Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych Listopad 2004 - Strona 5

Podział praw do znaku towarowego

18.11.2004

Jakie są możliwe sposoby podziału \"współwłasności\" prawa do znaku towarowego należącego do trzech osób? Osoby te umawiają się, że czerpią po równo korzyści z eksploatacji tego znaku. Jakie są zasady podziału, gdy jedna ze stron zapragnie wystąpić z tej \"współwłasności\" lub (...)

Zwrot nadpłaconego czynszu

18.11.2004

W jaki sposób mogę dochodzić zwrotu nadpłaconego czynszu, kiedy dyrektor Wojskowej Agencji Mieszkaniowej odmawia jego zwrotu twierdząc, że nie ma podstaw prawnych do zwrotu pobranego przez WAM zawyżonego czynszu? Do kogo mam się zwrócić o pomoc w wyegzekwowaniu mojej nadpłaty?

Sposób obliczania terminu w prawie budowlanym

18.11.2004

Proszę o rozwianie wątpliwości - czy termin został wyliczony bez uwzględnienia, że październik ma 31 dni czy przesunięty został ze względu na to, iż ostatnim dniem była niedziela 14 listopada. Od 16 10. do 14. 11 jest 30 dni, 15.11 to dzień 31 cytuję poprzednią odpowiedź : "Podstawa obliczania (...)

Przeprowadzanie przeglądu gaśnic

18.11.2004

W trakcie kontroli terminu przeglądu gaśnic przeciwpożarowych w budynku użyteczności publicznej kontrolujący zarzucił mi, że przeglądy gaśnic w takich obiektach powinny być przeprowadzane w okresach 6-miesięcznych, a nie jak w moim przypadku co 12 miesięcy. Czy w związku z tym są jeszcze (...)

Połączenie trzech spraw w jednym pozwie

18.11.2004

Czy sędzia sądu może zażądać rozdzielenia pozwu dotyczącego trzech roszczeń, dochodzonych w postępowaniu nakazowym, wynikających z trzech różnych faktur?

Odsprzedaż towaru opatrzonego znakiem towarowym

17.11.2004

Czy do eksportu ze Wspólnoty Europejskiej (UE) towarów oznaczonych ważnym znakiem towarowym i wprowadzonych do obrotu handlowego w Polsce (lub UE) przez producentów potrzebuję licencji lub zgody od uprawnionego? Z ustawy Prawo własności przemysłowej, art. 155 ust. 1 wprost wynika, że jeśli (...)

Nadpłata czynszu wskutek niewłaściwego naliczenia

17.11.2004

W listopadzie 1998 roku otrzymałem mieszkanie służbowe z Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Gliwicach. W decyzji przydziału podany był metraż mieszkania 61.03m2. W 2003r. W związku ze sprzedażą mieszkań dokonano pomiaru mieszkań i okazało się, że moje mieszkanie ma 59,81m2, a więc jest (...)

Treść pełnomocnictwa wspólnego

17.11.2004

Pięć osób występuje wspólnie z ofertą. Do reprezentowania siebie wobec kontrahenta muszą wyznaczyć jedną osobę spośród siebie jako pełnomocnika. Jak ma wobec tego wyglądać pełnomocnictwo? Czy mają je ustanowić cztery pozostałe osoby na rzecz tej piątej? A ta piąta osoba po prostu (...)

Naruszenie warunków umowy najmu

17.11.2004

Wynajmowałem lokal Hiszpanowi. W umowie najmu była klauzula, że rozwiązanie umowy najmu następuje za 3 miesięcznym wypowiedzeniem. Najemca wypowiedział umowę, wyprowadził się i nie dotrzymał 3-miesięcznego terminu. Czy przysługuje mi czynsz za te 3 miesiące? Najemca zostawił lokal w krytycznym (...)

Pełnomocnictwo a egzekucja

16.11.2004

Brat prowadzi działalność gospodarczą, lecz przebywa za granicą. Przed wyjazdem upoważnił mnie do wszelkich czynności związanych z prowadzeniem tej działalności. Dodam, że jestem tylko pełnomocnikiem firmy, sam nie prowadzę działalności gospodarczej. Wystawione pełnomocnictwo upoważnia (...)

Zwiększenie obszaru działki przez zasiedzenie

16.11.2004

Jeżeli użytkowałem działkę przydomową o powierzchni nieco więcej niż w swoich granicach (ogrodzenie istniejące do dziś znajdowało się poza słupkami określającymi powierzchnię, której dziś jestem właścicielem, już w 1972 r.), czy można wystąpić o zasiedzenie tego skrawka ziemi? (...)

Przyznanie punktów karnych po ukaraniu mandatem

16.11.2004

W warsztacie samochodowym jaki prowadzę posiadam samochód dla klienta serwisu. Samochód ten został sfotografowany przez foto-radar Straży Miejskiej z powodu przekroczenia prędkości. Otrzymałem pocztą wezwanie do uiszczenia mandatu i informację o przyznaniu mi punktów karnych, chyba że wskażę (...)

Uprawnieni do powołania członka rady nadzorczej

15.11.2004

W umowie spółki z o.o. istnieje zapis, że rada nadzorcza składa się z czterech lub sześciu osób, powoływanych na okres trzech lat, przy czym zgromadzenie wspólników wskazuje połowę składu rady nadzorczej, natomiast drugą połowę powołuje wspólnik "X" (posiadający 49% udziałów w kapitale (...)

Przedawnienie karalności przestępstwa

15.11.2004

Od popełnienia przestępstwa minęło już 5 lat. Czy doszło do przedawnienia karalności czynu? Czy można wnieść taki akt oskarżenia (chodzi o prywatny akt oskarżenia, gdzie poszkodowany działa jako oskarżyciel posiłkowy subsydiarny), w którym pokrzywdzony nie domaga się ukarania sprawcy (...)

Zawieszenie umowy o pracę

15.11.2004

Mój znajomy w związku z tym, iż jest chory na chorobę nowotworową przebywał na zwolnieniu lekarskim. Na pierwszym zwolnieniu przebywał około jednego miesiąca, następnie pracował, po czym po półtorej miesiąca ponownie poszedł na zwolnienie. Lekarz prowadzący - wystawił mu zwolnienia lekarskie: (...)

Prawo do ulgi remontowej dla dożywotnika

15.11.2004

Rodzice zamieszkują w mieszkaniu będącego własnością mojego brata (na tzw. dożywociu), gdzie są zameldowani. W tym roku chcieliby zrobić jakiś remont. Czy mogą skorzystać z ulgi remontowej w tym lub przyszłym roku? (Nie pracują zawodowo, mama nie pracowała, ojciec jest na emeryturze).

Żądanie odsetek o nienależnego świadczenia

15.11.2004

Proszę o wyjaśnienie zdania zamieszczonego w odpowiedzi z dnia 10.11.2004 r. „Będzie Pan zatem uprawniony do żądania odsetek od momentu ustalenia stanu, że świadczenie stało nienależne” oraz sprecyzowanie, czy informacja przepis kodeksu cywilnego dający to uprawnienie nie ma zastosowania (...)

Moc wiążąca orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego

15.11.2004

Proszę o wyjaśnienie wątpliwości co do treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego, skoro czytamy w uzasadnieniu "Akt normatywny lub jego część uznane przez Trybunał za niezgodne z konstytucją zostają usunięte z porządku prawnego, przestają być jego elementem. Orzeczenie przez Trybunał Konstytucyjny (...)

Definicja kwalifikacji rolniczych

15.11.2004

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego stanowi, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wyższe. Proszę o wyjaśnienie czy (użycie spójnika "lub") przepis ten oznacza, że osoba posiadająca (...)

Budynek przeznaczony na przedszkole

12.11.2004

Czy jakieś przepisy regulują warunki jakie powinny spełniać pomieszczania (budynki) przeznaczone na organizację przedszkola lub szkoły? Jeśli tak, to jakie to przepisy? Jakie warunki musi spełniać osoba (grupa osób) starająca się o otwarcie przedszkola lub szkoły?

Zasady poświadczania złożonego podpisu

12.11.2004

Czy podpisy może poświadczać dowolna osoba urzędowa np. sołtys? Jeśli przy umowie zawartej pomiędzy osobą fizyczną i osobą prawną, osoba fizyczna chce upoważnić inną osobę do podpisywania przez nią dokumentów wydawanych do tej umowy - może upoważnić pisemnie sama taką osobę czy (...)

Pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym

11.11.2004

Przepisy o systemie ubezpieczeń społecznych posługują się pojęciem " pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym" jednak pojęcia tego nie definiują. Rodzice prowadzą wspólną działalność gospodarczą jako osoby fizyczne spółka cywilna. Ich syn, student studiów dziennych, nie mieszka (...)

Prośba o zwolnienie z zapłaty podatku dochodowego

10.11.2004

Czy podatnik - osoba fizyczna może zwrócić się do Prezydenta Miasta z prośbą o zwolnienie z należnego podatku dochodowego. Czy Prezydent posiada taką moc, aby zwolnić (całkowicie lub częściowo) podatnika z tego obowiązku?

konsekwencje zmiany nazwy strony umowy

10.11.2004

Firma X zawarła z firmą Y umowę na świadczenie usług na czas nieokreślony. W trakcie obowiązywania umowy firma Y przesyła do firmy X informację, że została zmieniona nazwa firmy Y - na nazwę YT. Czy w takiej sytuacji należy zawierać nową umowę na świadczenie tych samych usług. Zmieniła (...)

Wypowiedzenie pełnomocnictwa adwokatowi z urzędu

10.11.2004

Jakimi środkami zaradczymi dysponuje powód korzystający z zastępstwa prawnego adwokata ustanowionego przez sąd, na wniosek powoda zwolnionego z kosztów sądowych, jeżeli stwierdzi, że działania adwokata są dla istoty sprawy niekorzystne? Czy cofając pełnomocnictwo można unieważnić podjęte (...)

Pożyczka udzielona spółce przez wspólnika a PCC

10.11.2004

Czy od umowy pożyczki udzielonej sp. z o o przez jej udziałowca powinno się naliczyć i opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) - dotyczy pożyczek udzielonych w roku 2003 i 2004 r.?

Wniosek o przyspieszenie rozpatrzenia zażalenia

9.11.2004

Złożyłem zażalenie na postanowienie sądu okręgowego (w sprawie widzeń z dzieckiem na czas trwania sprawy rozwodowej) do sądu apelacyjnego. Czy mogę złożyć podanie o przyśpieszenie rozpatrzenia mojego zażalenia (żona całkowicie utrudnia mi kontakt z córką)? Jakie mam szanse na wcześniejsze (...)

Bezprawne naruszenie stanu posiadania

9.11.2004

Jak należy rozumieć "stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem", powodujący, że w procesie posesoryjnym sąd nie orzeka o przywróceniu posiadania? Co grozi za naruszenie posiadania?

Podpis i pieczątka na złożonej ofercie

9.11.2004

Na żadnym z dokumentów dotyczących oferty nie widnieje czytelny podpis osoby upoważnionej do jej złożenia, nie ma też, pieczątek imiennych pozwalających na identyfikację takiej osoby. Oferent nie ma siedziby na terytorium Polski. Złożyliśmy protest, ale zamawiający odrzucił go ponieważ (...)

Opodatkowanie zbycia zakupionej wierzytelności

9.11.2004

Jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej dokonałem zakupu wierzytelności od syndyka za 10% jej wartości nominalnej. Czy jestem zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w przypadku zbycia tej wierzytelności za 20% jej wartości nominalnej? Czy byłbym zobowiązany do zapłaty (...)

Kiedy przedawniają się alimenty

9.11.2004

Sąd przyznał żonie alimenty na czas trwania sprawy rozwodowej. W tym czasie mąż nic nie wypłacił żonie. Wyrok o stwierdzenie rozwodu zapadł około rok temu. Czy zasądzone alimenty ulegają przedawnieniu?

Obrót nieruchomościami przez osobę fizyczną

8.11.2004

Czy osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, która dokonuje zakupu i sprzedaży na własny rachunek 2-3 nieruchomości rocznie, może być uznana przez organy podatkowe jako osoba prowadząca działalność gospodarczą?

Wniosek o ustanowienie drogi koniecznej

8.11.2004

W Sądzie złożono przeciw mnie (w czerwcu 2004) wniosek o ustanowienie drogi koniecznej na nieruchomości, której jestem właścicielem od roku 2002, który to wniosek w sierpniu zmodyfikowano na wniosek o zasiedzenie służebności gruntowej (drogowej). Nie wiedząc o toczącej się sprawie (nie (...)

Sprzedaż domeny internetowej

8.11.2004

Zamierzam kupić domenę internetową od innej osoby prywatnej. Czy umowa sprzedaży jest odpowiednim i wystarczającym dokumentem dla tego typu transakcji?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika