Prawo cywilne: Umowa najmu i dzierżawy - Porady prawne (strona: 5)

Pożar a obowiązki wynajmującego

W wyniku pożaru rodzina utraciła możliwość zamieszkiwania w swoim mieszkaniu. Budynek, w którym znajdowało się spalone mieszkanie należał do Gminy, a był dzierżawiony przez Spółdzielnię (...)

Ustny wynajem mieszkania

Jeśli strony umowy chciałyby zawrzeć umowę najmu lokalu na czas oznaczony, dłuższy niż rok i nie zrobią tego w formie pisemnej, to poczytuje się umowę zawartą na czas nieoznaczony. Jeśli umowa (...)

Zmiana wyglądu elewacji przez najemcę

Firma zewnętrzna wynajęła lokal z myślą o prowadzeniu w nim sklepu. Teraz po kilku latach od dnia podpisania umowy dopatrzono się, że zmieniona została elewacja wokół drzwi wejściowych i okien (...)

Wynajmujący a pełnomocnik

Właścicielka domu udzieliła pełnomocnictwa (w formie aktu notarialnego) swojemu synowi m.in. do wynajmowania domu. Ma on zawrzeć zarówno umowę najmu jak i sprawdzać, czy dom jest wynajmowany zgodnie (...)

Wykup mieszkania komunalnego przez najemcę

Przyjaciółka kupiła mieszkanie na rynku wtórnym. Jednocześnie zameldowana jest w mieszkaniu komunalnym, którego głównym najemcą jest jej ojciec. Niedługo ojciec zostanie na stałe umieszczony (...)

Umowa użyczenia o czerpanie korzyści z najmu

Jestem właścicielem mieszkania, które jednocześnie chciałbym użyczyć osobie bliskiej. Czy istnieje możliwość, aby w ramach umowy użyczenia nieruchomości (mieszkania), osoba której mieszkania (...)

Umowa najmu na 10 lat

Zawarłem umowę najmu lokalu na okres do 31.12.2017 roku, a więc na ponad 10 lat. Czy w przypadku umowy zawartej na czas najmu powyżej 10 lat umowa staje się (ustawowo czy automatycznie) umową zawartą (...)

Nienależyte wykonanie umowy najmu

Telefonicznie zamawiałam pokój z łazienką do wynajęcia w prywatnym domu. Zgodnie z umową wysłałam wcześniej 150 zł zaliczki (mam potwierdzenie przesłania). Po przyjeździe na miejsce okazało (...)

Dochodzenie zaległego najmu - właściwość sądu

Chcę złożyć pozew o spłatę zaległych czynszów za wynajem domu znajdującego się w S. Dom jest własnością moją (stały adres zameldowania: B., czasowy adres zameldowania: R.) i męża (adres (...)

Nakłady dzierżawcy lokalu użytkowego

Od trzech lat dzierżawię lokal użytkowy (bufet -stołówka) od Starostwa Powiatowego na podstawie umowy zawartej na okres 10 lat. Do tej pory za korzystanie z poboru wody zimnej i ciepłej, oraz odprowadzenia (...)

Wygaśnięcie najmu a podnajem

Osoba fizyczna zawiera umowę najmu z inną osoba fizyczną - mężczyzną. Z kolei ten mężczyzna podnajmie część mieszkania innej osobie - kobiecie z dzieckiem. Mężczyzna będzie zobowiązany do (...)

Przedłużenie umowy najmu na czas nieokreślony

Wynajmowałem mieszkanie. Umowa była zawarta na czas określony. Po tym okresie nadal zajmowałem to mieszkanie. Po sześciu miesiącach otrzymałem pismo, w którym wynajmujący stwierdza \"Ponieważ (...)

Wypowiedzenie umowy najmu a data pewna

Firma nasza podpisała umowę najmu powierzchni na działalność gospodarczą na okres 20 lat. Po zrobieniu remontu obiektu prowadzimy dwa lata działalność. Dwa miesiące temu zmienił się właściciel (...)

Odłączenie prądu najemcy

Wynajmujemy firmie hale przemysłową, rachunki za media otrzymujemy my, następnie re fakturujemy na firmę x, firma x nie płaci nam tych faktur. Czy możemy odłączyć zasilanie(główny wyłącznik (...)

Okres stałego zamieszkiwania a wstąpienie w najem

Córka zmarłego najemcy ubiega się o wstąpienie w stosunek najmu mieszkania komunalnego. W ostatnim okresie przed śmiercią (ok 4 miesięcy) faktycznie zamieszkiwała w tym mieszkaniu, natomiast w (...)

Niewywiązywanie się z umowy najmu

Niedawno zakupiliśmy od syndyka masy upadłości przedsiębiorstwa x nieruchomość, na której znajdują się hale przemysłowe. Wcześniej wynajmowaliśmy część hal. Jedną z zakupionych hal wynajmował (...)

Potwierdzenie wstąpienia w stosunek najmu

Wraz z matką, od 40 lat, zajmuję mieszkanie kwaterunkowe o powierzchni 51 m2. Matka właśnie zmarła a była głównym najemcą. Ja jestem w tym mieszkaniu zameldowany na stałe od początku najmu tego (...)

Bonifikata przy wykupie mieszkania zakładowego

W mieszkaniu zakładowym spółki skarbu państwa zmarł najemca. Mieszkał z wnuczką. Firma chce sprzedać mieszkanie na podstawie ustawy o zasadach zbywania mieszkań... (Dz. U. z 2001, nr 4 poz. 24 (...)

Zwrot kosztów wymiany okien w mieszkaniu

Moja matka od 30 lat mieszka w mieszkaniu, które jest własnością gminy. W 2003 r po kilkunastu interwencjach w administracji w kwestią fatalnego stanu okien w lokalu, odwiedziła ją komisja, która (...)

Sprzedaż gruntu rolnego a dzierżawa

Chcę kupić działkę rolną, którą obecnie dzierżawi osoba fizyczna. Umowa dzierżawy została zawarta na 10 lat (będzie jeszcze trwała do 2013 roku). Nie ma w niej mowy o tym, że dzierżawcy będzie (...)

Wypowiedzenie umowy najmu przez współwłaściciela

Dwie osoby są współwłaścicielami lokalu użytkowego w częściach równych. Właściciele kilka lat temu zawarli umowę najmu przedmiotowego lokalu na czas nieoznaczony z firmą, oznaczając w umowie (...)

Skuteczne wypowiedzenie umowy najmu

11 maja 2006 zawarłem umowę najmu lokalu (mieszkania) dla podmiotu mającego prowadzić w nim działalność gospodarczą - punkt sprzedaży pieczywa. Umowa zawarta została na piśmie na czas nieokreślony (...)

Podnajem lokali użytkowych

Mój mąż wynajmuje od gminy lokal użytkowy. W tym samym lokalu zamierzam prowadzić również działalność gospodarczą, ale na własny rachunek. Umowa najmu jest spisana pomiędzy mężem i gminą. (...)

Sprzedaż nieruchomości obciążonej dzierżawą

Od niespełna roku dzierżawię nieruchomość rolną. Umowa została zawarta na czas oznaczony 5 lat (do 2011 roku). Umowa została zawarta na piśmie, natomiast nie jest to umowa "z datą pewną" (nie (...)

Najem komunalnego lokalu użytkowego

Jestem najemcą lokalu użytkowego stanowiącego własność komunalną na podstawie umowy najmu zawartej na czas określony. Po upływie okresu, na jaki była ona zawarta zwróciłem się do magistratu (...)

Odszkodowanie za wypowiedzenie najmu

W grudniu tego roku obiekt, który wynajmujemy został sprzedany. Nowy właściciel może nam wypowiedzieć umowę zgodnie z art. 678 kc w terminie ustawowym - w tym przypadku 1 miesięcznym. Zgodnie z (...)

Rozwiązanie umowy najmu na czas oznaczony

Od lat wynajmujemy (reprezentuję spółkę z o.o.) budynek mieszkalny na biuro od właściciela budynku. Umowa była zawsze podpisywana na okresy roczne. Teraz też chcemy taką umowę zawrzeć (na rok (...)

Ochrona najemcy przed wynajmującym

Firma zawarła przed rokiem umowę najmu pomieszczenia baru z drugą firmą - właścicielem nieruchomości oferującym powierzchnie do wynajęcia. Jest to umowa na czas określony na 10 lat. Umowa przewiduje (...)

Wstąpienie w prawa najmu przez nabywcę

Kupiłem dom z ważną umową najmu. Dom jest wynajęty firmie na cele mieszkalne dla pracownika firmy. Umowa jest na 3 lata z minimalnym okresem najmu na 1 rok, z czego do tej pory minęło 6 miesięcy. (...)

Odsetki za zwłokę w opłacie czynszu

Najemca uporczywie zwleka z zapłata czynszu. Najemca od kilku lat nie wywiązuje się w terminie z zapłatą czynszu za lokal mieszkalny. Mimo, iż ustawa mówi o opłatach do każdego 10-go dnia miesiąca (...)

Obowiązki lokatora po opuszczeniu lokalu

Lokatorka, z tytułem eksmisyjnym, otrzymała lokal socjalny z Gminy (pomimo, że jest osobą o dochodach dwukrotnie przekraczających granice wyznaczona przez Gminę do uzyskania takiego lokalu). Do lokalu (...)

Podnajem użyczonego lokalu

Na podstawie umowy użyczenia użyczyłem siostrze lokal na działalność gospodarczą. Obecnie siostra chce część tego lokalu podnająć (wynająć) osobie fizycznej na działalność gospodarczą, (...)

Podwyżka czynszu najmu o 100%

Właściciel budynku mieszkalnego chce podwyższyć czynsz o 100 %. Czy obowiązuje czynsz regulowany, a jeśli tak, to w jakich przypadkach?

Umowa najmu lokalu pod działalność gospodarczą

W maju 2005 wynająłem lokal biurowo - handlowy. Lokal ten miał służyć jako biuro (handlowiec telefonował do klientów umawiając się na sprzedaże) oraz miejsce do metkowania i pakowania biżuterii. (...)

Zaliczenie spłat

Podpisana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego. Lokator zobowiązany jest na podstawie umowy najmu do uiszczania czynszu oraz opłat niezależnych od właściciela (co razem daje kwotę x). Wpłaty dokonywane (...)

Pierwszeństwo dla dzierżawcy

Nieruchomość (grunt) stanowi własność Urzędu Miasta. Grunt był w dzierżawie i płacono za niego czynsz. Na gruncie tym postawiono (za zgodą) budynek. Teraz Urząd chce sprzedać grunt. Wycenił (...)

Podwyżka czynszu w lokalu użytkowym

Została zawarta umowa najmu lokalu użytkowego pomiędzy przedsiębiorcami na czas określony. W umowie nie określono czy czynsz może ulec zmianie. Wynajmujący, na podstawie art. 685 o podwyższaniu (...)

Zameldowanie czasowe a umowa najmu mieszkania

Posiadam do wynajęcia mieszkanie. Osoby, które będą najmować mieszkanie zamierzam zameldować tymczasowo np. na 6 miesięcy. Jeżeli najemca mieszkania nie będzie przestrzegał umowy np. zalegał (...)

Zapłata czynszu przez podnajemcę

W umowie najmu została zawarta klauzula, że najemca ma prawo podnajmu lokalu bez dodatkowej zgody Wynajmującego. Najemca korzystając z ww uprawnienia podnajął lokal użytkowy i obecnie nie płaci (...)

Milcząca zgoda na dokonanie ulepszeń w lokalu

Nowy właściciel - czyli aktualny Wynajmujący - powołując sie na zapisy umowy najmu z poprzednim właścicielem, który brzmi - "najemca może dokonywać remontów kapitalnych oraz ulepszeń lokalu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika