Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 21)

Oświadczenie składane w trybie art. 514 kpc

Sąd zobowiązał mnie do złożenia pisemnego oświadczenia w trybie art. 514 k.p.c. w sprawie o zasiedzenie. Czy tego typu oświadczenie należy złożyć do sądu w tylu egzemplarzach, ilu jest uczestników, (...)

Rozwiązanie umowy dożywocia

Starsi małżonkowie umową dożywocia przeniosło ustawową współwłasność małżeńską zabudowanej nieruchomości na siostrzenicę żony. Po pewnym czasie mąż umarł, a żona wystąpiła przeciwko (...)

Egzekucja z hipoteki a sprzedaż nieruchomości

Jestem wierzycielem Pana X; wierzytelność jest zabezpieczona hipoteką na jego nieruchomości. Pan X sprzedaje swoją nieruchomość Pani Y. Sprzedaż nastąpiła jeszcze w chwili, kiedy nie miałem (...)

Ochrona danych a dostęp do akt

W związku z moim przypuszczeniem, że wydana decyzja budowlana jest niezgodna w znacznym stopniu ze stanem faktycznym, poprosiłam o dostęp do archiwum dokumentacji budynku sąsiadującego z moją działką. (...)

Przekazanie gospodarstwa rolnego

Ojciec zamierza przekazać synowi oraz córce dwa gospodarstwa rolne, których jest jedynym właścicielem na mocy postanowień sądu (dotyczą oddzielnie dwóch gospodarstw). Ponadto posiada akty własności (...)

Wpis roszczenia z umowy przedwstępnej do kw

W najbliższym tygodniu chcę podpisać notarialnie przedwstępną umowę sprzedaży mieszkania własnościowego z terminem na lipiec 2008 roku. Aktualnie zamieszkuje pod tym adresem i chcąc być objęta (...)

Pełnomocnictwo a zabezpieczenie wierzytelności

Pewna osoba jest winna mojemu mężowi sporą sumę pieniędzy. Na dzień dzisiejszy nie ma z czego oddać. Osoba ta jest właścicielką działki budowlanej, wartej więcej, niż jest nam winna. Dogadaliśmy (...)

Upoważnienie do konta bankowego od umierającego

Właściciel konta jest nieprzytomny, w stanie agonalnym, niezdolny do czynności prawnych. Pracownicy banku wiedzą o tym. Pojawia się pełnomocnik, który chce zakończyć procedurę złożenia pełnomocnictwa, (...)

Prawo do grobu i do przeniesienia zwłok

Mój mąż stara się o ekshumację i przeniesienie zwłok jego córek i byłej żony w inne miejsce. Właścicielem grobu jest były teść męża, który jest człowiekiem starym i schorowanym i nie (...)

Zakup nieruchomości na współwłasność z partnerem

Para żyjąca w konkubinacie pragnie zakupić mieszkanie jako współwłasność. Każda ze stron wniosłaby 50% pełnej kwoty mieszkania. Jedna ze stron wnosi wkład własny, druga w formie pożyczki (...)

Sprzedaż nieruchomości przez syndyka

Została sprzedana nieruchomość przez syndyka masy upadłości przedsiębiorstwa budowlanego na podstawie zatwierdzenia oferty przez postanowienie sądu dla spraw upadłościowych i naprawczych. W księdze (...)

Egzekucja w stosunku do poręczyciela

Poręczyłam pożyczkę koleżance. Ta jednak zalegała ze spłatą i sąd wydał na mnie nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Wiem, że koleżanka po dowiedzeniu się, że toczy się postępowanie (...)

Obowiązek opieki nad zbywcą nieruchomości

Rok temu wraz z żoną kupiliśmy od znajomej (84 lata) zabudowaną nieruchomość składającą się z trzech działek. Mamy umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego, a w księdze wieczystej jesteśmy (...)

Sprzedawca nie wydał towaru

Zakupiłam na aukcji internetowej książkę, jednakże od miesiąca nie mogę wyegzekwować jej nadania, sprzedający nieustannie zapewnia, że już ją wysył, po czym to nie następuje. Mam już dość (...)

Darowizna na rzecz małoletniego

Przed zawarciem związku małżeńskiego otrzymałam w spadku po zmarłym ojcu 1/3 działki leśnej. Po ślubie z moim obecnym mężem ustanowiliśmy notarialnie współwłasność posiadanych majątków, (...)

Wykup mieszkania komunalnego przez najemcę

Przyjaciółka kupiła mieszkanie na rynku wtórnym. Jednocześnie zameldowana jest w mieszkaniu komunalnym, którego głównym najemcą jest jej ojciec. Niedługo ojciec zostanie na stałe umieszczony (...)

Przepisanie działki na jednego ze współwłasności

Na działce (z budynkiem) wpisani są rodzice, a potem dopisane zostały także ich nieletnie dzieci. Czy po pewnym czasie można przenieść wspólną własność tylko na jednego z dotychczasowych współwłaścicieli? (...)

Ugoda z wierzycielem a koszty komornicze

Zostało mi zajęte wynagrodzenie przez komornika. Oprócz kwoty głównej, odsetek na zajęciu wyszczególniono inne kwoty długu jak: koszty sądowe, inne koszty, zastępstwa, a dodatkowo zaznaczono, (...)

Podział nieruchomości w spółdzielni

Prosimy o wyjaśnienie i w miarę możliwości przedstawienie toku postępowania przy realizacji procedury uwłaszczenia na lokalach mieszkalnych zgodnie ze znowelizowaną ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. (...)

Przedawnienie roszczenia z wyroku sądowego

We wrześniu 1997 roku uzyskałem prawomocny wyrok sądowy przeciwko dłużnikowi. W styczniu 1998 roku skierowałem sprawę do komornika o egzekucję należności. Egzekucja okazała się bezskuteczna, (...)

Nabycie nieruchomości przez obcokrajowca

Jestem właścicielka nieruchomości zabudowanej. Nieruchomość tę częściowo otrzymałam w spadku po ojcu, część darowała mi Mama i rodzeństwo. Mój mąż jest Niemcem. Mieszkamy w Anglii, ale (...)

Wynajem pokoju w hotelu

Wynająłem pokój 3 osobowy nad morzem na 14 dni, zapłaciłem z góry, otrzymałem fakturę. Z powodów rodzinnych musiałem wrócić 4 doby wcześniej niż zapłaciłem za pokój. Koszt jednej doby (...)

Zmiana zarządcy we współwłasności

Jestem współwłaścicielem kamienicy, w których 50% udziału posiada miasto, a pozostałą część posiada kilku pozostałych współwłaścicieli, osób fizycznych (ja posiadam około 5% udziałów). (...)

Rachunek z zarządu nieruchomości współnej

Jestem współwłaścicielem kamienicy, w których 50% udziału posiada gmina, a pozostałą część posiada kilku pozostałych współwłaścicieli - osób fizycznych (ja posiadam około 5% udziałów). (...)

Zaniedbana nieruchomość gminna

Sądownie została ustanowiona droga konieczna o szerokości 3m i długości 25m na terenie będącym własnością Gminy. W tym przypadku terenem Gminy jest działka w centrum miasta o wymiarach 15m x (...)

Wykup współwłasności nieruchomości

Jestem właścicielem 2/3 nieruchomości. Pozostała część należy do mojego wujka. Chciałbym wykupić jego część. Jednak wujek jest opieszały i zaczyna kręcić, a to nie ma czasu, a to nie wie (...)

Rozliczenia między współwłaścicielami

Jestem współwłaścicielem kamienicy, w których 50% udziału posiada miasto, a pozostałą część posiada kilku pozostałych współwłaścicieli, osób fizycznych (ja posiadam około 5% udziałów). (...)

Bezumowne korzystanie z gruntu gminy

W 1983 roku Gmina wydała dla Spółdzielni budowlanej (której byłem członkiem) zezwolenie na budowę domów jednorodzinnych. W 1991 roku domy zostały wybudowane i przekazane aktem notarialnym na własność (...)

Umorzenie odsetek

Czy mogę wystąpić do sądu o umorzenie odsetek zasądzonych przez sąd apelacyjny? Odsetki mam zasądzone od kwoty odszkodowania, jakie mam zapłacić powódce za złamaną nogę na mojej posesji (20 (...)

Prawo pierwokupu ANR i decyzja o zagospodarowaniu

Chcemy zakupić nieruchomość będącą działką o statusie rolnym. W takiej sytuacji prawo pierwokupu posiada Agencja Nieruchomości Rolnych. Czy w momencie uzyskania warunków zabudowy wydanych przez (...)

Zgoda na czynność dotycząca rzeczy wspólnej

Jestem właścicielem działki budowlanej, na której chcę wybudować dom. Do pozwolenia na budowę posiadam już: - ogólne warunki zabudowy - warunki podłączenia mediów i częściowo umowy z dostawcami (...)

Roszczenia odszkodowawcze wynajmującego

Najemca lokalu wyprowadził się i zostawił lokal zdewastowany. Wniosłem przeciwko byłemu najemcy pozew na kwotę 30 000 zł, która umożliwi mi remont mieszkania. Jednocześnie myślę, aby wnieść (...)

Współwłasność a wypowiedzenie umowy najmu

3 lata temu dałem jednemu z lokatorów wypowiedzenie umowy z 3 letnim okresem. Wtedy byłem współwłaścicielem do 1/36 kamienicy. Od lipca tego roku mam notarialne upoważnienia od współwłaściciela (...)

Zbycie udziału we własności nieruchomości

Zamierzam kupić współwłasność do działki i budynków. Czy sprzedający na dzień dzisiejszy musi informować współwłaściciela o sprzedaży i czy ma on prawo pierwokupu? Czy następnie istnieje (...)

Koszty remontu budynku przy kilku właścicielach

W budynku wolnostojącym, jest dwóch właścicieli; jeden z nich ma 1/3 powierzchni użytkowej budynku tj. lokal mieszkalny; drugi 2/3 powierzchni użytkowej budynku w tym lokal mieszkalny i strych. W (...)

Warunki jakie muszą spełniać drogi i dojścia

W wyniku podziału gruntu na cele budowlane zachodzi potrzeba wydzielenia z niego drogi dojazdowej łączących nowe działki z drogą publiczną. Jakie są minimalne i maksymalne szerokości takich dróg (...)

Prawo posiadacza do dysponowania nieruchomością

Nieruchomość znajdująca się w bardzo złym stanie technicznym, zagrażającym życiu i zdrowiu przechodzących w pobliżu osób stanowi przedmiot postępowania spadkowego. W chwili obecnej posiadaczami (...)

Nabycie nieruchomości na licytacji a służebność

Kupiłem nieruchomość od komornika z odcinkiem prywatnej drogi - ulicy. Przed licytacją komornik ogłosił, ze wszelkie roszczenia z tytułu hipotek, służebności itp. wygasają, o ile nikt takowych (...)

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Duńczyk mówiący również po angielsku chce kupić działkę w Polsce na licytacji komorniczej. Razem z nim będzie Polak mówiący po polsku i angielsku niebędący tłumaczem przysięgłym. Czy możliwa (...)

Skutki wpisu ostrzeżenia w księdze wieczystej

Zamierzam kupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w budynku spółdzielczym wielorodzinnym. Przy księdze wieczystej całego budynku spółdzielczego założona jest księga wieczysta (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika