Prawo cywilne: Umowa najmu i dzierżawy - Porady prawne (strona: 7)

Bezumowne korzystanie z nieruchomości

Z dniem 31.12.2004 roku wygasła zawarta z gminą umowa dzierżawy gruntu, na której posadowiony jest wybudowany z moich środków kiosk handlowy. Jednocześnie oprócz pisma, w którym zostałam wezwana (...)

Udostępnienie wynajmującemu lokalu

Umowa najmu zawiera zapis: "Jeżeli w czasie trwania umowy najmu zajdzie potrzeba wykonania napraw obciążających Wynajmującego, Najemca obowiązany jest udostępnić Wynajmującemu swobodny dostęp (...)

Oddanie przedmiotu użyczenia osobie trzeciej

Czy w sytuacji, gdy państwowy zakład budżetowy jest uprawniony na podstawie ustawy do zawierania umów bezpłatnego użyczenia dóbr, które "posiada" innym firmom, może w takiej umowie wpisać klauzulę (...)

Wypowiedzenie najmu przez lokatora

W ubiegłym roku dałem lokatorowi z czynszem regulowanym, trzyletnie wypowiedzenie najmu lokalu mieszkalnego, obecnie lokator już teraz chce opuścić lokal. Czy lokator powinien mi wypowiedzieć najem (...)

Wypowiedzenie umowy dzierżawy

Czy i w jaki sposób mogę zerwać dzierżawę gruntu, który odziedziczyłem po ojcu, a został przez niego wydzierżawiony na 35 lat sąsiadowi, który nie żyje, a spadkobierczynią jest jego córka? (...)

Bezskuteczne wypowiedzenie najmu

Lokator nie chce się wyprowadzić z mojej kawalerki. Nie zalega z opłatami. Użyczył mieszkania bez zgody, wypowiedziałam umowę, sprawa o eksmisję trwa. Lokator wszystkiego się wyparł, znalazł (...)

Remont przedmiotu najmu a czynsz

Firma na podstawie umowy najmu, wynajmuje pomieszczenia w biurowcu. Nastąpiła awaria instalacji ogrzewania budynku. Usunięcie tej awarii przez administratora budynku spowoduje wyłączenie z eksploatacji (...)

Anulowanie wypowiedzenia najmu lokalu

W zeszłym roku dałem lokatorowi 3-letnie wypowiedzenie najmu lokalu, chciałbym je anulować, w jaki sposób mogę to uczynić?

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie

Umowa dzierżawy magazynu zawarta była na czas określony do 31.12.2003 r. W tym też terminie lokal został opuszczony. W październiku 2004 r. zgłosił się właściciel i zażądał zapłaty czynszu (...)

Przekazanie najętego lokalu w dalszy najem

Wynająłem lokal handlowy na okres 2 lat. Z przyczyn osobistych nie jestem w stanie rozpocząć w nim działalności. Chciałbym go odstąpić osobie trzeciej, bez powiadamiania o tym fakcie właściciela (...)

Charakter umowy najmu

Osoba X podpisała z firmą Y umowę współpracy, w której nieodpłatnie przekazała w użytkowanie nieruchomość na czas określony w zamian za usługi na rzecz X. Dodatkowo jednak - poza umową - (...)

Umowa dzierżawy a wystawienie faktury VAT

W tym tygodniu mam podpisać umowę dzierżawy na 20 lat i sytuacja jest następująca: znalazłem grunt, który należy do spółdzielni mieszkaniowej A i przeprowadziłem 2-miesięczne negocjacje związane (...)

Naruszenie warunków umowy najmu

Wynajmowałem lokal Hiszpanowi. W umowie najmu była klauzula, że rozwiązanie umowy najmu następuje za 3 miesięcznym wypowiedzeniem. Najemca wypowiedział umowę, wyprowadził się i nie dotrzymał (...)

Egzekucja mieszkania a umowa najmu

We wrześniu bieżącego roku zawarłem umowę o najem lokalu mieszkalnego, w której zobowiązałem się do zapłaty z góry 4000 PLN za pierwsze 6 miesięcy. Kwotę powyższą uiściłem. W umowie został (...)

Zmiana warunków zawartej umowy najmu

W umowie najmu lokalu użytkowego, zawartej na czas nieokreślony w 1996 r., jest zapis, że ceny za wynajem m2 powierzchni mogą być zmienione dwa razy do roku, jeśli wskaźnik wzrostu cen (ogłaszany (...)

Przyczyny wypowiedzenia umowy najmu lokalu

Firma wynajmuje lokal od innego podmiotu gospodarczego z przeznaczeniem na sklep. Firma zalega czasami z zapłatą czynszu, niemniej nigdy nie jest to więcej niż 10-14 dni. Od jakiegoś czasu jednak (...)

Przyczyny obniżenia czynszu

Artykuł 664 par. 1 KC stanowi, że najemca może żądać obniżenia czynszu za czas trwania wad. Jeżeli wynajmuję lokal użytkowy składający się z trzech pomieszczeń, w jednym z których są duże (...)

Spóźnianie się z zapłatą czynszu

Lokator płaci czynsz ze znacznym opóźnieniem, na jakiej podstawie i w jaki sposób mogę naliczyć odsetki, np. za 20 dni zwłoki? Czy do odsetek mogę doliczyć koszt wysłania wezwania do zapłaty (...)

Obowiązki i uprawnienia stron umowy najmu

Mam pytanie związane z treścią art. 681 k.c., a mianowicie jakie drobne roboty remontowe obciążają najemcę garażu w ramach zawartej umowy najmu, w której nie są one enumeratywnie wymienione? (...)

Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy

Zmarł mój ojciec, który był w związku małżeńskim (wspólnota majątkowa małżeńska). Ojciec wcześniej najmował, a ostatnio dzierżawił od gminy działkę i całą nieruchomość, która była (...)

Dzierżawca jako podatnik podatku rolnego

W ustawie z dnia 10 pażdziernika 2002 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym zmieniono m.in. art. 3 ust. 1 pkt 3, w którym zapisano, że: "jeżeli grunty gospodarstwa rolnego zostały w całości lub w (...)

Wydanie przedmiotu dzierżawy przez dzierżawcę

Jestem właścicielem stacji paliw. Umowa dzierżawy z poprzednim dzierżawcą wygasła w dniu 31.07.2003. Nowa umowa z innym dzierżawcą obowiązuje od dnia 01.08.2003. Poprzedni dzierżawca nie chce (...)

Zmiana nazwy umowy z użyczenia na dzierżawę

Czy aneksem - tytuł "umowa użyczenia" można zmienić na "umowa dzierżawy" oraz inne punkty dotyczące tej umowy za zgodą stron zainteresowanych?

Wpis prawa dzierżawy do księgi wieczystej

Mieszkam za granicą. Jestem właścicielem nieruchomości w Polsce. Część gruntu została wydzierżawiona osobom trzecim. Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Czy możliwe jest aby dzierżawcy (...)

Skuteczność wypowiedzenia umowy najmu

Czy wypowiadając lokatorowi - głównemu najemcy, wypowiedzenie trzyletnie, muszę również wypowiedzieć i doręczyć wypowiedzenia wszystkim dorosłym zamieszkującym z nim, np. współmałżonkowi, (...)

Poddzierżawa dzierżawionego gruntu

Czy mając umowę dzierżawy gruntu pod określoną działalność gospodarczą mogę wydzierżawić innej osobie taki grunt? W umowie dzierżawy nie ma wzmianki o zakazie poddzierżawy osobom trzecim, (...)

Obowiązki wydzierżawiającego

Administrator wydzierżawionych gruntów zażądał przedstawienia danych o niezaleganiu składek ZUS i podatków, przewidywanych obrotów i zysków, informacji o tytułach bankowych i kontach. Czy ma (...)

Korzystanie z przedmiotu najmu po jego wygaśnięciu

Wynajmuję firmie prywatny lokal handlowy na działalność. Współpraca trwa 3 lata i do tej pory była poprawna. Ostatnia umowa najmu wygasła z końcem 2003 r. Od tej pory wysłałem do siedziby firmy (...)

Najem lokalu a rozwiązanie umowy spółki

Mamy zamiar ze wspólnikiem rozwiązać naszą dwuosobową spółkę cywilną. Najem lokalu jest na jednego wspólnika imiennie. Jeden wspólnik chce nadal prowadzić działalność gospodarczą już jako (...)

Śmierć spadkodawcy a umowa dzierżawy

Wkrótce mam przejąć spadek, który jest dzierżawiony. Sprawa spadkowa w toku. Dowiedziałam się w Urzędzie Gminy przez przypadek, że ta umowa dzierżawy została zerwana kilka dni temu. Według (...)

Zasady podnajmowania lokalu

W art. 11 ust. 1 pkt 3 o ochronie praw lokatorów wprowadzono zakaz podnajmu zgodnie z art. 688 [2]. Moje pytanie brzmi: czy nawet jeśli najemca nie ma w umowie najmu zapisu, że może podnająć lokal, (...)

Wypowiedzenie umowy najmu - naruszenie warunków

Czy mogę wypowiedzieć umowę najmu w trybie natychmiastowym, jeśli najemca naruszył warunki umowy najmu zawartej na czas oznaczony (10 lat).

Ustalenie wysokości czynszu najmu i innych opłat

Jestem głównym najemcą lokalu, który otrzymałam jeszcze z tzw. przydziału z lokalówki, budynek jednak w międzyczasie przeszedł w ręce prywatnego właściciela i w związku z tym mam kilka pytań. (...)

Umowa dzierżawy a prawo pierwokupu

Czy prawo pierwokupu dotyczy również gruntów, które zostały wydzierżawione od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa lub Lasów Państwowych?

Zapis umowny o wypowiedzeniu umowy dzierżawy

Czy w umowie na dzierżawę gruntów rolnych na czas oznaczony (np. 10 lat) można zastrzec że : "Umowa dzierżawy może być wypowiedziana przez każdą ze stron na koniec marca lub września z zachowaniem (...)

Uprawnienie dzierżawcy do pierwokupu

Małżeństwo rolników chce wydzierżawić swoje gospodarstwo. W razie chęci sprzedaży w późniejszym terminie w/w gospodarstwa podobno prawo pierwokupu ma dzierżawca. Czy jeśli dzierżawca nie zechce (...)

Dzierżawa czy leasing

Czy umowa dzierżawy samochodu od firmy, która oświadcza, że samochód stanowi jej własność, a w rzeczywistości jest leasingowany jest obowiązująca czy też można ją uznać za nieważną z powodu (...)

Wzajemne rozliczenia stron umowy dzierżawy

W treści umowy dzierżawy zawarto obowiązek rozliczenia inwestycji poniesionych przez dzierżawcę po wygaśnięciu umowy. Jeżeli umowa wygasła a dzierżawca nie chce opuścić nieruchomości z powodu (...)

Dzierżawa stacji paliw

Jakie dokumenty (legalizacje, odbiór techniczny, ochrona środowiska) należy skompletować przy przejmowaniu w dzierżawę stacji paliw od poprzedniego dzierżawcy? Czy ma on obowiązek je wydać?

Dzierżawa a prawo zasiedzenia

Moi rodzice wybudowali pawilon handlowy na ziemi dzierżawionej od miasta, ziemia została im oddana w dzierżawę na 20 lat od roku 1974. W tej chwili nie płacą dzierżawy za ziemię, tylko podatek (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika