e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 18 Lipiec 2012

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Wydziedziczenie dzieci

  Chcę przekazać swój udział w domu mojemu bratankowi w drodze darowizny za opiekę. Mam dwoje dzieci, które się mną nie interesują (nie znam nawet wnuków) i nie chcę by kiedyś po mojej śmierci domagały się zachowku.

 • Obliczanie różnic kursowych

  Prowadzę firmę (PKPiR + VAT, handel). Część sprzedaży wysyłam do Unii (WDT) oraz na export (poza Unię). W obydwu przypadkach stawka 0% VAT. Posiadam konto walutowe - i klienci spoza Polski wpłacają mi płatności za faktury na konto walutowe. Różnice kursowe wyliczam po kursie kupna banku (...)

 • Najem hotelowy a spokój członków spółdzielni

  Niektórzy właściciele mieszkań sąsiednich wynajmują je na krótkie okresy. W związku z tym mieszkańcy budynku są narażani na zakłócanie ciszy nocnej, awantury, niszczenie mienia itp. Jakie regulacje chronią mieszkańców przed takimi naruszeniami?

 • Organizacja tzw. najmu hotelowego a zgoda spółdzielni

  Jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Niektórzy z właścicieli mieszkań wynajmują je na krótkie okresy (tzw. najem hotelowy) czerpiąc z tego dochody. Czy tego typu działalność, tj. zmiana przeznaczenia lokalu z mieszkaniowego na użytkowy jest dozwolona bez zgody władz spółdzielni?

 • Nowe małżeństwo a zameldowanie i wspólne zamieszkanie

  Mąż jest współwłaścicielem domu wraz ze swoją byłą żoną. Po zawarciu ze mną związku małżeńskiego zameldował mnie w tym domu. Wprowadziłam się. Była żona uważa, że mieszkam tam bezprawnie. Czy słusznie?

 • Niepełnosprawny rozwodnik a podział majątku wspólnego

  Jestem osobą niepełnosprawną, właśnie się rozwiodłem. Ma nastąpić sądowy podział majątku wspólnego. W jego skład wchodzą m.in. dom jednorodzinny oraz mieszkanie. Chciałbym, aby mieszkanie przypadło mnie, a mój udział w domu został odpowiednio spłacony. Jakie są szanse uwzględnienia (...)

 • Złamanie umowy lojalnościowej

  Pracodawca w umowie ze mną określił, że w przyszłości mamy podpisać oddzielną "umowę lojalnościową". Czy jeśli odejdę do konkurencyjnej firmy, to wiązać się z tym będzie jakaś kara?

Interpretacje podatkoweDzienniki urzędowe