e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 19 Kwiecień 2010

 • 19.4.2010

  Od dziś łatwiej o adwokata z urzędu

  Prawo do adwokata z urzędu nie będzie już uzależnione od zwolnienia od kosztów sądowych. Z pomocy urzędowego prawnika skorzystają również przedsiębiorcy.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Media a ryczałt od najmu

  Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR + VAT). Poza działalnością gospodarczą wynajmuję prywatnie lokal użytkowy. Co miesiąc wystawiam fakturę na czynsz oraz refakturuję całą energię i gaz dotyczącą tego lokalu (zgodnie z umową najmu koszt tych mediów ponosi najemca). Od roku 2010 (...)

 • Kupno nieruchomości od Lasów Państwowych

  Za kilka dni przystępuję do przetargu ograniczonego na zakup nieruchomości od Lasów Państwowych. Zgodnie z ustawą o Lasach Państwowych spełniam wszystkie wymogi, aby ową nieruchomość zakupić na preferencyjnych warunkach. W moim przypadku cena sprzedaży nieruchomości podlega obniżeniu o (...)

 • Zarzuty co do planu podziału

  Jeden z wierzycieli wniósł do sądu zarzuty co do planu podziału sumy z egzekucji. Chodzi mi o to że bank bezpodstawnie otrzymał całość sumy uzyskanej z egzekucji do pojazdów dłużnika jako że przewłaszczenie pojazdów na bank zostało dokonane po zajęciu ich przez komornika a więc jest (...)

 • Umorzenie postępowania a moc prawna nakazu zapłaty

  Pozwany przez mnie dłużnik wniósł zarzuty od nakazu zapłaty. W toku ich rozpoznania sąd zawiesił postępowanie na zgodny wniosek stron. Po ponad roku postępowanie zostało umorzone przez sąd. Czy na skutek umorzenia postępowania posiadam prawomocny nakaz zapłaty, czy też umorzenie obejmuje (...)

 • Zakup domu w pracowniczym ogródku działkowym

  Witam. Planuję zakup domku na terenie pracowniczego ogródka działkowego (wymiarami spełnia warunki określone w ustawie, choć jest raczej całoroczny). Właściciel określa stan prawny - jako dzierżawa wieczysta. Na terenie ogrodu jest wiele takich domów (praktycznie na każdej działce), w (...)

 • Wznowienie i zawieszenie postępowania

  Mój dłużnik wniósł skargę o wznowienie postępowania zakończonego nakazem zapłaty. Sąd wznowił postępowanie i oddalił skargę. Od wyroku dłużnik wniósł apelację. W toku jej rozpoznania na zgodny wniosek stron Sąd zawiesił postępowanie. Po ponad roku sprawa została umorzona. Czy mimo (...)

 • Rondo i zakaz skrętu w lewo

  Pytanie dotyczy skrzyżowanie, na którym znajduje się zarówno znak ronda jak i zakazu skrętu w lewo. Czy przed skrzyżowaniem może znajdować się równocześnie znak \"ronda\" (C-12) oraz zakaz skrętu w lewo (B-21)? Innymi słowy, czy na rondzie (które chyba z definicji jest ruchem okrężnym) (...)

Projekty Ustaw • fotAlkohol kupimy także przez internet

  Ministerstwo Gospodarki chce zalegalizować handel alkoholem w sieci. Towar dostarczy do domu kurier, który będzie mógł poprosić nabywcę o dowód tożsamości. Projekt (...)

Interpretacje podatkoweDzienniki urzędowe