Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych Wrzesień 2005 - Strona 2

Dokonanie darowizny przez pełnomocnika

20.9.2005

Mojej koleżanki tata jest obywatelem RFN. Posiada część nieruchomości w Polsce w Gdyni. Chciałby tą swoją część przekazać w całości na swoją córkę. Niestety nie może przyjechać do Polski z powodu trudności finansowych. Czy zrzeczenie się praw do nieruchomości i pełnomocnictwo do (...)

Darowizny na rzecz Policji

20.9.2005

Czy jako prywatna firma (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) mogę przekazać czy przekazywać darowizny dla Policji?

Stawiennictwo świadka w sądzie

20.9.2005

Czy jeżeli świadek został wezwany pisemnie pzez sąd do stawienia się na rozprawie ma obowiązek stawiennictwa osobistego czy też zależy to od chęci świadka? Co w sytuacji, gdy świadek jest daleko poza granicami kraju a przyjazd i stawiennictwo wymaga niemałych nakładów finansowych? Jakie (...)

Obliczanie wymiaru urlopu proporcjonalnego

20.9.2005

Jak prawidłowo wyliczyć urlop wypoczynkowy pracownikowi zatrudnionemu na czas określony od dnia 16.06.2005 do 31.12.2005. Przed podjęciem zatrudnienia tj. od 01.01.2005 do 15.06.2005 r. pracownik był osobą bezrobotną. 1) Jeśli pracownik został zatrudniony 16.06 to prawo do urlopu nabywa po (...)

Granice ustawowego zagrożenia karą

20.9.2005

Czy wobec osoby, która kwalifikuje się z art. 272 kk (za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności) i art. 273 kk (co grozi do 2 lat pozbawienia wolności), następuje sumowanie się kar? Czy ta osoba jest zagrożona łączną karą do 5 lat pozbawienia wolności? Jak to się ustala?

Dostawa w zamówieniach publicznych

20.9.2005

W ustawie o zamówieniach publicznych rozróżnia się usługi od dostaw. Ustawa mówi jednak ogólnie o wykonawcach, jako podmiotach dla potrzeb zamówień publicznych, oprócz zamawiających. Według kodeksu cywilnego umowa dostawy ma miejsce wtedy, gdy sprzedający jest jednocześnie wytwórcą rzeczy, (...)

Przeliczenie emerytury

19.9.2005

Co to znaczy kiedy ZUS odmawia przeliczenia świadczenia emerytalnego, gdyż jak twierdzi ZUS wskaźnik wymiaru jest niższy od ustalonego poprzednio?

Postępowanie dyscyplinarne w Policji

19.9.2005

Zagadnienie z ustawy o Policji. Czynności wyjaśniające na zasadzie art. 134i ust.4 przeprowadza komendant powiatowy jako przełożony dyscyplinarny - art. 133 i wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego jako I instancja. Czy komendant wojewódzki w tym przypadku jako (...)

Podział quod usum między małżonkami

19.9.2005

Jesteśmy wraz z żoną (we wspólności ustawowej) właścicielami udziału (8/128 części) we własności nieruchomości (kamienicy). Udział we współwłasności wiąże się z pewnymi obowiązkami i z rozliczaniem się z dochodów z najmu przed urzędem skarbowym. Żona nie chce zajmować się (...)

Przedawnienie przestępstwa skarbowego

19.9.2005

Chodzi o możliwość przedawnienia przestępstwa z artykułu 56 KKS. Jeżeli w roku 2001 uszczuplenie podatku wyniosło 80 tys. PLN, w roku 2002 - 70 tys. PLN, a w roku 2003 - 70 tys. PLN, suma uszczupleń to 220 tys. PLN. Ponieważ kwota łączna wyznacza zagrożenie karą pozbawienia wolności, ale (...)

Skuteczne doręczenie wezwania od Straży Miejskiej

16.9.2005

Straż Miejska wysłała do mnie wezwanie na przesłuchanie listem poleconym, którego osobiście nie odebrałem. Odebrała go zaś prawdopodobnie moja teściowa, jednak nie zostało mi to przekazane. Czy takie doręczenie uważa się za skuteczne? Teściowa mieszka pod tym samym adresem co ja, aczkolwiek (...)

Koszty egzekucji a wykreślenie wpisu w KW

16.9.2005

Wierzyciel doprowadził do ustanowienia hipoteki na lokalu użytkowym (sklep). W następstwie zawartej umowy i spłaceniem długu, wierzyciel wystąpił do komornika z wnioskiem, a ten na podstawie art. 825 pkt. 1 kpc wydał postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Jednocześnie komornik (...)

Darowizna od obcokrajowca dla Polaka

16.9.2005

Jestem obywatelką Austrii i chciałabym dać w darowiźnie pewną kwotę pieniędzy dla brata Polaka. Gdzie akt tej darowizny powinien być podpisany, w Polsce czy Austrii? Jeżeli w Polsce, to jak wygląda sprawa z wwiezieniem tych pieniędzy do Polski, gdzie muszę to zgłosić? I jaką sumę może (...)

Warunki szkodliwe dla zdrowia

16.9.2005

W przemyśle spożywczym w jaki sposób zalicza się czas pracy w warunkach szkodliwych? Jakie przepisy to regulują? Jeśli np. pracownik przebywa przez kilka godzin w ciągu dnia pracy w chłodni, to ile godzin musi przebywać w tej chłodni, aby można było mówić o pracy w warunkach szkodliwych? (...)

Rozszerzenie wspólności ustawowej a podatki

16.9.2005

Jaki artykuł mówi o tym że: włączenie do majątku małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nieruchomości stanowiącej odrębny majątek jednego małżonka nie jest nabyciem tej nieruchomości przez drugiego małżonka. To stwierdzenie znalazłam w Państwa (...)

Zastaw skarbowy na wierzytelnościach

16.9.2005

Szpital ma stałe i powtarzajace się zaległości podatkowe. Czy organ podatkowy może dokonać zastawu skarbowego na wierzytelnościach tego szpitala w NFOZ?

Spółka cywilna w zamówieniach publicznych

16.9.2005

Czy spółka cywilna dwóch podmiotów - osób prawnych powinna być zarejestrowana czy też zaewidencjonowana urzędowo, aby występować jako wykonawca zamówienia publicznego wspólnie składający ofertę, którego będzie reprezentował jeden ze wspólników tej spółki cywilnej?

Utrata uprawnień przez pracownika

16.9.2005

Pracownik nie otrzymał zaświadczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów tzn. badania psychologiczne. W dniu, w którym miał je dostarczyć przyniósł zwolnienie lekarskie. Czy mogę rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 par. 1 pkt 3?

Odrębny zarząd majątkiem łączących się spółek

15.9.2005

Słyszałem, że po dniu połączenia dwóch spółek handlowych należy oprócz normalnych ksiąg spółki połączonej prowadzić oddzielnie księgi łączących się spółek (tak jakby były zarządzane osobno) przez okres 6 miesięcy. Nie mogę znaleźć przepisu, który o tym mówi; jedynie znalazłem (...)

Zatrudniony prezes a ochrona przedemerytalna

15.9.2005

Odwołany na ZW prezes zarządu - dyrektor sp. z o.o. zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony wchodzi w okres ochrony przedemerytalnej sześć dni później. Od dnia odwołania przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w takiej sytuacji zarząd spółki ma prawo wypowiedzieć lub zmienić (...)

Rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny

14.9.2005

Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę zawartą na okres próbny (1 miesiąc) na mocy porozumienia stron na własną prośbę? Czy rozwiązując umowę o pracę na okres próbny z zachowaniem okresu wypowiedzenia pracownik powinien podać przyczynę wypowiedzenia?

Sposób ustalenia opłaty legalizacyjnej

14.9.2005

Kto ustala wysokość opłaty legalizacyjnej (dotyczącej samowoli budowlanej)? Do kogo składa się zażalenie na wysokość opłaty legalizacyjnej? Czy istnieją (w orzecznictwie) przypadki obniżenia opłaty ze względów np. pozytywny wpływ wybudowanego nielegalnie obiektu na poprawę warunków (...)

Budowa na działce siedliskowej

14.9.2005

Proszę o informację jakie są różnice między budową siedliska na działce rolnej, a budową domu mieszkalnego na przekształconej działce budowlanej?

Umorzenie odsetek

14.9.2005

Kontrahent zapłacił mojej firmie należność po terminie określonym w umowie. Z uwagi na wieloletnie z nim kontakty handlowe, z dobrą perspektywą na przyszłość, mam zamiar umorzyć temu dłużnikowi 50% odsetek, które naliczyłem i wezwałem do ich zapłaty notą odsetkową. Czy w tej materii (...)

Tytuł magistra na pieczątce

14.9.2005

Proszę o odpowiedz czy prawidłowe jest, aby na pieczęci imiennej z nazwą zawodu np. księgowy widniał tytułu mgr. Czy w tym przypadku nie powinno być samo imię i nazwisko, czy są jakieś zasady ustalone co do tej kwestii, czy jest to wg. uznania?

Stowarzyszenie ze statusem opp

14.9.2005

Chcemy założyć stowarzyszenie, które, generalnie, będzie miało na celu budowę przedszkola, a potem ewentualnie szkoły, prowadzonej przez siostry ze zgromadzenia. Czy możliwe jest zarejestrowanie takiego stowarzyszenia, jako działalność pożytku publicznego? Czy, jeśli jest to możliwe, od (...)

Przekazanie towarów a podatek VAT i dochodowy

14.9.2005

Zakupiliśmy DVD 130.00 za sztukę, przekazaliśmy je naszym kontrahentom. Czy mamy prawo do odliczenia podatku VAT z faktury? Jak zaksięgować to zdarzenie w KPiR? Jakie dokumenty przekazania są potrzebne? Czy osoba, która otrzymała DVD musi to opodatkować?

Kasacja do NSA a decyzja organu administracyjnego

13.9.2005

Wygrałem sprawę w WSA, sąd nakazał uchylić decyzję organu administracyjnego. Jednak organ wniósł od wyroku kasację do NSA. Czy organ ma obowiązek decyzję uchylić, czy będzie czekał na rozstrzygnięcie NSA w sprawie kasacji?

Postępowanie o stwierdzenie zasiedzenia

13.9.2005

Jak przeprowadzić zasiedzenie działki leśnej użytkowanej przez zmarłą w minionym roku babkę? Jedynym pozostałym przy życiu jej dzieckiem jest mój ojciec. Działka nie jest niczyją własnością (ani Skarbu Państwa, Gminy, czy też innego podmiotu). Babka zachowywała się i uważała za właściciela, (...)

Opodatkowanie licencji i know-how

13.9.2005

Jesteśmy producentem w Polsce. Chcemy kupić od kontrahenta unijnego z Cypru technologie itp. (know-how). Jak wygląda kwestia opodatkowania podatkiem VAT? Kto płaci podatek? Jak odnosimy w koszty zakup - jaka stawka amortyzacyjna?

Rejestr dotyczący wysokości czynszu regulowanego

13.9.2005

Ustawa o ochronie praw lokatorów... wskazuje, że czynsz wolny może być stosowany po 31 XII 2004 r., do tego czasu jednak właściciele lokali, którzy je wynajmują mają swobodę w ustalaniu czynszu do granicy 3% wartości odtworzeniowej lokalu, mimo że czynsz regulowany w danej gminie wynosiłby (...)

Elementy weksla

13.9.2005

Jestem prawnym posiadaczem weksla, sporządzonego na urzędowym blankiecie, na zabezpieczenie umowy komisu. Dłużnik wpisał tylko miejsce, datę wystawienia, kwotę długu (liczbowo i słownie), przybił swoją pieczątkę i podpisał. Natomiast w miejscu \"płatny\" napisał: \"gotówka lub zwrot (...)

Dopuszczenie dowodu w sprawie cywilnej

12.9.2005

W sprawie cywilnej o zapłatę należności powołałem się na przedawnienie roszczenia. Po powołaniu się na przedawnienie powód przedstawił pismo świadczące o tym, że istniała korespondencja w sprawie długu między stronami kilka miesięcy po upływie terminu płatności, co jego zdaniem wznowiło (...)

Uwłaszczenie a zasiedzenie

12.9.2005

W minionym roku zmarła moja babka, która jak się okazało po jej śmierci użytkowała, a nie posiadała ok. 5 ha lasu. Las ten był w naszej rodzinie od wielu pokoleń, niestety nie zostało nigdy przeprowadzone uwłaszczenie. Dodam również, że podatki były płacone regularnie. Czy istnieje możliwość (...)

Kumulacja zwolnień w podaku od darowizn

12.9.2005

Mój jedyny syn zamknął w 2005 r Kasę Mieszkaniową, także ja z żoną posiadaliśmy wspólną Kasę Mieszkaniową. Za pomocą mechanizmu Cesji przekazaliśmy swoją Kasę Mieszkaniową na rzecz syna (ok. 28.000 zł). Do końca 2005 r. syn musi zużyć środki z tych Kas na cele mieszkaniowe. Czy (...)

Rozpatrzenie wniosku o ogłoszenie upadłości

12.9.2005

W jakim czasie sąd powinien rozpatrzyć wniosek o ogłoszenie upadłości złożony przez zarząd dłużnika - spółki z o.o.? Rozumiem, że ewentualna odpowiedzialność zarządu za długi spółki dotyczy niezgłoszenia wniosku o upadłość na czas, a nie samego ogłoszenia upadłości (nie na czas)? (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika