Przypisanie winy sprawcy czynu

Pytanie:

"Czy osoba ubezwłasnowolniona całkowicie lub częściowo podlega odpowiedzialność karną?"

Odpowiedź prawnika: Przypisanie winy sprawcy czynu

Ubezwłasnowolnienie jest orzekane przez sąd w sytuacji, gdy określona osoba nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Jedną z przesłanek ubezwłasnowolnienia jest choroba psychiczna takiej osoby, niedorozwój umysłowy albo innego rodzaju zaburzenie czynności psychicznej, które powoduje wspomniane powyżej konsekwencje, czyli brak możliwości zajmowania się przez taką osobę swoimi bieżącymi sprawami. Odpowiedzialność karna osoby ubezwłasnowolnionej jest wyłączona wówczas, gdy w chwili popełnienia czynu osoba ta wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych nie mogła rozpoznać jego znaczenia i pokierować swym postępowaniem. W każdym przypadku, gdy dojdzie do popełnienia przez osobę ubezwłasnowolnioną czynu zabronionego badać się będzie, czy w takim momencie osoba ta była świadoma swego postępowania, tego co robiła. Pomocne będą tutaj opinie biegłych psychiatrów, psychologów. Samo fakt bycia osobą ubezwłasnowolnioną nie jest wystarczającą przesłanką do uznania, że osoba taka nie może odpowiadać karnie. W sytuacji, gdy osoba ubezwłasnowolniona w momencie czynu nie mogła wskutek wcześniej wspomnianych powodów kierować swoim postępowaniem, to wówczas postępowanie karne będzie wobec niej umorzone. Jeżeli jednak biegli stwierdzą, iż w momencie czynu była ona świadoma swego postępowanie wówczas odpowiada za nie na warunkach ogólnych. Jeżeli osoba wobec której umorzono postępowanie wskutek braku możliwości przypisania jej winy, wskutek stwierdzonej choroby psychicznej, w opinii biegłych pozostając na wolności stanowiłaby zagrożenie dla porządku prawnego (obawa popełnienia ponownie przez taką osobę przestępstwa), to wówczas może być wobec takiej osoby orzeczony przez sąd środek zabezpieczający poprzez umieszczenie w zakładzie zamkniętym (np. szpital psychiatryczny).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika