Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 20)

Spłata długu hipotecznego a odsetki

Po długotrwałym procesie, miesiąc temu, SN odrzucił moją kasację od utrzymanego wyroku II instancji, w którym Sąd uznał moją odpowiedzialność wobec banku jako dłużnika rzeczowego do kwoty (...)

Zawiadomienie dłużnika o przelewie wierzytelności

Jakimi negatywnymi skutkami dla dotychczasowego i dla nowego wierzyciela może skutkować niepowiadomienie dłużnika o dokonanej cesji? Gdzie to jest uregulowane?

Zagubione oryginały dokumentów w sądzie

Ostatnio składałem do Sądu pozew o zapłatę i złożyłem pozew, dołączając do niego oryginały umowy najmu i innych dokumentów. Sobie zostawiłem taki sam pozew z kserokopiami na którym w biurze (...)

Budowla sąsiada na cudzym terenie

Dostałem od rodziców działkę z zabudowaniami (akt notarialny) i mam problem, ponieważ na końcu mojej działki w poprzek na całej długości bez możliwości przejazdu na część uprawną (pole) (...)

Partycypacja w kosztach urządzenia drogi gminnej

Mieszkam przy drodze gminnej o piaszczystej nawierzchni, która jest jedynym dojazdem do posesji. Mieszkańcy zamieszkali przy tej ulicy postanowili z uwagi na jej kiepski stan techniczny utwardzić drogę (...)

Nabycie gruntu rolnego o powierzchni ponad 500 ha

Rolnik prowadzi gospodarstwo na gruncie dzierżawionym od ANR. Jest to duże gospodarstwo, które przekracza powierzchnię 500 ha. Gdy Agencja będzie sprzedawała ten grunt, chce on skorzystać z przysługującego (...)

Sprzedaż działki na poszerzenie a współwłasność

Nieruchomość stanowi współwłasność dwóch osób. Jedna z nich wystąpiła do gminy z wnioskiem o sprzedaż działki przyległej w trybie bezprzetargowym, na poprawienie warunków zagospodarowania. (...)

Wypłata premii gwarancyjnej

Wykupiłam z mężem mieszkanie kwaterunkowe od gminy. Ponieważ od 2000 r. mamy rozdzielność majątkową, w akcie notarialnym wpisaliśmy, że mieszkanie jest finansowane w 99% ze środków żony (moich) (...)

Roszczenie z prawa odkupu a prawo pierwokupu

Znajoma nabyła od Agencji Nieruchomości Rolnych grunt rolny. W umowie sprzedaży znajduje się informacja o prawie pierwokupu i odkupu na rzecz ANR. Od zakupu tejże ziemi minęły dopiero 3 lata. Czy (...)

Informacje o majątku dłużnika

Skierowaliśmy opatrzony klauzulą wykonalności nakaz zapłaty do egzekucji. Wiemy że dłużnik posiada nieruchomości i samochody, znamy nr rejestracyjne nie znamy nr działek i ksiąg wieczystych, (...)

Gwarancja a wadliwy telefon komórkowy

Zakupiony telefon komórkowy w bardzo krótkim czasie zaczął się psuć, awaria polegała na pokazywaniu się na wyświetlaczu czarnych plam, które po jakimś czasie znikały, ale później ponownie (...)

Przetarg na nabycie nieruchomości

Jestem pracownikiem urzędu miejskiego w wydziale gospodarki nieruchomościami i zamierzam przystąpić do przetargu nieograniczonego na sprzedaż działki gminnej. Czy przewodniczący komisji, będący (...)

Ograniczenie w rozporządzaniu nieruchomością

Komornik wszczął egzekucja z nieruchomości. W księdze wieczystej oprócz informacji o wszczętej egzekucji pojawiła się informacja "o ograniczeniu w rozporządzaniu nieruchomością". Czy powyższy (...)

Zwrot bonifikaty za mieszkanie

Miesiąc temu wykupiłam z mężem mieszkanie kwaterunkowe od gminy. Oczywiście z bonifikatą. Wiem, że nie mogę go sprzedać przez 5 lat bo będę musiała zwrócić gminie udzieloną zniżkę. Jest (...)

Przeniesienie rekompensaty za mienie zabużańskie

Moja mama jest w trakcie załatwiania spraw związanych z otrzymaniem uzupełnienia rekompensaty za mienie zabużańskie jako jedyny spadkobierca po nieżyjącym dziadku. W chwili obecnej występuję (...)

Udział w mieszkaniu a zwrot bonifikaty

Teściowa wykupiła 4 lata temu mieszkanie komunalne z bonifikatą. Zgodnie z ustawą z 24 sierpnia 2007 r. o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która wchodzi w życie (...)

Odwołanie podwyżki opłaty użytkowania wieczystego

Jestem właścicielem przedsiębiorstwa w wieczystym użytkowaniu. Dotychczasowa opłata za dzierżawę została podniesiona nagle czterokrotnie. Wiem, że nastąpił wzrost wartości mieszkań i działek (...)

Akt notarialny sporządzony za granicą

Strony chcą dokonać za granicą (w kraju UE) transakcji kupna sprzedaży polskiej nieruchomości. Czy można to zrobić u zagranicznego notariusza i czy taki akt jest w Polsce honorowany na równi z (...)

Koszty przy znoszeniu współwłasności

Posiadam niewielki udział w nieruchomości (postanowienie sądu o nabyciu spadku) oraz poniesione wielkie nakłady (za notarialną zgodą pozostałych spadkobierców) na tę nieruchomość, która w 3/4 (...)

Nieważność umowy o podział majątku

Małżeństwo zawiera umowę o rozdzielności majątkowej, a następnie umowę w formie aktu notarialnego o podziale majątku. Przedmiotem podziału są dwa mieszkania różnej wielkości, ale wycenione (...)

Zasiedzenie a rozgraniczenie nieruchomości

Ojciec kuzyna kupił dom z działką 28 lat temu. Kuzyn posiada tylko i wyłącznie własnoręcznie sporządzony akt kupna z podpisami świadków. Za dwa lata kuzyn może według informacji jakie posiada (...)

Niedotrzymanie terminu spłaty pożyczki w ratach

Mam przed sobą oświadczenie dłużnika, w którym potwierdza on udzielenie mu pożyczki w wysokości 5 tys. zł. i oświadcza, że będzie spłacał tę pożyczkę począwszy od października 2006 r., (...)

Współwłasność budynku a jego remont

Od niedawna posiadam 3/16 udziału w zabytkowej kamienicy. Problem polega na tym, że kamienica jest w złym stanie technicznym, nie ma dokumentacji, a pozostali trzej udziałowcy nie są zainteresowani (...)

Wpis do księgi wieczystej mieszkania w spółdzielni

Piszę do Was w imieniu mojej teściowej która od 16-u lat mieszka na stałe w Szwecji ale w Polsce posiada spółdzielcze mieszkanie własnościowe. Lokatorskie prawo do lokalu zostało przyznane w grudniu (...)

Podział quoad usum a zasiedzenie

Rodzina upiera się, że góra i dół pewnego domu stanowią odrębną własność. Góra była swego czasu przekazana na zasadzie darowizny, później odsprzedana. Dół miał od pewnego czasu trochę (...)

Ugoda sądowa a ugoda cywilnoprawna

Wniosłam do sądu pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym. Pozwany skutecznie wniósł sprzeciw, motywując go tym, że towar, który ode mnie kupił jest wadliwy co w konsekwencji powoduje roszczenie (...)

Hipoteka przymusowa a pierwszeństwo w egzekucji

Niebawem zostanie ponownie wszczęte postępowanie egzekucyjne do nieruchomości dłużnika. Wierzycieli jest wielu i łączna kwota ich wierzytelności znacznie przewyższa wartość tej nieruchomości (...)

Błędny wpis hipoteki przymusowej w księdze wieczystej

Dokonano wpisu hipoteki przymusowej na nieruchomości osoby prawnej. Wniosek oraz sam wpis zawiera błędny adres właściciela. Sąd bada formę i treść wniosku, a więc powinien już na tym etapie (...)

Konta osobiste po umowie o rozdzielności majątkowe

Małżonkowie zawarli umowę o rozdzielności majątkowej i następnie dokonali podziału majątku. Podział majątku nie uwzględniał kont osobistych małżonków. Po pewnym czasie małżonkowie rozwodzą (...)

Opłata przy reklamacji z tytułu gwarancji

Prowadzimy serwis sprzętu komputerowego. Klient przysłał do nas komputer z żądaniem jego naprawy w ramach gwarancji. Po rozkręceniu komputera i wykonaniu diagnozy stwierdziliśmy, że sprzęt jest (...)

Hipoteka przymusowa blokuje sprzedaż nieruchomości

Niedawno uzyskałem tytuł wykonawczy przeciwko mojemu dłużnikowi. Ów dłużnik ma domek letniskowy, do którego z powodzeniem można by skierować postępowanie egzekucyjne. Problem jednak w tym, że (...)

Biuro matrymonialne - wykrywanie oszustów

Prowadzimy biuro matrymonialne. Często zgłaszają się do nas osoby o stanie cywilnym kawaler lub rozwodnik, w rzeczywistości jest zaś żonaty. Jakie mamy prawne możliwości ustalenia stanu cywilnego (...)

Forma umowy darowizny udziałów w spółce

Ojciec chce podarować synowi kilka udziałów w spółce z o.o., której jest prezesem zarządu. Czy umowa darowizny musi być sporządzona w formie aktu notarialnego czy wystarczy forma zwykła pisemna?

Uprawnienia do założenia księgi wieczystej

Prawo własnościowe do lokalu spółdzielczego jest współwłasnością małżeńską. Jeden z małżonków (mąż) jest członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Dla posiadanego przez nich lokalu można (...)

Zajęcie pokoju przez współwłaściciela

Udział w budynku (przedwojenny parterowy drewniany) wynosi 2/3 i 1/3 . Problem jest w tym, że budynek ma 4 pomieszczenia - nie da się więc podzielić na 3 części. Aktualnie użytkowany jest po połowie (...)

Niezgodność księgi wieczystej ze stanem faktycznym

Jeśli istnieją niezgodności w księgach wieczystych w postaci błędnie wpisanych hipotek dla ZUS (hipoteki przymusowe łączne), które są prawomocne. Jaka jest kolejność usunięcia tych niezgodności, (...)

Napisy na nagrobku

Z powodu nieporozumień rodzinnych nie możemy w kręgu rodzeństwa dojść do porozumienia co do treści napisu na płycie nagrobnej. A mianowicie chodzi o dopisanie obok imion sp. rodziców na płycie (...)

Wypadek komunikacyjny przedawnienie

W ubiegłym roku tzn. 10.09.2006 r. zostałem potrącony przez samochód na chodniku. Auto przejechało mi po nodze. Byłem na zwolnieniu chorobowym 9 miesięcy i byłem pijany (2 promile alkoholu). Kierowca (...)

Udział w odrębnej własności lokalu

Jestem wdową. Po stwierdzeniu nabycia spadku po moim zmarłym mężu stałam się współwłaścicielką spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz moją córką. Mój udział (...)

Przechowanie zadatku przez notariusza

W przyszłym tygodniu podpisuję przedwstępną umowę na zakup mieszkania w Warszawie. Powiedziano mi, że według prawa powinnam przynieść zadatek 90.000 zł (10%) w gotówce. Kontrakt przedwstępny (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika