Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 5)
Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności
Czy zastrzeżenie stron o zadatku u umowie przedwstępnej stanowi klauzulę umowną? Czy umowa przedwstępna jest zobowiązaniem do zawarcia umowy przyrzeczonej? Czy umowa zobowiązująca do przeniesienia (...)
Zmiana danych właściciela nieruchomości
Nabyliśmy z mężem dom, obydwoje widnieliśmy na akcie notarialnym zakupu domu. Po pewnym czasie mąż zmarł, a ja ponownie wyszłam za mąż. Jak zmienić w urzędzie i księgach wieczystych dane, (...)
Numer księgi wieczystej, przeglądanie KW
Księgi wieczyste zgodnie z zasadami prawnymi są jawne. Jednakże czy istnieje jakikolwiek sposób zapoznania się z księgą wieczystą danej nieruchomości, jeśli nie zna się numeru księgi wieczystej? (...)
Sprostowanie informacji zamieszczonej w prasie
Gazeta umieszcza błędną informację. Nie wiem czy błąd był zawiniony przez dziennikarza, czy też osoba udzielająca wywiadu dziennikarzowi pomyliła się. Sprawa jest istotna, gdyż zasługi firmy (...)
Ochrona dóbr osobistych - prawo cywilne czy karne?
Jak odróżnić czy dana wypowiedź miała charakter naruszenia dóbr osobistych i podlega pod odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego czy miała charakter znieważenia bądź zniesławienia i podlega pod (...)
Jak się bronić przed pomówieniami?
Zostałam oskarżona o telefoniczne nękanie, w tym m.in. grożenie pozbawienia życia matki mojego bratanka. Składałam już zeznania na policji. Oświadczam, że nigdy nie dzwoniłam do osoby skarżącej (...)
Zatrzymanie mebli najemcy
Najemca, który wyprowadził się ok. pół roku temu, zalega z opłatami (odstępne i czynsz). Na poczet tych należności zostały zatrzymane meble, będące własnością najemcy. Pomimo wysyłanych (...)
Kiedy upływa termin na zadawanie pytań w przetargu?
Proszę o pomoc w rozwikłaniu kwestii sposobu wyliczenia terminu na zadawanie pytań w przetargu nieograniczonym pow. kwot unijnych na które zamawiający będzie miał obowiązek odpowiedzieć. Zasady (...)
Zbycie przedmiotu zastawu rejestrowego
Postanowienie o wpisie do rejestru zastawów może zawierać wzmiankę o zakazie zbycia. Z kolei art. 14. ust. 2 ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów mówi o ważności takiej transakcji. (...)
Obciążenie nieruchomości
Obciążenie nieruchomości dożywociem obniża jej wartość. Trudniej jest taką nieruchomość sprzedać lub zlicytować. Czy dłużnik będąc właścicielem nieruchomości obciążonej hipoteką na (...)
Warunki formalne wniosku o zniesienie współwłasności nieruchomości
Jakie warunki formnalne przewidują przepisy na złożenie wniosku o zniesienie współwłasności nieruchomości?
Domniemania z księgi wieczystej a domniemania z posiadania
Czy domniemania wynikające z treści księgi wieczystej przełamują domniemania z posiadania?
Prawo do odstąpienia od umowy
Jeżeli kupuję wycieczkę pobytową np. do Grecji w polskim biurze podróży i na miejscu zawieram umowę z rezydentem na dodatkową wycieczkę np. 1 dniową - to czy mam prawo zrezygnować z wycieczki (...)
Unieważnienie wyroków
W sprawie o naruszenie posiadania Sąd Rejonowy wydał wyrok, a następnie Sąd Okregowy wyrok ten utrzymał w mocy. Oba te wyroki obarczone są jednak wadą, na tyle istotną (załóżmy, że tak jest), (...)
Spółdzielcze prawo własnościowe a hipoteka
Dłużnik dysponuje spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Czy na takim prawie można ustanowić coś podobnego do hipoteki przymusowej i korzystać z uprzywilejowanej pozycji w razie późniejszej (...)
Zaspokojenie zastawnika
Dłużnik oddał mi rzecz ruchomą obciążoną na moją rzecz zastawem rejestrowym. Umowa zastawnicza standardowo przewiduje zaspokojenie w drodze przetargu publicznego organizowanego przez komornika (...)
Zastaw rejestrowy
Zastaw rejestrowy służy zabezpieczeniu wierzytelności. Czy można zastawem rejestrowym zabezpieczyć spłatę weksla in-blanco (z deklaracją)?
Kolejność zaspokajania wierzycieli hipotecznych
Na działce ustanowionych jest kilka hipotek kaucyjnych. W jakiej kolejności następuje zaspokojenie wierzycieli hipotecznych i jak konkretnie ta kolejność jest oznaczona w KW?
Służebność przejazdu
Stanisław B. od 1986 r. użytkuje w celach przejazdu na własną posesję 50 m kw. sąsiedniej działki, która nie jest jego. Początkowo właścicielką działki była Agata P., która wyrażała zgodę (...)
Sprzedaż bezprzetargowa nieruchomości
Jestem dzierżawcą części nieruchomości komunalnej o powierzchni 0,1600 ha, którą użytkuję na poprawienie warunków zagospodarowania działki siedliskowej Aktualnie złożyłem wniosek o sprzedaż (...)
Zerwanie umowy przez wykonawcę
Wykonawca zerwał umowę o dzieło bez podawania przyczyny. Jakie możliwości ma zamawiający np. w zakresie dochodzenia odszkodowania za dodatkowe koszty?
Uchylenie się od skutków ugody
Czy możliwe jest uchylenie się od skutków ugody? Jakie przesłanki muszą być spełnione? Czy można uchylić się od skutków części ugody? Czym jest ugoda?
Immisje - jak się bronić
Jak zmusić sąsiada do zabezpieczenia własnej nieruchomości przed wytwarzaniem immisji? Czy można bronić się przed immisjami powstałymi na skutek zaniechania sąsiada?
Współwłasność - pożytki i nakłady na rzecz wspólną
Współwłasnośc w częściach ułamkowych - kto i w jakiej wysokości jest uprawniony do pożytków z rzeczy? Kto jest zobowiązany do ponoszenia wydatków i ciężarów związanych z rzeczą wspólną? (...)
Zniesienie współwłasności
Jak przeprowadzić zniesienie współwłasności nieruchomości? Czy wymagana jest zgoda pozostałych współwłaścicieli? Jakie wiążą się z tym koszta?
Szambo na sąsiedniej działce przeszkadza
Jestem właścicielką nieruchomości. Moi sąsiedzi mają nieszczelne szambo, którego co gorsza prawie nigdy nie opróżniają. Taki stan trwa od kilku lat i mimo, że mam ładny taras i ogródek, praktycznie (...)
*Czas przechowwania zgody na przetwarzanie danych
Ocena studenta wraz z jego nazwiskiem i imieniem została udostępniona na stronie internetowej uczelni. Jak długo należy przechowywać zgodę studenta na umieszczenie jego danych osobowych na stronie (...)
Rekojmia a gwarancja
Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczna, a upranienia z tytułu gwarancji - wzjemny stosunek, pierwszeństwo, wybór?
Lokal samodzielny
Czym jest lokal samodzielny? Jakie warunki musi spełniać budynek, aby można było w nim wydzielić lokal samodzielny?
Odpowiedzialność biura podróży za przewoźnika
Czy biuro podróży odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania spowodowane działaniem lub zaniechaniem przewoźnika? Czy biuro podróży może zmienić zasady odpowiedzialności?
Roszczenia za naruszenie dóbr osobistych
Jakie uprawnienia przysługują osobie, której dobra osobiste zostały naruszone? Czy można się bronić zanim dobra osobiste zostaną naruszone? Czego żądać, gdy naruszenie dóbr osobistych spowodowało (...)
Odpowiedzialność wynajmującego za zniszczenie lokalu
Jestem najemcą magazynu. W budynku, w którym się on znajduje wybuchł pożar. Cała zawartość lokalu uległa zniszczeniu, a on sam nie nadaje się już do użytku. Dodatkowo, nie zadziałał system (...)
Służebność mieszkania a sprowadzenie męża
Jestem właścicielem domu. Matka, która darowizną przekazała mi ten dom wyszła drugi raz za mąż. Drugi mąż nie jest zameldowany. Matka twierdzi, że skoro na jej rzecz została ustanowiona służebność (...)
Szkody w mieszkaniu sąsiadów a odpowiedzialność dewelopera
Jestem właścicielem mieszkania w bloku, które kupiłem 5 lat temu od dewelopera bezpośrednio po wybudowaniu budynku. Jakiś czas temu dostałem wezwanie od sąsiadów do usunięcia wady budowlanej (...)
Jak dochodzić zwrotu pożyczki
Pożyczyłem jednej osobie 1500 zł, a drugiej 1800 zł - udokumentowane przelewem bankowym na konta tych osób. Nie mogę odzyskać tych pieniędzy. Jedynym dowodem pożyczki są przelewy bankowe. Jak (...)
Pogryzienie przez psa a odszkodowanie
Podczas spaceru z moim psem (nieszkodliwym i prowadzonym na smyczy), na mój teren przedostał się pies sąsiada (duży wilczur), a następnie rzucił sie na mojego psa. Był bardzo agresywny. Mnie poturbował (...)
Ograniczenia związane z obecnością linii wysokiego napięcia
Odziedziczyłem w spadku dom, nad którym przechodzi linia energetyczna wysokiego napięcia, która była założona jeszcze w latach 60-tych. Silne pole elektromagnetyczne utrudnia działanie sprzętu (...)
Umowa pośrednictwa a małżeństwo
Czy ważna jest umowa pośrednictwa w sprzedaży/kupnie nieruchomości zawarta w formie pisemnej tylko z jednym z małżonków przy istniejącej wspólności majątkowej między małżonkami?
Rura ciepłownicza pod działką
Kupiłem działkę od osoby fizycznej. Po latach okazało się, że znajduje się pod nią rurociąg ciepłowniczy (nigdzie nieujawniony). Czy mogę dochodzić od właściciela instalacji odszkodowania (...)
Działalność gospodarcza sąsiada a immisje
Sąsiad prowadzi działalność gospodarczą - zaraz przy moim ogrodzeniu - polegającą na świadczeniu usług lakierniczych. Zakład ów emituje czasem nieznośny hałas. Dodatkowo, część oparów (...)
Masz inne pytanie do prawnika?