Archiwum artykułów Grudzień 2023 - Strona 3

Nabycie przez zasiedzenie użytkowania wieczystego i służebności gruntowej

7.12.2023

Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia może być prawo własności lub użytkowania wieczystego. Ponadto służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie - ale tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Przykładem takiej służebności jest służebność (...)

Kiedy i jak można się domagać sprostowania orzeczenia przez sąd?

7.12.2023

Popełnione przez sąd błędy pisarskie lub rachunkowe, a także inne oczywiste omyłki podlegają sprostowaniu przez sąd z urzędu bądź na wniosek, także gdy występują w treści uzasadnienia. Jeśli więc np. w ocenie strony sąd dopuścił się błędów rachunkowych w treści postanowienia, (...)

Zawieszenie władzy rodzicielskiej, jakie są przesłanki i skutki?

7.12.2023

Sąd opiekuńczy może zawiesić wykonywanie władzy rodzicielskiej w razie przemijającej przeszkody w jej wykonywaniu. Jest to jedyna przesłanka warunkująca możliwość takiego sądowego ograniczenia władzy rodzicielskiej w czasie. Mamy z nią do czynienia w każdym przypadku, gdy rodzic nie zajmuje (...)

Dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą

7.12.2023

Kodeks pracy nie zabrania nawiązywania więcej niż jednego stosunku pracy przez pracownika, a także nie zawiera wyraźnego zakazu zawierania z dotychczasowym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

Jakie osoby są uprawnione do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy?

7.12.2023

Najem obok prawa własności oraz spółdzielczego prawa do lokalu stanowi najczęściej stosowaną instytucję prawną regulującą stosunki mieszkaniowe. Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego wprowadziła korzystne rozwiązanie dla osób zajmujących (...)

Spółka cywilna - Zasady funkcjonowania, wady i zalety spółki cywilnej

5.12.2023

Spółka cywilna jest umową pomiędzy osobami fizycznymi bądź osobami prawnymi, na podstawie której wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony a w szczególności poprzez wniesienie wkładów. Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą (...)

Klauzula zakazu konkurencji w umowie zlecenia

5.12.2023

Analiza umów cywilnoprawnych, w tym w szczególności umowy zlecenia, pokazuje, że strony bardzo często zamieszczają wśród postanowień umownych klauzulę dotyczącą zakazu konkurencji. Jako podstawę wprowadzania do umów klauzuli zakazu konkurencji wskazuje się na ogólną zasadę swobody (...)

Weksel - Co to jest weksel i jak może on zabezpieczyć płatność

5.12.2023

Weksel jest dokumentem, w którym ktoś zobowiązuje się do zapłaty pewnej kwoty pieniędzy innej osobie. Treść i formę tego dokumentu dokładnie opisuje ustawa. Zazwyczaj jest on wręczany przez dłużnika swojemu kontrahentowi w związku z umową. Należy jednak pamiętać, że weksel jest zobowiązaniem (...)

Prawa komandytariusza w spółce komandytowej

5.12.2023

Prawa i obowiązki przyznane lub obciążające komandytariusza służą realizacji jego statusu w spółce. Uprawnienia korporacyjne związane są z członkostwem w spółce. Należą do nich m.in.: prawo zmiany lub wypowiedzenia umowy, głosu, prowadzenia spraw spółki i kontroli. Poza uprawnieniami (...)

Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

5.12.2023

Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę zlecenie? Zlecenie nie obejmuje umów, w których przedmiotem świadczenia jest spełnienie usługi polegającej (...)

Jak odwołać się od mandatu drogowego?

5.12.2023

Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób można odwołać się od mandatu.

Nieodśnieżony samochód - co grozi zgodnie z prawem polskim?

5.12.2023

Zima to czas, kiedy na drogach panują trudne warunki atmosferyczne. W związku z tym ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Jednym z istotnych elementów jest odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy w zimie. Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, (...)

Czy trzeba samemu rozliczyć PIT za 2023 rok?

1.12.2023

PIT to podatek dotyczący osobistego dochodu (z angielskiego Personal Income Tax), ale wcale nie trzeba go obliczać osobiście. Można się zdać na stworzone przez specjalistów od technologii i podatków narzędzia, które są w pełni darmowe i bezpieczne. A do tego umożliwiają (...)

Samorząd terytorialny - co to jest i po co jest?

1.12.2023

Samorząd terytorialny jest formą organizacji społeczności lokalnych powołaną do kierowania i zarządzania sprawami publicznymi w interesie mieszkańców. Do istotnych cech samorządu zaliczyć należy to, że: przepisy prawa powinny zagwarantować określonym grupom społecznym i wyłonionym przez (...)

Jakie zasady obowiązują w prawie cywilnym?

1.12.2023

Zasady prawa cywilnego to kategoria norm prawnych, któe wyróżniają się swoją doniosłością i szczególną rolą, jaką pełnią w ramach tej gałęzi prawa. Stanowią one podstawowe założenia, idee przewodnie ustaw regulujących stosunki cywilnoprawne, a zarazem są przejawem panujących w (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika