Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 26)
Opłaty notarialne
Zakupiłam mieszkanie do którego przynależy miejsce postojowe. Zakup był bezpośrednio u dewelopera. Podpisując akt notarialny deweloper zaprosił nas do notariusza oddzielnie na podpisanie aktu dotyczącego (...)
Roszczenie windykacyjne
Jakie kroki muszę podjąć, by skutecznie pozbyć się z nieruchomości przedsiębiorcy. Przedsiębiorca posiadał umowę dzierżawy przedmiotowej nieruchomości. umowa ta zawarta została na czas określony (...)
Akt notarialny sporządzony za granicą
Strony chcą dokonać za granicą (w kraju UE) transakcji kupna sprzedaży polskiej nieruchomości. Czy można to zrobić u zagranicznego notariusza i czy taki akt jest w Polsce honorowany na równi z (...)
Odpowiedzialność producenta i sprzedawcy
Osoba fizyczna zakupiła stolarkę okienną. Po zamontowaniu stolarka okazała się wadliwa (nieszczelności powodujące utratę ciepła, parowanie i zlodowacenia). Kupujący wielokrotnie zgłaszał reklamacje (...)
Opodatkowanie cesji lokaty podatkiem od darowizn
Mój daleki wujek ma lokatę w banku, dla której chciałby zrobić cesję na moją osobę. Czy taka lokata, która de facto staję się moją własnością, podlega opodatkowaniu podatkiem od darowizn? (...)
Rozwiązanie umowy sprzedaży nieruchomości
Została zawarta aktem notarialnym umowa sprzedaży nieruchomości. Obie strony transakcji zmieniły zdanie i obecnie chciałyby tę umowę rozwiązać. Czy jest możliwe rozwiązanie i cofnięcie skutków (...)
Skutki nieprawidłowego pełnomocnictwa
Pozwałem znaną spółkę telekomunikacyjną o stwierdzenia wzorca umowy za niezgodny z prawem. W odpowiedzi otrzymałem odpis pisma procesowego podpisany przez radcę prawnego. Ponadto do pisma załączono (...)
Niedotrzymanie terminu spłaty pożyczki w ratach
Mam przed sobą oświadczenie dłużnika, w którym potwierdza on udzielenie mu pożyczki w wysokości 5 tys. zł. i oświadcza, że będzie spłacał tę pożyczkę począwszy od października 2006 r., (...)
Podział quoad usum a zasiedzenie
Rodzina upiera się, że góra i dół pewnego domu stanowią odrębną własność. Góra była swego czasu przekazana na zasadzie darowizny, później odsprzedana. Dół miał od pewnego czasu trochę (...)
Zaleganie z czynszem a wypowiedzenie najmu lokalu
Moja matka postanowiła wynająć mieszkanie. Niestety nie podpisała umowy w formie pisemnej z najemcą. Najemca nie płaci od 3 miesięcy. Czy w związku z powyższym można przypuszczać, że została (...)
Dzierżawa nieruchomości i brak tytułu prawnego
Jestem właścicielem garażu, który - jak się okazało po przeprowadzeniu czynności geodezyjnych - jest położony na dwóch wyodrębnionych nieruchomościach należących do dwóch różnych właścicieli (...)
Ugoda sądowa a ugoda cywilnoprawna
Wniosłam do sądu pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym. Pozwany skutecznie wniósł sprzeciw, motywując go tym, że towar, który ode mnie kupił jest wadliwy co w konsekwencji powoduje roszczenie (...)
Definicja pojęcia "niezwłocznie"
W umowie istnieje zapis "niezwłocznie", który służy do określenia terminu usunięcia z powierzchni dzierżawionej moich nieruchomości. Czy istnieje interpretacja sądowa (lub innego uprawnionego (...)
Umowa dzierżawy a zwrot nakładów
Gmina zawarła umowę z likwidatorem na czas nieokreślony, na grunty i nieruchomość. Gmina zainwestowała w dzierżawioną nieruchomość (wyremontowała budynek). W umowie nie ma żadnych zabezpieczeń, (...)
Potrącenie kar umownych z należnościami z faktur
Spółka, jako wykonawca podpisała umowę o roboty budowlane. W umowie są zapisy dotyczące kar umownych jakimi może obciążyć Inwestor Spółkę w przypadku opóźnienia w realizacji poszczególnych (...)
Prawo do dysponowania nieruchomością
Na terenie, którym właścicielem jest mój ojciec oraz jego rodzeństwo, będę stawiał inwestycję w postaci budowy myjni. Pomiędzy ojcem a moją firmą sporządziliśmy umowę użyczenia. W tej chwili (...)
Majątek spółdzielni
W ustawie Prawo spółdzielcze jest napisane, że majątek spółdzielni jest prywatną własnością członków. Jakie są tego konsekwencje? Jak należy rozumieć stwierdzenie, że majątek spółdzielni (...)
Przedawnienie opłaty rocznej za użytkowanie
W 1991 roku spółka zawarła umowę z Urzędem Miasta w X, na użytkowanie wieczyste gruntu. Przez ostatnie 3 lata uprawniony do przyjęcia świadczenia za użytkowanie nie występował o nie. Czy może (...)
Cesja wierzytelności a warunek rozwiązujący
Dłużnik mojego dłużnika chce kupić ode mnie jego jego dług. W projekcie umowy zawarł zapis, w którym zobowiązał się do zapłaty ceny w terminie 7 dni zaś brak dokonania zapłaty skutkuje odstąpieniem (...)
Forma umowy darowizny udziałów w spółce
Ojciec chce podarować synowi kilka udziałów w spółce z o.o., której jest prezesem zarządu. Czy umowa darowizny musi być sporządzona w formie aktu notarialnego czy wystarczy forma zwykła pisemna?
Zlecenie wykonania logo
We wrześniu roku 2006 dostałem zlecenie wykonania logo pewnej firmy cateringowej w Szwecji (kolega co pracował w tej firmie załatwił mi to zlecenie). Kilka projektów powstało, klient już prawie (...)
Najem a wykup mieszkania w spółdzielni
W marcu 1981 r. mąż został członkiem spółdzielni mieszkaniowej i przydział ma mieszkanie. W 1990 r. w całości spłaciliśmy kredyt przypadający na ten lokal. W wyniku trudności finansowych w (...)
Udział w odrębnej własności lokalu
Jestem wdową. Po stwierdzeniu nabycia spadku po moim zmarłym mężu stałam się współwłaścicielką spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz moją córką. Mój udział (...)
Pożar a obowiązki wynajmującego
W wyniku pożaru rodzina utraciła możliwość zamieszkiwania w swoim mieszkaniu. Budynek, w którym znajdowało się spalone mieszkanie należał do Gminy, a był dzierżawiony przez Spółdzielnię (...)
Ustny wynajem mieszkania
Jeśli strony umowy chciałyby zawrzeć umowę najmu lokalu na czas oznaczony, dłuższy niż rok i nie zrobią tego w formie pisemnej, to poczytuje się umowę zawartą na czas nieoznaczony. Jeśli umowa (...)
Zmiana wyglądu elewacji przez najemcę
Firma zewnętrzna wynajęła lokal z myślą o prowadzeniu w nim sklepu. Teraz po kilku latach od dnia podpisania umowy dopatrzono się, że zmieniona została elewacja wokół drzwi wejściowych i okien (...)
Umowa o dzieło - wynagrodzenie na cel charytatywny
Jestem dyrektorem instytucji kultury, która zatrudnia artystów na umowę o dzieło. Jeden z zatrudnionych artystów nie chce otrzymać wynagrodzenia, lecz chciałby, aby pewne środki zostały przekazane (...)
Odpowiedzialność za sprzedaż a gwarancja
Sprzedaliśmy (spółka z o. o.) towar (torbę) klientowi (w tym przypadku była to osoba prowadząca działalność gospodarczą). Po upływie 2 lat od sprzedaży klient złożył do nas reklamację, (...)
Możliwość jednostronnego odbioru robót budowlanych
Zamawiający odmawia odbioru wykonanych robót remontowo-modernizacyjnych w obiekcie. Poszukuję podstaw prawnych dla dokonania jednostronnego odbioru tych prac. Jaka jest podstawa prawna do dokonania (...)
Rażąca niewdzięczność obdarowanego
Córka znajomej została, na mocy darowizny, właścicielką domu. W chwili obecnej jest ona wdową i żyje z konkubentem. Wszczyna w domu znajomej awantury i dopuściła się nawet pobicia. Syn "nowej (...)
Zwrot świadczeń w razie odstąpienia od umowy
Sprzedaliśmy pewnej firmie kilka sztuk używanego sprzętu elektronicznego na fakturę VAT. Jednakże okazało się, że firma ta odstąpiła od umowy kupna-sprzedaży (kupno poprzez internet) i w tej (...)
"Odpłatna" umowa użyczenia
Jestem dyrektorem instytucji i zatrudniam na umowę o dzieło grafika komputerowego, który przygotowuje dla mojej instytucji projekty. Ponieważ grafik chce w trakcie pracy korzystać z laptopa będącego (...)
Przejęcie klientów innej firmy
Brat prowadzi firmę telekomunikacyjną (provider internetowy). Ma podpisane z klientami umowy o dostęp do internetu oraz umowy użyczenia sprzętu, klienci dostali regulaminy świadczenia usługi. Ja (...)
Pełnomocnictwo a zabezpieczenie wierzytelności
Pewna osoba jest winna mojemu mężowi sporą sumę pieniędzy. Na dzień dzisiejszy nie ma z czego oddać. Osoba ta jest właścicielką działki budowlanej, wartej więcej, niż jest nam winna. Dogadaliśmy (...)
Upadłość spółdzielnia a własność lokalu
Syndyk sprzedaje nieruchomość zabudowaną w ramach upadłości spółdzielni mieszkaniowej, sprzedaż nieruchomości zabudowanej składającej się z 19 lokali mieszkalnych i 2 dwóch użytkowych - jeden (...)
Wynajmujący a pełnomocnik
Właścicielka domu udzieliła pełnomocnictwa (w formie aktu notarialnego) swojemu synowi m.in. do wynajmowania domu. Ma on zawrzeć zarówno umowę najmu jak i sprawdzać, czy dom jest wynajmowany zgodnie (...)
Darowizna na rzecz małoletniego
Przed zawarciem związku małżeńskiego otrzymałam w spadku po zmarłym ojcu 1/3 działki leśnej. Po ślubie z moim obecnym mężem ustanowiliśmy notarialnie współwłasność posiadanych majątków, (...)
Wykup mieszkania komunalnego przez najemcę
Przyjaciółka kupiła mieszkanie na rynku wtórnym. Jednocześnie zameldowana jest w mieszkaniu komunalnym, którego głównym najemcą jest jej ojciec. Niedługo ojciec zostanie na stałe umieszczony (...)
Umowa użyczenia o czerpanie korzyści z najmu
Jestem właścicielem mieszkania, które jednocześnie chciałbym użyczyć osobie bliskiej. Czy istnieje możliwość, aby w ramach umowy użyczenia nieruchomości (mieszkania), osoba której mieszkania (...)
Umowa najmu na 10 lat
Zawarłem umowę najmu lokalu na okres do 31.12.2017 roku, a więc na ponad 10 lat. Czy w przypadku umowy zawartej na czas najmu powyżej 10 lat umowa staje się (ustawowo czy automatycznie) umową zawartą (...)
Masz inne pytanie do prawnika?