Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 24)

Autoryzacja wypowiedzi dla prasy

Wytoczona przeze mnie sprawa sądowa stała się obiektem zainteresowania mediów. Chcę mieć wpływ na ostateczny kształt mojej wypowiedzi. Np. jeden z dziennikarzy zapytał czy mam obrońcę. Odpowiedziałem, (...)

Ulica i numer domu a droga konieczna

Sąsiad wybudował dom, wszystkie uzgodnienia projektu i adres przyszłego budynku w projekcie był przypisany do ulicy X, do której to ulicy sąsiad miał służebność przejazdu przez działki, które (...)

Stwierdzenie nieważności umowy

Została zawarta umowa cywilnoprawna. Czy o unieważnienie umowy mogą wystąpić tylko jej strony, czy też każdy, kto ma w tym interes prawny?

Opóźnienie dostawy towaru

Sprzedawca A opóźnia dostawę towaru kupującemu B. A i B są podmiotami gospodarczymi. Jakiego rodzaju kroki prawne za opóźnienie dostawy może podjąć kupujący wobec sprzedającego, gdy w umowie (...)

Naprawienie szkody wyrządzonej przez nieletniego

Policja ujęła siedmiu nieletnich sprawców (12 - 13 lat) kradzieży mojego sprzętu elektronicznego na kwotę 4200 zł, którego nie odzyskano. Aktualnie prowadzone jest dochodzenie, sprawcy przyznali (...)

Dopuszczenie do współposiadania

Jestem współwłaścicielem w 1/2 działki, na której stoi budynek mieszkalny. Ja mieszkam na piętrze druga współwłaścicielka na parterze. Wokół budynku też jest nieduży teren wspólny. Współwłaścicielka (...)

Poszerzenie drogi koniecznej

Droga konieczna ma 240 cm, a wg mapy katastralnej z 1931 r. powinna mieć 3 m. Służebność drogi koniecznej została wpisana w hipotekę w 1931 roku prawdopodobnie na mocy umowy sprzedaży a nie na (...)

Poddasze użytkowe

Kilka miesięcy temu podpisałam z deweloperem umowę przedwstępną (umowa cywilnoprawna) na zakup mieszkania w budynku wielorodzinnym. W umowie zawarto zapis, iż zakupuję również poddasze użytkowe, (...)

Urządzenia na cudzym gruncie

Firma X bez mojej zgody postawiła tuż obok mojej działki słup telegraficzny i rozpięła na nim swoje łącza. Dokonała tego w trakcie trwania prac budowlanych na mojej działce. Dwa z tych słupów (...)

Zniesławienie w artykule prasowym

W prasie ukazał się artykuł, którego autor przytacza zeznania świadka składane na rozprawie sądowej. Sprawa dotyczy byłego pracodawcy świadka, jako oskarżonego i jest w toku. Świadek nie został (...)

Służebność drogowa - prawa i obowiązki

Jestem właścicielem działki, która ma wpisaną w hipotece służebność drogi koniecznej, określoną w mapie katastralnej wymiarem działki, z którego wynika, ze droga konieczna ma mieć 3m szerokości. (...)

Sprawdzenie danych osobowych pracownika

Chcę sprawdzić pracownika czy podał prawdziwe dane. Czy mogę w podaniu o pracę zawrzeć klauzule, że przyszły pracownik zgadza się na sprawdzenie danych podanych w życiorysie? Czy jako pracodawca (...)

Droga konieczna dla działki niezabudowanej

Jestem uczestnikiem sprawy o drogę konieczną. Biegły sądowy geodeta na wniosek wnoszących zaprojektował drogę przez część mojej posesji do działki niezabudowanej o statusie działki rolnej. (...)

Fałszywe oskarżenie przed sądem

Świadek w sprawie karnej (jednocześnie oskarżyciel posiłkowy) w czasie trwania przewodu sądowego oskarżył mnie o to, że podszywałam się pod inną osobę, przebrałam za nią i użyłam nieletniej (...)

Rokowania dotyczące sprzedaży nieruchomości gminy

Urząd miasta wystawił na sprzedaż w formie przetargu zabytkową nieruchomość. Na pierwszym przetargu cena wywoławcza wynosiła 500 tys. (cena przykładowa). Nikt nie nabył tej nieruchomości, więc (...)

Naruszenie dobra osobistego prawa do prywatności

Na nie ogrodzonej działce komercyjnej prowadzimy produkcję kruszyw; podczas pracy sąsiad, który zna dobrze granicę działki oraz jej przebieg notorycznie ją narusza, poza tym notorycznie fotografuje (...)

Odwołanie darowizny o przedawnienie

Darowizna została uczyniona w roku 1995. Ale po upływie wielu lat obdarowany syn okazał się niewdzięczny i zaszła podstawa do jej odwołania. Czy jest dopuszczalne odwołanie darowizny po upływie (...)

Zapłata przez osobę trzecią

W wyroku karnym skazany został zobowiązany do naprawienia poszkodowanemu szkody poprzez zapłatę na jego rzecz na rachunek bankowy określonej kwoty pieniężnej (równowartość ukradzionego mienia). (...)

Niezgodność towaru z umową - realizacja roszczeń

Dokonałam zakupu urządzenia elektronicznego, o wartości ok. 1000 zł, które okazało się wadliwe. W ramach uprawnień przysługujących z tytułu gwarancji złożyłam reklamację, która została (...)

Przyczynienie się do szkody a zadośćuczynienie

Zgodnie z przepisami, jeśli poszkodowany przyczynił się do powstania szkody, odszkodowanie podlega odpowiedniemu zmniejszeniu. Czy te same zasady stosujemy przy zadośćuczynieniu? Czy zadośćuczynienie (...)

Przedawnienie tytułu wykonawczego

Moi rodzice byli wspólnikami spółki cywilnej, która na potrzebę rozwoju działalności zaciągnęła kredyt. Z czasem okazało się, że była to zła inwestycja. Bank wystąpił do sądu o egzekucję (...)

Wartość przedmiotu sporu - zniesienie służebności

Aktem darowizny nieruchomości z 1961 r. została ustanowiona na mojej działce służebność drogi koniecznej bez wynagrodzenia. Ponieważ nieruchomość władnąca uzyskała dostęp do drogi publicznej (...)

Pierwszeństwo dla dzierżawcy

Nieruchomość (grunt) stanowi własność Urzędu Miasta. Grunt był w dzierżawie i płacono za niego czynsz. Na gruncie tym postawiono (za zgodą) budynek. Teraz Urząd chce sprzedać grunt. Wycenił (...)

Odpowiedzialność za uszkodzenie ciała

Kilka dni temu jechałam na rowerze. Aby uniknąć uderzenia gałęzią w twarz, odbiłam kierownicą w lewo i niechcący zaczepiłam o rower Pana, który jechał z naprzeciwka. Pan spadł i uszkodził (...)

Podział działki wbrew miejscowemu planu

Rozważam podział działki 0,5 ha budowlanej na dwie części. W warunkach zagospodarowania przestrzennego jest zapis, iż najmniejsza działka może mieć 15 arów. Czy jest możliwe, aby jednak podział (...)

Wydzielenie części działki

Posiadam działkę budowlaną 0,5 ha. Czy mogę przepisać notarialnie na własność wyznaczoną część działki (15 arów) bratu lub przekazać tą część w darowiźnie tak aby miał do tej części (...)

Interes prawny a uzasadniony interes prawny

Spotkałem się z określeniami "interes prawny", "uzasadniony interes prawny". Proszę o podanie definicji, oraz wskazanie ewentualnych różnic pomiędzy w/w określeniami.

Wygaśnięcie użytkowania wieczystego

Osoba prawna ma zawartą umowę użytkowania wieczystego ze Skarbem Państwa. Teraz chciałaby rozwiązać zawartą umowę. Czy może złożyć wypowiedzenie umowy i w ten sposób ją rozwiązać? Czy (...)

Nakłady na majątek osobisty współmażonka

Chcemy z mężem dokonać podziału majątkowego na drugiej rozprawie rozwodowej. Nie wiem, jak załatwić sprawę zwrotu nakładów na majątek osobisty męża. Kiedy mogę zażądać zwrotu nakładów (...)

Wzmianki w księdze wieczystej

Kupuję mieszkanie na rynku wtórnym. Sprawdzając księgę wieczystą mieszkania zauważyłem wpisane wzmianki w dziale I-SP- "Spis spraw związanych z własnością". Są to dwie wzmianki z 2004 i 2006 (...)

Umowa przedwstępna zniesienia współwłasności

W wyniku spadkobrania własność nieruchomości została objęta przez trzech współwłaścicieli. Współwłaściciele kilka lat temu ustalili sposób podziału nieruchomości (postawili nawet ogrodzenia (...)

Roszczenie o przeniesienie własności

Kupujący nieruchomość pragnie zawrzeć umowę przedwstępna z uwagi na nieuregulowany stan prawny nieruchomości tj: brak wyodrębnienia działki z większej całości gruntu, brak wpisu do księgi (...)

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez drzewo

Jestem właścicielem zalesionej działki rekreacyjnej. Moja działka sąsiaduje z podobnymi działkami innych właścicieli. Jeden z nich wybudował na swojej działce nowy dom. W trakcie ostatniej burzy (...)

Przymus adwokacki przed ETPCz

Czy w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu istnieje obowiązek reprezentowania przez adwokata, lub radcę prawnego ?

Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia

Do czasu ustanowienia kuratora spadku, zarządem nieruchomości zajmowała się Gmina, w oparciu o przepisy kc o prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia. Po ustanowieniu kuratora spadku jeszcze przez rok (...)

Kurator spadku - obowiązki podatkowe

Jestem kuratorem spadku i niedługo przejmę w zarząd nieruchomość. W związku z tym interesuje mnie jak wygląda sytuacja prawna zarządcy od strony podatkowej, chodzi mi głównie o pożytki zwiazane (...)

Zwrot nakładów od współwłaściciela

Posiadam współwłasność w części ułamkowej - 1/2 w działce, na której stoją dwa budynki mieszkalne. Ja zamieszkuję dwupiętrowy budynek wraz z rodziną, który 17 lat temu był niemal w stanie (...)

Charakter i skutki pokwitowania

Między dwoma osobami decyzją sądu powstało zobowiązanie finansowe. Rozliczenie miało charakter czysto formalny - ponieważ dokonywało się w obrębie rodziny. W jego wyniku jedna z osób przejmowała (...)

Zmiana pozwanego a przerwanie biegu przedawnienia

Zawarłem umowę jako wykonawca usługi z pewnym podmiotem. Podmiot ten zobowiązał się za nią zapłacić ale do dzisiaj nie zapłacił. Wysłałem pozew do sądu w trybie upominawczym. Sąd wydał (...)

Milczące uznanie długu

Wierzyciel podwykonawca usług wezwał mnie przez kancelarię adwokacką o zapłatę zaległych faktur wyznaczając termin 7 dni pod rygorem wytoczenia powództwa w trybie nakazowym. Brak odpowiedzi w (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika