowe. Zakup był bezpośrednio u dewelopera. Podpisując akt notarialny deweloper zaprosił nas do notariusza oddzielnie na podpisanie aktu dotyczącego (...)

Roszczenie windykacyjne

Jakie kroki muszę podjąć, by skutecznie pozbyć się z nieruchomości przedsiębiorcy. Przedsiębiorca posiadał umowę dzierżawy przedmiotowej nieruchomości. umowa ta zawarta została na czas określony (...)

Akt notarialny sporządzony za granicą

Strony chcą dokonać za granicą (w kraju UE) transakcji kupna sprzedaży polskiej nieruchomości. Czy można to zrobić u zagranicznego notariusza i czy taki akt jest w Polsce honorowany na równi z (...)

Odpowiedzialność producenta i sprzedawcy

Osoba fizyczna zakupiła stolarkę okienną. Po zamontowaniu stolarka okazała się wadliwa (nieszczelności powodujące utratę ciepła, parowanie i zlodowacenia). Kupujący wielokrotnie zgłaszał reklamacje (...)

Opodatkowanie cesji lokaty podatkiem od darowizn

Mój daleki wujek ma lokatę w banku, dla której chciałby zrobić cesję na moją osobę. Czy taka lokata, która de facto staję się moją własnością, podlega opodatkowaniu podatkiem od darowizn? (...)

Rozwiązanie umowy sprzedaży nieruchomości

Została zawarta aktem notarialnym umowa sprzedaży nieruchomości. Obie strony transakcji zmieniły zdanie i obecnie chciałyby tę umowę rozwiązać. Czy jest możliwe rozwiązanie i cofnięcie skutków (...)

Skutki nieprawidłowego pełnomocnictwa

Pozwałem znaną spółkę telekomunikacyjną o stwierdzenia wzorca umowy za niezgodny z prawem. W odpowiedzi otrzymałem odpis pisma procesowego podpisany przez radcę prawnego. Ponadto do pisma załączono (...)

Niedotrzymanie terminu spłaty pożyczki w ratach

Mam przed sobą oświadczenie dłużnika, w którym potwierdza on udzielenie mu pożyczki w wysokości 5 tys. zł. i oświadcza, że będzie spłacał tę pożyczkę począwszy od października 2006 r., (...)

Podział quoad usum a zasiedzenie

Rodzina upiera się, że góra i dół pewnego domu stanowią odrębną własność. Góra była swego czasu przekazana na zasadzie darowizny, później odsprzedana. Dół miał od pewnego czasu trochę (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika