Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych Styczeń 2006 - Strona 8

Przerwanie zgromadzenia wspólników

5.1.2006

Czy rozpoczęte Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników np. w dniu 25.05.02, w sytuacji gdy, przewodniczący Rady Nadzorczej otwiera obrady, następnie dokonuje się wyboru Przewodniczącego Zgromadzenia oraz Komisji Skrutacyjnej, stwierdza się prawidłowość zwołania Zgromadzenia oraz jego zdolność (...)

Pełnomocnik prezesa zarządu

5.1.2006

Czy dopuszczalne jest ustanowienie przez Prezesa Zarządu pełnomocnika, który będzie reprezentował go na posiedzeniach zarządu. Członkowie zarządu w tym przypadku nie będą mogli podważyć legitymacji Prezesa Zarządu. Odmowa współpracy z pełnomocnikiem będzie więc równoznaczna z odmową (...)

Rezygnacja likwidatora

5.1.2006

Likwidator sp. z o.o. złożył rezygnację z funkcji na Zgromadzeniu Wspólników. 8 głosów za przyjęciem, 60 wstrzymało się od głosu, nieobecnych 32 glosy. Nie powołano nowego likwidatora ( brak chętnych ). Czy rezygnujący musi dalej pełnić funkcje likwidatora, jeżeli nie, to uzyskać wykreślenie (...)

Zgoda wspólników na zaciągnięcie zobowiązania

5.1.2006

W świetle kodeksu do rozporządzania prawem i zaciągania zobowiązań do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału udziałowego potrzebna jest zgoda wspólników, jeżeli nie ma takiego zapisu w umowie spółki. Czy zgoda ta musi być wydawana do każdej takiej czynności (...)

Spółka cywilna wspólnikiem spółki z o.o.

5.1.2006

Spółka cywilna 4 wspólników wniosła 3 lata temu aportem do Spółki z o.o. przedsiębiorstwo spółki cywilnej i zaprzestała wtedy działalności i nie zarejestrowała się według nowego prawa spółek. Czy w dalszym ciągu wspólnikiem Sp. z o.o. jest spółka cywilna, która nie została rozwiązana (...)

Czynności prawne pomiędzy sp. z o.o. a fundacją

5.1.2006

Istnieją dwa podmioty, spółka z o.o. i fundacja, obie posiadają zarząd. Skład zarządu fundacji pokrywa się z zarządem spółki. Czy wybrani członkowie tych podmiotów mogą dokonywać czynności z samym sobą jako reprezentantem drugiego podmiotu oraz, czy ważne są czynności nie dokonywane (...)

Zgoda na zaciąganie zobowiązań

5.1.2006

Jesteśmy właścicielami, stanowimy zarząd oraz jesteśmy dyrektorami w spółce z o.o. W świetle nowego k.s.h. zobowiązania o wartości przekraczającej dwukrotną wysokość kapitału musi mieć zgodę wspólników. Czy zapis w starej umowie spółki upoważniający zarząd do podpisywania w sprawach (...)

Przejęcie zakładu pracy a prawo do odprawy

5.1.2006

Czy w sytuacji, gdy w trybie art. 23 kodeksu pracy przekazywani są pracownicy, a wśród nich są emeryci - tj. osoby, które mają już naliczone emerytury (zawieszone) i przejmujący zakład pracy nie chce ich przejąć, należy im wypłacić odprawę, tak jak w przypadku zwolnień grupowych?

Żądanie obopólne rozwodu

5.1.2006

Czy istnieje możliwość obopólnego (tzn. wspólnie przez obojga małżonków) wniesienia o rozwód? Czy w pozwie rozwodowym (jeśli miałaby go wnosić tylko jedna ze stron) istnieje możliwość zawarcia stwierdzenia, że dzieje się to za obopólną wolą?

Zbieg przestępstwa z wykroczeniem

4.1.2006

Czy dopuszczalne jest stosowanie przez Policję do kierującego pojazdem, wobec którego już się uprawomocnił orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów, jednoczesne ukaranie mandatem karnym z art. 94 §1 k.w. i zarazem wszczęcie postępowania przygotowawczego z art. 244 k.k.?

KRS a rozwiązanie umowy spółki jawnej

4.1.2006

Do końca 2005 roku prowadziłam z mężem spółkę jawną. Z nowym rokiem rozwiązujemy spółkę i mąż poprowadzi dokładnie tę samą działalność jako osoba fizyczna. Mąż jako osoba fizyczna wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki firmy, ciążące do tej pory na spółce. Nie mamy z mężem (...)

Wezwanie do zapłaty a bezskuteczność egzekucji

4.1.2006

Dłużnik - spółka z o.o. nie ogłosiła upadłości tylko zawiesiła działalność. Egzekucja okazała się bezskuteczna, postępowanie egzekucyjne umorzono. Chcę więc uzyskać tytuł wykonawczy przeciwko członkom zarządu tej spółki. Czy przed złożeniem stosownego pozwu przeciwko nim mam (...)

Zawarcie umowy przez wysłanie dokumentów

4.1.2006

Chcę podpisać umowę z klientem, który przebywa w innym mieście. Czy taka umowa i pełnomocnictwo, które zostanie podpisane i wysłane faksem przez mojego klienta spełnia wszystkie wymogi prawne? Czy może ten dokument zostanie zaliczony jako kserokopia i będzie wymagał jeszcze raz pisemnego (...)

Pozwanie wspólników spółki cywilnej

4.1.2006

Złożyliśmy pozew o wydanie nakazu zapłaty od spółki cywilnej (dwóch wspólników), następnie dostaliśmy pismo z sądu, aby wskazać aktualny adres jednego z pozwanych lub przedłożyć aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Dysponowaliśmy adresem, który (...)

Wznowienie postępowania a stwierdzenie nieważności

3.1.2006

Czy fakt, że wojewoda decyzją odmówił unieważnienie decyzji Starosty zezwalającej na budowę, a druga instancja podtrzymała decyzję Wojewody, wyklucza możliwość wznowienia postępowania w sprawie tej samej decyzji Starosty (zakładam, że istnieją merytoryczne przesłanki do unieważnienia (...)

Nieważność decyzji z mocy prawa

3.1.2006

Czy fakt, że decyzja administracyjna zezwala na budowę obiektów w miejscu, w którym obowiązujący przepis ochrony przyrody zabrania wznoszenia jakichkolwiek obiektów budowlanych wyczerpuje treść art. 156. § 1. 7 KPA: "zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa"? Czy istnieje obowiązująca, (...)

Droga dojazdowa a pozwolenie na budowę

3.1.2006

Od kilkudziesięciu lat (jeszcze przed nabyciem przeze mnie nieruchomości), część drogi dojazdowej do mojego siedliska prowadzi przez teren sąsiedniej działki. Utwardzony zjazd na tę drogę z szosy asfaltowej (przez głęboki rów) wykonany został przez zarząd dróg powiatowych. Był to zjazd (...)

Zgoda na rozporządzenie środkami trwałymi PKP

3.1.2006

Kiedy jest potrzebna zgoda Ministra właściwego do spraw Transportu? Gdy cena wywoławcza w przetargu nieograniczonym, pisemnym, ofertowym na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przekroczy równowartość 50.000 euro, czy gdy cena wylicytowana przekroczy równowartość 50.000 euro? (...)

Nieprawidłowy adres pozwanego na pozwie

3.1.2006

Co mam zrobić, gdy w pozwie podałam adres rodziców męża, ale on niestety, nie wyprowadził się do nich. Mieszka razem ze mną. Boję się, że nie odbierze listu z sądu i nie stawi się na rozprawę, czy mogę udać się do sądu i zmienić adres?

Sposób na odzyskanie pieniędzy

3.1.2006

We wrześniu tego roku zamówiłem w sklepie internetowym kości pamięci RAM do komputera o łącznej wartości ok 600 zł. Sprzedawca "pomógł" mi wybrać kości do mojego modelu. Po odbiorze paczki okazało się, że kostki te nie działają w moim komputerze, o czym niezwłocznie zawiadomiłem sprzedawcę. (...)

Rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka

2.1.2006

Od kilku lat mieszkam wraz z małoletnim synem z pierwszego małżeństwa w Austrii. Teraz dostaliśmy zgodę władz austriackich na zmianę obywatelstwa pod warunkiem zrzeczenia się polskiego obywatelstwa. Aby złożyć dokumenty w konsulacie muszę przedstawić stosowne postanowienie sądowe dotyczące (...)

Ustalenie obywatelstwa

2.1.2006

Mój były mąż w chwili rozwodu, 10 lat temu był Hindusem. Teraz chciałabym się dowiedzieć jakie ma obywatelstwo. Sam twierdzi, że otrzymał już polskie, ale nie chce podać żadnych dokumentów potwierdzających ten fakt tłumacząc się ochroną danych osobistych. Jednakże mamy wspólne dziecko (...)

Oddanie w najem użyczonego mieszkania

2.1.2006

Mój teść jest właścicielem mieszkania (spółdzielcze własnościowe prawo), którego nie używa. Czy może użyczyć mi tego mieszkania na czas nieoznaczony z jednoczesnym wyrażeniem zgody na jego wynajmowanie przeze mnie dowolnie wybranym innym osobom? Czy w takiej sytuacji mogę płacić zryczałtowany (...)

Darowanie mieszkania córce i zięciowi

2.1.2006

Rok temu wspólnie z żoną i jej matką otrzymaliśmy w banku kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Kupiliśmy mieszkanie, a w akcie notarialnym jako właściciel mieszkania widnieje matka mojej żony. Teściowa z nami zamieszkała, ponieważ sprzedała swoje mieszkanie i dołożyła się finansowo (...)

Nieodwracalny skutek prawny

2.1.2006

Urząd twierdzi, że wybudowanie budynku na podstawie decyzji zezwalającej na budowę wywołuje nieodwracalny skutek prawny, w związku z czym nie można decyzji unieważnić. Ja twierdzę, że wybudowanie budynku nie tworzy automatycznie niedwracalności skutku prawnego, ponieważ przy takim założeniu (...)

Pomówienie fałszywymi zeznaniami

2.1.2006

Żona próbuje udowodnić przed organami ścigania, że psychicznie i fizycznie się nad nią znęcałem. Chociaż poza zeznaniami swojej matki nie ma innych dowodów na poparcie swoich zarzutów, w toku składanych na policji zeznań użyła sformułowania: "iż przywłaszczyłem należne jej pieniądze (...)

Testament na rzecz wnuków

2.1.2006

Czy babcia i dziadek, którzy są właścicielami dwóch działek mogą zapisać w testamencie wnukowi w wieku 10 lat lub wnuczce w wieku 16 lat, a wydziedziczyć dwóch synów i innych wnuków? Jaki w testamencie powinien pojawić się zapis?

Umorzenie wniosku o upadłość a tytuły wykonawcze

2.1.2006

Czy w przypadku umorzenia postępowania upadłościowego wobec spółki akcyjnej ze względu na brak środków do przeprowadzenia postępowania, istniejące wcześniej tytuły wykonawcze wierzycieli spółki są w dalszym ciągu obowiązujące, czy też wierzyciele muszą ponownie wystąpić o to do (...)

Definicja podzielnego i niepodzielnego świadczenia

2.1.2006

Czy można na konkretnym przykładzie jasno określić jaka jest różnica miedzy świadczeniem podzielnym a niepodzielnym w przypadku umowy o roboty budowlane? Sąd Najwyższy w sprawie IV CKN 821/00 orzekł, że świadczenie rzeczy oznaczonej co do tożsamości jest zawsze niepodzielne. Bez względu (...)

Umowa o dzieło a umowa zlecenie

2.1.2006

Czy można jako kryterium odróżnienia umowy o dzieło w rozumieniu art. 627 od umowy o świadczenie usług w rozumieniu art. 750 kc zastosować m.in. podzielność przedmiotu umowy w rozumieniu art. 379 par. 2 kc? Dzieło może mieć charakter zarówno podzielny (wyprodukowanie 10 stołów) jak i niepodzielny (...)

Wyegzekwowanie odsetek ustawowych

2.1.2006

Prowadzę działalność gospodarczą. Klient spóźnił się z zapłatą kilku faktur i zgodnie z umową zostały naliczone mu odsetki ustawowe, podsumowane w wezwaniu do zapłaty. Czy wezwanie do zapłaty jest wystarczającym dokumentem zobowiązującym go do zapłaty, czy może muszę wystawić jeszcze (...)

Czynności wykrywcze Policji

2.1.2006

Brat mojej żony uciekł przed sprawa karną ponad 10 lat temu doo USA i tam posiada zieloną kartę. Od jakiegoś może roku co miesiąc nawiedza mnie policja w moim domu i pyta o szwagra. W tamtym czasie nie był moim szwagrem, bo z jego siostrą ożeniłem się długo po jego ucieczce. Ponadto kupiliśmy (...)

Odprawa w przypadku odwołania członka zarządu

2.1.2006

W umowie o pracę jest następujący zapis: W przypadku odwołania Pracownika z funkcji Członka Zarządu - Dyrektora Finansowego, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Z takiego zapisu można wyprowadzić wniosek, (...)

Majątek osobisty każdego z małżonków

2.1.2006

Syn będąc kawalerem otrzymał od rodziców darowiznę w postaci mieszkania – kawalerki, w którym zamieszkiwał przez okres ponad pięciu lat kalendarzowych. W tym czasie ożenił się i otrzymał ofertę zamiany od rodziców mieszkania większego bo 4. pokojowego. Czy w wyniku zamiany mieszkań, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika