Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 21)
Zgoda małżonka na zaciągnięcie pożyczki
Pożyczkobiorca zaciągną w banku pożyczkę a jego żona wyraziła na to zgodę (nie wiem czy jest solidarnym pożyczkobiorca ale podobno na piśmie wyraziła zgodę na zaciągnięcie tego zobowiązania). (...)
Odpowiedzialność karna za lichwę
Jak rozumiem, jeżeli strony w umowie pożyczki określa odsetki wyższe od maksymalnych w rozumieniu kc, to pożyczkodawcy grozi odpowiedzialność karna za lichwę. Jak rozumiem tak samo w przypadku (...)
Wstąpienie w stosunek najmu a prawa wynajmującego
Jestem właścicielem nieruchomości, która w całości przeznaczona jest na najem lokali mieszkalnych. W jednym z mieszkań syn zmarłej osoby, która była najemcą na podstawie tzw. decyzji o przydziale (...)
Ograniczenia w ilości pełnomocników procesowych
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną ustanowił na zasadzie art 87 § 1 kpc pełnomocnictwo procesowe dla 1 osoby, jednakże z pewnych względów nie może ona wziąć udziału w rozprawie. Chodzi (...)
Wypowiedzenie umowy w razie zwłoki z zapłatą
Firma X podpisała z naszą firmą umowę na dostawę towarów w latach 2009-2010 (dostawa towarów ma następować partiami stosownie do potrzeb Firmy X). Firma X zobowiązała się w umowie zapłacić (...)
Kupno zastawionego samochodu
Kupiłem samochód ciężarowy. Po czym okazało się, że na tym pojeździe ustanowiony został zastaw skarbowy przez urząd skarbowy.Czy i w jaki sposób urząd skarbowy może dochodzic swoich praw bowiem (...)
Wysokość marży
Zajmuje się sprzedażą sprzętu elektronicznego. Czy są jakieś przepisy określające maksymalną i minimalną marże przy takiej sprzedaży?
Ile wynosi okres odpowiedzialności dewelopera za wady fizyczne np.lokalu użytkowego ?
W dniu 26.02.2007 dokonaliśmy w ramach prowadzonej przez nas działalności gospodarczej zakupu lokalu użytkowego o powierzchni 100,12 m.kw. Sprzedawca ( Deweloper ) w podpisanym przez nas akcie notarialnym (...)
Przedawnienie długu za telefon komórkowy
Jakiś czas temu otrzymałem z Sądu nakaz zapłaty z tytułu częściowo niezapłaconej faktury VAT (faktura z dnia - 2004-10-10 z płatnością do dnia 2004-10-22) - telefonia komórkowa. Otóż faktura (...)
Zwrot dwukrotności zaliczki.
Kontrahent otrzymał zaliczką na poczet wykonania usługi. W związku z niewywiązaniem się firmy z realizacji prac umowa została zerwana. Czy można dochodzić od firmy zwrotu dwukrotnej wartości (...)
Opóźnienie prac z winy inwestora
Nasza firma świadczy usługi budowlane w zakresie budowy obiektów sportowych. Są to usługi świadczone głównie dla urzędów miast i gmin. W tym momencie kończymy realizację jednego z zadań i (...)
Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło
Umowa o dzieło (montaż okien) zawarta z konsumentem nie zawiera konkretnego terminu oddania dzieła. Zakres dzieła nie jest jednoznacznie określony. Wykonawca wykonał część prac, które uznał (...)
Czy żona może wynająć mężowi ich wspólny dom?
Małżeństwo (wspólność majątkowa) posiada dom, w tym domu mąż prowadzi działalność gospodarczą. Czy żona może wynająć dom mężowi na prowadzenie działalności gospodarczej? Czy taka umowa (...)
Nagrania głosowe
Użytkownicy serwisu internetowego realizują nagrania głosowe. Nagrania mają być wykorzystywane również w różnych serwisach internetowych firmy. Chodzi o przekazanie prawa do wykorzystywania nagrań.Czy (...)
Umowa o dzieło autorskie między małżonkami
Mąż prowadzi działalność gospodarczą, mają z żoną wspólność majątkową.Czy mąż może zawrzeć z żoną umowę o dzieło z przeniesieniem majątkowych praw autorskich? Czym różni się zawarcie (...)
Porozumienie z dłużnikiem w trakcie egzekucji
Wierzyciel złożył do sądu pozew o wydanie nakazu zapłaty w stosunku do dłużnika, bo ten nie uregulował kilku faktur. Nakaz taki został wydany, opatrzony klauzulą natychmiastowej wykonalności, (...)
Podwyżka czynszu za lokal użytkowy
Wynajęłam w 2007 r. pawilon firmie na czas określony 9 lat. W paragrafie o czynszu zawarliśmy kwotę z adnotacją o podwyżce raz w roku o wskaźnik GUS. W tym roku, w kwietniu w związku z podwyżką (...)
Pozbycie się słupa energetycznego z działki
Otrzymałam w darowiźnie dom od mojej mamy. Na działce stoi wielki betonowy słup energetyczny, linie wysokiego napięcia przechodzą metr od domu. Mam tej sytuacji dosyć i chce uregulować te sprawy. (...)
Naruszenie nietykalności osobistej
Jestem zarządcą nieruchomości prywatnej. Nadzoruję między innymi pracę dozorcy na terenie posesji. Gospodarz domu powiadomił mnie dziś, że rezygnuje ze swojej pracy. Przyznał, iż obawia się (...)
Postępowanie eksmisyjne
Lokator nie płaci za używanie lokalu - umowa najmu między dwoma osobami prywatnymi. Za pierwsze 3 okresy płacił tylko zaliczkowo (ok. 50%). Za 4-ty okres rozliczeniowy nie płaci w ogóle , nie odbiera (...)
Odstępne za mieszkanie czynszowe
Uzyskana z ogłoszenia oferta wynajmu mieszkania w kamienicy obejmowała opłatę warunkującą zawarcie umowy najmu. Jednak opłaty tej żąda osoba, która tylko pośredniczy w zawieraniu umowy najmu, (...)
Rezerwacja pokoju w hotelu i nie stawienie się
Czy można wyciagnąć konsekwencje wobec osoby, która dokonuje rezerwacji samochodu lub pokoju w hotelu. Potwierdza taką rezerwacje mailem a potem z głupoty lub dla żartu nie pojawia się w umówionym (...)
Wypowiedzenie umowy najmu
Wynajęliśmy prywatnie mieszkanie, podpisując umowę na rok z możliwością wypowiedzenia tylko w wypadku złamania jej postanowień przez którąś ze stron. Najemcy jednak postanowili się wyprowadzić (...)
Działalność gospodarcza-podnajem
Jestem udziałowcem kamienicy. Obecnie budynek jest we władaniu czterech współwłaścicieli, co stanowi 94% własności (reszta nie znana). Nie ma dokonanego żadnego podziału. W budynku znajduje się (...)
Dobrowolne opuszczenie mieszkanie
Moja bratowa po śmierci brata, w 1993 roku wyszła powtórnie za mąż (ze związku z bratem ma dwie córki, które nie zostały przysposobione przez drugiego męża. Po zmarłym ojcu przysługiwały (...)
Jak długo ważne jest prawo pierwokupu?
Spółdzielnia zawarła umowę najmu lokalu z najemcą na okres 6 lat. W umowie zawarte zostało prawo pierwokupu. Umowa zawarta została w formie pisemnej. Skoro SN w wyroku z dnia 19 lutego 2002 r., (...)
Faks i e-mail a forma pisemna
Umowa zawiera zapis: "Strony mogą wypowiedzieć umowę za uprzednim miesięcznym wypowiedzeniem dokonanym na piśmie pod rygorem nieważności”. Strona wypowiedziała umowę z dniem dzisiejszym (...)
Gwarancja i rękojmia dla przedsiębiorcy
W grudniu 2007 roku zakupiliśmy do firmy expres do kawy do użytku dla pracowników. Po trzech miesiącach expres się zepsuł. Został dostarczony do autoryzowanego serwisu. Przy przyjęciu pracownik (...)
Naprawa własna budynku objętego rękojmią
Firma zakupiła lokal użytkowy od dewelopera. Developer przy sprzedaży pisemnie oświadczył iż przekazuje lokal bez wad fizycznych i udziela na niego 3 letniej rękojmi. Po 3-ch miesiącach eksploatacji (...)
Zwrot wycofanego z obrotu towaru
W lutym przychodnia lekarska zakupiła partię szczepionek, które jak się potem okazało są wadliwe i zostały zarządzeniem Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofane z obrotu. Szczepionki zostały (...)
Stawiennictwo na rozprawie o alimenty
Jestem po rozwodzie, mam dwójkę dzieci, z czego jedno jest pełnoletnie. Wniosłam do sądu o podwyższenie alimentów. Pełnoletni syn udzielił mi pełnomocnictwa, którym mogę się posługiwać w (...)
Przywłaszczenie samochodu
Jakie przestępstwo popełnia osoba, która wynajmuje samochód z wypożyczalni i go nie zwraca, nie tylko w wyznaczonym okresie zwrotu, ale w ogóle nie zwraca i unika kontaktu z Firmą wynajmującą?
Wypowiedzenie najmu rzeczy ruchomej
Firma ma umowę najmu na tablicę reklamową na czas oznaczony i dłuższy czas nie płaci czynszu najmu. Po jakim okresie nie płacenia można wypowiedzieć umowę najmu zawartą na czas oznaczony, nie (...)
Cesja wierzytelności a zgoda dłużnika
Dostawca przysłał zawiadomienie o przelewie wierzytelności na podstawie art. 509-518 k.c. na bank w którym prosi o potwierdzenie istnienia scedowanej wierzytelności. W piśmie wzywa do przelewania (...)
Prawa do spadku a przeniesienia własności
Gospodarstwo 3h ziemi, półtora h lasu , stodoła i dom. Mój dziadek posiadał gospodarstwo rolne i trójkę dzieci, przepisane zostało w 1975 r. na jedno z nich czyli mojego wujka;jest to Akt Własności (...)
Cesja i przejęcie długu
Wykonawca, który podpisał umowę (nie w przetargu) na dostawę towaru z uwagi na likwidację firmę przekazuje zobowiązania z niej na inną Firmę. Zamawiający wyraża zgodę. Ale w umowie zawartej (...)
Zmiana wykonawcy w umowie
Wykonawca, z którym podpisano umowę (styczeń 2009 r.) likwiduje działalność. Powstaje nowy podmiot i wykonawca chce, aby zamawiający wyraził zgodę na zmianę wykonawcy. Nie jestem pewna jak to (...)
Skutki niewykonania umowy o dzieło
W umowie wykonawca zobowiązał się do wykonania projektu aranżacji wnętrza. Określono w niej termin wykonania oraz kwotę zaliczki którą klient przelał wykonawcy. Minął termin, wykonawca nie (...)
Nieodebranie zamówionego towaru
Klient na podstawie faktury proforma przelał mi zaliczkę na poczet wykonania bramy. Bramę wykonałem, on zapłacił resztę i otrzymał bramę. Następnie zażyczył sobie kolejną bramę i znów na (...)
Ugoda między wierzycielem a dłużnikiem
Wierzyciel z dłużnikiem doszli do porozumienia ustnego w sprawie zapłaty długu. Ustalono , że wierzyciel odstąpi od części długu w zamian za jednorazową wpłatę w krótkim terminie. Jak powinno (...)
Masz inne pytanie do prawnika?