Archiwum artykułów Luty 2012 - Strona 2

Przerwanie i zawieszenie terminu przedawnienia należności względem ZUS

17.2.2012

Niezależnie od tego czy w danym przypadku należności względem ZUS przedawniają się z upływem 10 lat czy też 5 lat, okres ten może być dodatkowo wydłużony. Może bowiem dojść do sytuacji, w której okres przedawnienia zostanie przerwany, nie rozpocznie biegu lub zostanie zawieszony. (...)

Czy można uniknąć płacenia wysokich podatków?

15.2.2012

\'Ucieczka od podatku\' jest doktrynalnym określeniem na dążenie podatników do zmniejszenia swoich obciążeń podatkowych. Działania podatników w tym zakresie można ująć w czterech formach: oszczędności podatkowej, planowania podatkowego, unikania opodatkowania oraz uchylania (...)

Kto jest \"małym podatnikiem\" VAT?

13.2.2012

Niektórzy podatnicy, po spełnieniu określonych warunków ustawowych, mogą uzyskać status małego podatnika. Status ten uprawnia do skorzystania z preferencyjnych rozwiązań w zakresie rozliczeń w podatku VAT. Mały podatnik może rozliczać podatek VAT na zasadach ogólnych. (...)

Kiedy mały podatnik traci prawo do stosowania metody kasowej?

13.2.2012

Prawo do rezygnacji z metody kasowej należy odróżnić od utraty prawa do stosowania tej metody. Utrata prawo do metody kasowej wiąże się bowiem z utratą statusu małego podatnika i oznacza dla podatnika konieczność stosowania rozliczeń na zasadach ogólnych. Przekroczenie określonych w ustawie (...)

Jak rozliczyć czynności dokonane przed wyborem metody kasowej?

13.2.2012

Wybór metody kasowej wiąże się z odpowiednim rozliczeniem czynności dokonanych w poprzednich okresach. Ustawodawca wprowadził rozwiązania mające uchronić podatnika VAT przed podwójnym opodatkowaniem danej czynności. A mianowicie, w zakresie czynności, w stosunku do których obowiązek podatkowy (...)

Jak zrezygnować z metody kasowej?

13.2.2012

Podatnik wybierając metodę kasową nie musi jej stosować bezterminowo. Może bowiem z niej zrezygnować (choć nie w dowolnym terminie); może się również okazać, iż podatnik utraci prawo do stosowania tej metody. Mały podatnik może zrezygnować z metody kasowej, jednak nie wcześniej jednak (...)

Podróże w kosztach firmy

10.2.2012

W niniejszym artykule przedstawimy sposób ujęcia wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby firmy oraz podróży odbywanych przez właściciela firmy w kosztach przedsiębiorstwa. Jak księgować w koszty wydatki (...)

Ważne zmiany w przedawnieniu należności z tytułu składek wobec ZUS

8.2.2012

Zagadnienie długości okresu przedawnienia należności z tytułu składek względem ZUS (składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe oraz zdrowotne, do których stosuje się te same zasady co w przypadku składek na ubezpieczenie społeczne), było zawsze przedmiotem zainteresowania (...)

Co pozostaje po kontroli skarbowej?

7.2.2012

Kontrola skarbowa uregulowana została w ustawie o kontroli skarbowej, a w zakresie tam nieuregulowanym stosuje się doń odpowiednio przepisy Ordynacji podatkowej. Może ona zakończyć się na trzy sposoby i w związku z każdym kontrolowanemu (podatnikowi) przysługują inne uprawnienia do podważenia (...)

Nadużycie prawa w podatku obrotowym

7.2.2012

Nowelizacja Ordynacji podatkowej z dnia 30 czerwca 2005 r. uchyliła art. 24a oraz 24b tejże ustawy, które statuowały instytucję obejścia prawa podatkowego. Polscy podatnicy przyzwyczaili się więc do stanu w którym ich zgodna z prawem działalność zmierzająca do obniżenia obciążania (...)

Skazanie bez rozprawy za karnoskarbowy czyn zabroniony

6.2.2012

Prokurator, a także finansowy organ dochodzenia może, za zgodą oskarżonego, dołączyć do aktu oskarżenia wniosek o skazanie oskarżonego za zarzucane mu przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, jeżeli okoliczności popełnienia czynu zabronionego nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego (...)

Zanim powstanie statut spółki akcyjnej

1.2.2012

Statut spółki akcyjnej, to podstawowy dokument wyznaczający prawa i obowiązki akcjonariuszy a także regulujący ład korporacyjny w spółce. Opracowując statut, można skorzystać z powszechnie dostępnych wzorcowych statutów, trzeba jednak pamiętać, że celem tego dokumentu jest takie ukształtowanie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika