Do placówki opieki długoterminowej – tylko po teście

15.10.2020

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

W artykule znajdziesz:

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich kieruje się do domu pomocy społecznej, zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego lub hospicjum – pamiętaj, że przed przyjęciem konieczne jest wykonanie testu na koronawirusa.

Porady prawne

Konierczny test

Od 16 września 2020 r. przed przyjęciem do placówki opieki długoterminowej konieczne jest potwierdzenie braku zakażenia koronawirusem. Test musi być przeprowadzony nie wcześniej niż na 6 dni przed wyznaczonym terminem przyjęcia.

Jak wykonać test?

W przypadku skierowania do ZOL/ZPO lub hospicjum – placówka kontaktuje się z pacjentem, informując o rozpoczęciu procedury przyjęcia, a następnie powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna (PSSE) umawia się na pobranie wymazu w miejscu pobytu pacjenta. 

W przypadku DPS – osoba skierowana do placówki powinna skontaktować się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną, a następnie uzgodnić sposób pobrania wymazu – w punkcie mobilnym lub w miejscu pobytu tej osoby. 

Test jest bezpłatny. Jego wynik zostanie przekazany do placówki, ale pacjent ma również możliwość jego sprawdzenia na Internetowym Koncie Pacjenta.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne