Archiwum porad prawnych Listopad 2006 - Strona 8

Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług

9.11.2006

Umowa na świadczenie usług zawarta na czas określony zawiera postanowienie o możliwości jej rozwiązania przez każdą ze stron z okresem jednomiesięcznego wypowiedzenia. Jak poprawnie sformułować treść wypowiedzenia by osiągnąć zamierzony skutek i by doszło do rozwiązania umowy z mojej (...)

Wspólność łączna w spółce cywilnej

9.11.2006

Jak należy rozumieć sformułowanie "bezudziałowy charakter wspólności łącznej" w przypadku wspólników spółki cywilnej, gdy chodzi o nieruchomość, jako majątek łączny spółki?

Udziały w majątku spółki cywilnej

9.11.2006

Według obowiązujących przepisów majątek spółki cywilnej stanowi tzw. współwłasność łączną, co oznacza, iż dopóki istnieje stosunek spółki - dopóty istnieje i współwłasność, a więc brak jest oznaczenia udziałów w rzeczy wspólnej. Jak należy zatem rozumieć możliwość, że (...)

Różnicowanie siły głosu w spółce cywilnej

9.11.2006

Czy w umowie spółki cywilnej można wprowadzić zasadę głosowania udziałami? Jeżeli np. udziały wynoszą procentowo 17, 17, 33, 33, to czy można zastrzec, że w takiej odpowiednio proporcji będzie liczona siła głosu danego wspólnika?

Termin odbioru domu

8.11.2006

W roku 2002 (tj. 4 lata temu) złożyłem zawiadomienie o zakończeniu budowy i przystąpieniu do użytkowania budynku w Urzędzie Miasta. Ponieważ w okresie 14 dni nie otrzymałem informacji o odrzuceniu mojego zawiadomienia byłem przekonany, że zgodnie z art. 54 ust. 1 i 2 Prawa budowlanego budynek (...)

Przedawnienie podatku od nieruchomości

8.11.2006

Mam nieruchomość, za którą od kilku lat nie płacę podatku. Czy podatek od nieruchomości należy do świadczeń okresowych, co by spowodowało, że każde jednorazowe świadczenie przedawnia się z upływem 3 lat?

Prawa autorskie jako aport

8.11.2006

Posiadam indywidualne oprogramowanie wykonane na umowę o dzieło przez informatyków. Umowa o dzieło opiewa na kwotę prawie 56 000 zł. Chcę rozpocząć działalność gospodarczą w formie sp. z o.o. Czy posiadając prawa autorskie majątkowe do specjalistycznego oprogramowania mogę wprowadzić (...)

Pożyczka od udziałowca a PCC

8.11.2006

Ustawa o PCC zwalnia od podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczkę, której udziela udziałowiec spółce z o.o. (w której posiada udziały). Nie trudno sobie wyobrazić sytuację, w której potrzebująca dofinansowania sp. z o.o. w zamian za pokaźną pożyczkę doprowadzi do zbycia małego udziału (...)

Eksport towarów przez rolnika

8.11.2006

Rolnik ryczałtowy zajmujący się produkcją kwiatów chce eksportować swoje produkty. Kraj dostawy - Białoruś. Jaki dokument sprzedaży należy wystawić?

Wpis domu do księgi wieczystej

8.11.2006

Jesteśmy w trakcie zakupu domu, który nie jest wpisany do księgi wieczystej. Działka, na której dom ten został zbudowany, jest to działka leśna. W wypisie z rejestru gruntów znajdują się dwa budynki, jeden to mieszkalny, drugi to budynek produkcyjny, gospodarczy i usługowy dla rolnictwa. (...)

Wstąpienie w prawa najmu przez nabywcę

8.11.2006

Kupiłem dom z ważną umową najmu. Dom jest wynajęty firmie na cele mieszkalne dla pracownika firmy. Umowa jest na 3 lata z minimalnym okresem najmu na 1 rok, z czego do tej pory minęło 6 miesięcy. W jaki sposób można najłatwiej przepisać umowę najmu na nowego właściciela domu? Czy można (...)

Gmina spadkobiercą udziału w mieszkaniu

7.11.2006

Wszyscy spadkobiercy ustawowi odrzucili spadek. Zmarły nie zostawił testamentu. Masą spadkową jest połowa prawa własnościowego do mieszkania spółdzielczego, w którym zamieszkuję wraz z dorosłym synem. Połowa prawa własnościowego należy do mnie (żony zmarłego spadkodawcy). Wiem, że (...)

Prawo do zasiłku chorobowego

7.11.2006

Podczas choroby pracodawca mnie zwolnił dyscyplinarnie w jednej ze swoich firm, a zapomniał zwolnić w kolejnej firmie, gdzie byłem zatrudniony na 1/8 etatu. Zwolniłem się więc sam po kilku dniach też podczas choroby. Chorowałem łącznie ponad 40 dni i dostałem zwolnienie lekarskie tylko dla (...)

Odezwa sądu cywilnego

7.11.2006

Na podstawie art. 34 kpc, jako cesjonariusz z tytułu umowy cesji powierniczej, uzyskałem nakaz zapłaty w sądzie właściwym miejscowo dla mojego miejsca zamieszkania, choć zarówno dłużnik - pozwany, jak też cedent (powierzający) mieszkają w innym województwie. Dłużnik wniósł sprzeciw (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika