Obowiązek wypłacenia świadczenia urlopowego

Pytanie:

Zatrudniam 5 pracowników nie ma w zakładzie funduszu socjalnego, czy muszę w tym roku wypłacić pracownikom świadczenie urlopowe?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych spoczywa na pracodawcach, którzy zatrudniają na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Natomiast pozostali pracodawcy mogą utworzyć Fundusz albo wypłacać świadczenie urlopowe. Świadczenie urlopowe jest więc pewnego rodzaju zamienną - w zamian za brak funduszu - korzyścią dla pracowników. Musi ono być wypłacane nawet u tych pracodawców, którzy zatrudniają np. 5 pracowników. W układzie zbiorowym pracy, a gdy takiego w zakładzie brak, w regulaminie wynagradzania, pracodawca na mocy porozumienia z pracownikami może jednak zadecydować o niewypłacaniu świadczenia urlopowego. Jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, postanowienia regulaminu wynagradzania w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego wymagają uzgodnienia z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego?

  Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawa tego nie może pracownik zbyć. Ustawodawca zadbał również o byt materialny pracownika w czasie (...)

 • Jak sporządzić plan urlopów?

  Udzielenie urlopu pracownikowi nie sprowadza się jedynie do zaakceptowania wniosku urlopowego, ale jest o wiele bardziej skomplikowane, zwłaszcza dla pracodawcy zatrudniającego większą liczbę pracowników. (...)

 • Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

  Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

 • Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

  Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest stałym elementem u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Jego środki przeznaczane są na działalność socjalną na rzecz (...)

 • VAT 2014 r. Obowiązek podatkowy

  Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmieni się moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z nowymi zasadami obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

NA SKÓTY