Prawo cywilne: Umowa najmu i dzierżawy - Porady prawne (strona: 6)

Podstawa dysponowania cudzym lokalem

Córka posiada stałe zameldowanie w Polsce, lecz od kilku lat mieszka i pracuje legalnie w Niemczech. W Polsce pozostawiła mieszkanie i zleciła mi opiekę nad nim i zaproponowała bym podnajął je (...)

Wypowiedzenie najmu i zwrot przedmiotu umowy

Najemca lokalu użytkowego, którego jestem właścicielką, zalega z płatnością. Pomimo tego, że otrzymał pisemne wypowiedzenie umowy najmu, nie opuszcza lokalu. Jakie są legalne sposoby do zmuszenia (...)

Zwrot kosztów remontu najmowanego pomieszczenia

Wynajmuję obiekt cukierniczo-piekarniczy, ponieważ właściciele chcą przejąć nasz interes wypowiedzieli nam lokal, ostatnim dniem naszego pobytu w lokalu jest 31 sierpnia 2006. Kiedy zaczęliśmy (...)

Sprzedaż wynajętej nieruchomości przez syndyka

W chwili obecnej zajmuję lokal użytkowy na podstawie sporządzonej w formie pisemnej umowy na czas określony - okres 15 lat. Umowa została zawarta ze Spółdzielnią Pracy - właścicielem nieruchomości (...)

Postawienie tablicy reklamowej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością chce postawić tablice reklamowe o wymiarach 2 na 3 metry na posesji osoby fizycznej. Jakie formalności trzeba dopełnić, żeby postawienie tablic reklamowych (...)

Moc dowodowa protokołu zdawczo-odbiorczego

Wynająłem małżeństwu dom na podstawie ustnej umowy. Po jakimś czasie jedno z małżonków zostało zatrzymane w areszcie na rok czasu a drugie wyjechało za granicę. Po wyjściu z aresztu stawili (...)

Wypowiedzenie najmu z powodu zaległości w czynszu

Jestem właścicielem budynków mieszkalnych po byłym PGR (mam akt własności). Budynki te musiałem przejąć wraz z lokatorami, od których pobieram czynsz. Jeden z lokatorów jest w zwłoce w zapłacie (...)

Odpowiedzialność karna za niepłacenie czynszu

Najemca lokalu użytkowego nie płaci wynajmującemu umówionego czynszu. Nie chce też opuścić lokalu pomimo kilkakrotnego wezwania. Wynajmujący nie tylko nie otrzymuje czynszu najmu, ale jeszcze musi (...)

Najem powierzchni reklamowej

Wynajmuję powierzchnie reklamową. Baner który został umieszczony zniknął. Ktoś go zapewne zwyczajnie ukradł. Baner był własnością najemcy. Czy jestem jakoś odpowiedzialny za zniknięcie tego (...)

Przeniesienie praw głównego najemcy

Jestem od 1988 roku zameldowana w komunalnym mieszkaniu, którego głównym najemcą był dziadek, ale po jego śmierci z mocy prawa moja babcia stała się głównym najemcą. Moja babcia ma 84 lata i (...)

jakie koszty związane z umową najmu dla najemcy?

Zawieram umowę najmu lokalu użytkowego. W umowie tej jest zapis, że wszelkie koszty związane z zawarciem umowy ponosi najemca. Jakie to są koszty? Czego dotyczą? Ile wynosi np. opłata skarbowa i (...)

Eksmisja z lokalu użytkowego

Najemca lokalu użytkowego zalega z czynszem. Zgodnie z umową rozwiązujemy z nim umowę najmu z powodu zaległości w płatnościach. Najemca ma zamknięty lokal, nie odbiera listów, telefonów. W jaki (...)

Szkoda najemcy w najmowanym mieszkaniu

W wynajmowanym przez mnie (jestem najemcą) domu doszło do pęknięcia instalacji wodnej, w wyniku czego w piwnicy zostały zalane przedmioty. Część przedmiotów jest moją własnością, inna część (...)

Umowa najmu mieszkania w Austrii

Przepisy którego prawa (polskiego czy austriackiego) mają zastosowanie w przypadku umowy najmu mieszkania wakacyjnego przez Polaka w Austrii? Umowa nie określa żadnych warunków poza przedmiotem, terminami (...)

Zastaw na rzeczach najemcy

W umowie najmu mam zapisane prawo naliczania dodatkowej opłaty w wypadku nie odebrania przez najemcę swoich rzeczy po zakończeniu umowy najmu (bo jego meble blokują mi lokal). Czy mogę pobrać tą (...)

Zbycie rzeczy najętej

Właścicielem budynku był Skarb Państwa, nstępnie budynek został skmunalizowany i przejęty przez Gminę. Czy najemcy najmujący mieszkania w takim bloku muszą regulować umowy najmu (spisane pierwotnie (...)

Spis stanu mieszkania po opuszczeniu lokalu

Jestem właścicielem mieszkania. Najemca opuścił mieszkanie bez zachowania jakichkolwiek okresów wypowiedzenia. Wywiózł swoje rzeczy i zostawił klucz od mieszkania u innego lokatora. W jaki sposób (...)

Dwie umowy zawarte do jednego przedmiotu najmu

W 1998 roku jedna ze współwłaścicielek, mająca upoważnienie ponad 50% pozostałych współwłaścicieli do prowadzenia administracji, podpisała umowę na wynajem miejsca pod garaż blaszany. Umowa (...)

Prawo zastawu w umowie najmu lokalu

Czy wynajmujący może żądać takiej klauzuli w umowie najmu: "wynajmującemu zarówno w trakcie trwania niniejszej umowy jak i po jej rozwiązaniu służy prawo zastawu na rzeczach ruchomych będących (...)

Modernizacja mieszkania w kamienicy

Mieszkam w kamienicy na mocy decyzji Wydziału Lokalowego z lat 60-tych. Dawniej funkcjonowały przepisy określające prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy mieszkania. Dziś właścicielem kamienicy (...)

Odpowiedzialność solidarna najemcy i innych osób

Cywilna umowa najmu została zawarta na ojca, który miał początkowo mieszkać w przedmiotowym mieszkaniu. Mieszkała jednak córka. Należności czynszowe płacili ze swojego konta raz ojciec raz córka. (...)

Zmiana właściciela a umowa najmu

Kupiłam domek jednorodzinny. Poprzedni właściciel wynajmował ten dom na podstawie umowy najmu na czas określony. Koniec umowy nastąpi za dwa lata (była to umowa na 3 lata zawarta 3 miesiące przed (...)

Regulacja tytułu prawnego po śmierci najemcy

Mój konkubent posiadał mieszkanie kwaterunkowe, którego był głównym najemcą. W mieszkaniu tym od 2 lat zameldowana była i zamieszkiwała nasza córka, lat 15 wraz ze mną. Czasem jednak mieszkałyśmy (...)

Podwyższenie czynszu na remont

Czy właściciel kamienicy może do stawki czynszowej doliczać np.za m kw. 0,50 zł i zaliczać to na poczet funduszu remontowego?

Wady mieszkania a obowiązek płacenia czynszu

Moja bliska rodzina mieszka w mieszkaniu kwaterunkowym, w którym jest zamontowany piecyk gazowy do podgrzewania wody. Ponad rok temu zdarzył się wypadek, który spowodował hospitalizację jednej z (...)

Wyprowadzenie się lokatora przed upływem umowy

Czy wyprowadzenie się z wynajmowanego lokalu najemcy (studenta), z którym została zawarta umowa najmu kwatery studenckiej na czas oznaczony (rok) w trakcie tego okresu, powoduje jej rozwiązanie, czy (...)

Faktura za dzierżawę z dużym opóźnieniem

Firma podpisała kilka lat temu wieloletnią umowę na dzierżawę pewnego urządzenia. Zgodnie z umową płatności miały następować raz w roku z dołu na podstawie wystawionej faktury przez wydzierżawiającego. (...)

Ograniczenie uprawnień wynajmującego

W umowie najmu obiektu ze słynną firmą istnieje zapis o waloryzowaniu "czynszu co rok o wskaźnik wzrostu cen na towary i usługi ogłoszony przez Prezesa GUS w Monitorze Polskim za rok poprzedni". (...)

Prawo zastawu w umowie najmu

Jako przedsiębiorca wynajmuję od innego przedsiębiorcy lokal dla celów prowadzenia własnej działalności w zakresie usług krawieckich, zatrudniam 50 osób i na hali, którą wynajmuję zamontowałem (...)

Opłaty za mieszkanie po rozwodzie

Nastąpił przydział lokatorski dla męża (najemca) i żony (współnajemca). Została w nim też uwzględniona pełnoletnia córka. Właścicielem nieruchomości, w której znajduje się przedmiotowy (...)

Niedotrzymanie warunków umowy najmu

W grudniu 1999 roku wynajęłam od spółdzielni mieszkaniowej lokal, w którym do dnia dzisiejszego prowadzę działalność. Przez 3 miesiące przeprowadzałam jego gruntowny remont i adaptację na swój (...)

Prawo do lokalu socjalnego

W 1995 r. zawarto umowę najmu lokalu mieszkalnego z właścicielką kamienicy na okres 10 lat. W umowie zaznaczono również, że po okresie 10 letnim umowa przechodzi na czas nieokreślony (ręczny dopisek (...)

Jak dokonać zmiana czynszu najmu? (podniesienia)

Jako właściciel nieruchomości (kamienica) zawarłem dnia 25 marca 1997 roku umowę najmu lokalu mieszkalnego na czas nieokreślony. Umowę zawarto na czas nieograniczony przy czym stronom przysługuje (...)

Nadmierne kary w umowie najmu

Jako firma chcemy wynająć lokal handlowy na sklep. Właściciel wybranego przez nas lokalu zaproponował podpisanie przygotowanej przez niego umowy najmu. Żąda w niej zapłaty kaucji w wysokości 3-miesięcznego (...)

Najem na czas określony

Spółka zamierza zawrzeć umowę najmu budynku magazynowego. Czy możliwe jest zawarcie umowy na czas określony magazynu np. na 3 lata, ale z możliwością wcześniejszego rozwiązania w/w umowy przez (...)

Ochrona praw lokatorów - podniesienie czynszu

Czy wynajmujący - właściciel prywatny (zarządca) kamienicy może bez ograniczeń podnosić wysokość czynszu na podstawie art. 685 ze znaczkiem 1 k.c.? Czy są jakieś przepisy, które to ograniczają? (...)

Wstąpienie w stosunek najmu - zmiana wynajmującego

Czy postanowienia umowy najmu lokalu użytkowego dotyczące warunków wypowiedzenia oraz warunków finansowych, którą zawarł poprzedni właściciel lokalu są zobowiązujące dla nowego właściciela?

Umowa dzierżawy a umowa najmu

Jestem właścicielem nieruchomości przy ulicy W 4. Wydzierżawiłem grunt wchodzący w skład mojej działki o powierzchni 800m2, na okres 10 lat. W umowie dzierżawy wyraziłem zgodę na wybudowanie (...)

Egzekucja zaległości czynszowych

Moja matka jest głównym najemcą lokalu komunalnego, co potwierdza umowa zawarta z ADM w Gdańsku, jak również decyzja jaką otrzymała, na której również figuruje jako główny najemca tego lokalu. (...)

Odpowiedzialność karna wynajmującego

Mamy umowę najmu, z której zapisów wynika, iż zawarta została na okres 1.09.2002 r.- 31.08.2005 r. Wynajmujący postanowił jednak, bez naszej zgody, zdemontować nasz sprzęt komputerowy i serwery, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika