Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych Kwiecień 2006 - Strona 5

Zaliczanie okresów nieskładkowych

6.4.2006

Czy to prawda że do wyliczenia okresu przepracowanego do uzyskania emerytury można zaliczyć tylko 6 lat okresu nieskładkowego? Te 6 lat wynikają z urlopu wychowawczego podczas studiów. Ponieważ do uzyskania emerytury brakuje tylko 11 dni chcę zapytać czy do tych 6 lat nieskładkowych mogę doliczyć (...)

Posiedzenia niejawne sądu

6.4.2006

W trakcie postępowania o podział majątku wspólnego małżonków po rozwodzie, sąd zawiadomił strony, iż wyznaczy teraz termin posiedzenia niejawnego. Czy to znaczy, że już strony nie będą brały udziału w sprawie i że sąd wyda wyrok zaoczny? Wyrok zaoczny to taki wyrok, który sąd wyda (...)

Renta inwalidzka i świadczenie pieniężne żołnierza

6.4.2006

Na podstawie art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej przysługuje przez okres jednego roku świadczenie pieniężne w wysokości kwoty uposażenia zasadniczego, czy jeżeli równocześnie ze (...)

Rozwód a umowa z zakładem energetycznym

6.4.2006

Jestem w trakcie bardzo brzydkiego rozwodu z moją żoną. Wyprowadziłem sie jakiś czas temu z domu, który został zbudowany z moich środków przedmałżeńskich na działce, którą kupiłem przed ślubem, aby nie być narażany na prowokacje oraz maltretowanie mnie ze strony żony. Czekam na pierwszą (...)

Przedawnienie roszczenia o wypłatę dywidendy

6.4.2006

Wspólnikami spółki z o.o. są osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Na zwyczajnym zgromadzeniu wspólnicy podjęli uchwałę o przeznaczeniu części wypracowanego zysku na wypłatę dywidendy. Spółka dywidendy nie wypłaciła. Ile trwa okres przedawnienia roszczenia o wypłatę (...)

Apelacja w postępowaniu wieczystoksięgowym

6.4.2006

Jaki będzie koszt opłaty sądowej w przypadku apelacji od postanowienia sądu wieczystoksiegowego? Przedmiotem sporu jest wykreślenie hipoteki przymusowej na czas postępowania. Wysokość zabezpieczenia to 230 tys. zł. Stan faktyczny jest następujący: złożyliśmy wniosek o wykreślenie w/w hipoteki. (...)

Obowiązek informowania wspólnoty o najmie lokalu

5.4.2006

Czy ważna jest uchwała wspólnoty, w której żąda się informowania administracji wspólnoty, komu wynajmuje się mieszkanie czy stanowisko parkingowe będące własnością hipoteczną? W uchwale jest żądanie, aby podawać imię i nazwisko, adres stałego zamieszkania i numer samochodu. Czy uchwała (...)

Odpowiedzialność adwokata za pomówienie

5.4.2006

Czy kuzynka podejrzana o przywłaszczenie znacznej sumy, której na koncie bankowym nigdy nie było i której też nigdy nie wypłacała może skarżyć o pomówienie zarówno spadkobierców właściciela konta jak i ich adwokata? Słyszałam, że zgodnie z prawem unijnym adwokat również może być (...)

Odpowiedzialność prezesa spółki z o.o.

5.4.2006

Czy jeśli obejmuję stanowisko prezesa spółki z o.o. z dniem 1 maja 2006 r. odpowiadam swoim majątkiem za zobowiązania spółki zaciągnięte przed tym terminem pod zarządem starego prezesa?

Tekst jednolity umowy spółki z o.o.

5.4.2006

Co oznacza termin: "tekst jednolity umowy sp. z o.o."? KRS zażądał tego dokumentu, gdyż jeden ze wspólników wniósł aportem szereg składników do spółki. Jest uzasadnione podejrzenie, że nie poinformował o tym drugiego wspólnika, który ma zdecydowanie mniejszą ilość udziałów (ok.2%) (...)

Kupno samochodu przez pośrednika

5.4.2006

Chodzi mi o możliwość anulowania umowy sprzedaży. Dokładniej chodzi o zakup samochodu. Korzystaliśmy z pośrednictwa kolegi (bez umowy). Kolega zabrał umowę podpisaną przez nas i miał wrócić z oryginałem podpisanym przez właściciela. Niestety do dziś dnia nie dostałem oryginału. W między (...)

Sprzedaż samochodu wniesionego aportem

5.4.2006

Wniosłam swój prywatny samochód do Spółki aportem, jest przerejestrowany na firmę. Co się dzieje, jak chcę go sprzedać i kupić drugi o wyższej wartości? Czy wystawić FV sprzedaży z firmy, iwtedy VAT należny do zapłaty? Jak wnoszę 2 samochód to czy zwiększa się wtedy kapitał zakładowy? (...)

Wypowiedzenie spółki cywilnej z ważnych powodów

5.4.2006

Spółka cywilna 5 osobowa, czterech wspólników chce wypowiedzieć udziały w spółce z ważnych powodów (piąty wspólnik stale przebywa za granicą) w trybie natychmiastowym. Co powinny zawierać takie wypowiedzenia i do kogo skierowane?

Sprzedaż nieruchomości przez gminę a pierwszeństwo

5.4.2006

Kontynuując temat przekazania nieruchomości przez gminę stowarzyszeniu na zasadzie użyczenia interesowałaby nas jeszcze kwestia, na jakiej podstawie prawnej urząd może sprzedać nieruchomość stowarzyszeniu? Jakie konkretnie przepisy będą obowiązywały w takim przypadku dla zawarcia umowy (...)

Sprzeciw od nakazu zapłaty - braki formalne

5.4.2006

Złożyłem w sądzie sprzeciw do nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jednak zapomniałem wysłać dwóch egzemplarzy i sąd wezwał mnie do uzupełnienia w terminie 7 dni. Wysłałem to, ale zdaniem sądu przekroczyłem okres 7 dni. Nie sprawdzałem jeszcze w dokumentach nadania, czy zmieściłem (...)

Podstawa prawna oceny pracowniczej w firmie

5.4.2006

Czy przeprowadzenie w firmie oceny pracowniczej (np. w sposób opisany niżej) może być zakwalifikowane jako wypełnianie obowiązku pracodawcy, o którym mowa w art. 94 ust. 9 kodeksu pracy? Jakie kryteria oceny pracownika należy uznać za obiektywne i sprawiedliwe w myśl tego przepisu? Ponadto, (...)

Zmiany w spółce z o.o - formularze

5.4.2006

W spółce z o.o. było 6 wspólników. W zarządzie: prezes i dwóch wiceprezesów, 3 prokurentów. Jeden ze wspólników odkupił wszystkie udziały od pozostałych 5 wspólników. Czy należy zmienić umowę spółki - na np. jednoosobowa? Czy należy zmienić sposób reprezentacji, z czlonek zarzadu (...)

Zbycie akcji nabytych przed 1 stycznia 2004 r.

5.4.2006

Czy od akcji zakupionych w październiku 2003 (po 1 stycznia 2004 r. weszła w życie nowa ustawa) na GPW i sprzedanych w 2005 roku należy ściągnąć podatek dla urzędu skarbowego?

Certyfikat Rezydencji

4.4.2006

Zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku od przychodów z kapitałów pieniężnych osiągniętych w Polsce przez osobę posiadającą w Polsce wyłącznie ograniczony obowiązek podatkowy (niezamieszkałą w Polsce) zgodnie z tymi (...)

Diety za podróże zagraniczne kierowców

4.4.2006

Firma włoska założyła w Polsce nową, całkowicie samodzielną sp. z o.o. Firma w Polsce zatrudnia kierowców, nie ma jednak jeszcze własnych środków transportu. Została sporządzona umowa pomiędzy włoską firmą a polską, dla każdego pracownika oddzielna. Kierowcy na podstawie tej umowy (...)

Pełnomocnik w spółce cywilnej

4.4.2006

Wspólnik spółki cywilnej przebywający stale za granicą chce ustanowić swego pełnomocnika w spółce. Czy pozostali wspólnicy mają jakikolwiek wpływ na osobę pełnomocnika i zakres pełnomocnictwa? Czy wystarczy pełnomocnictwo ogólne do wszystkich spraw, czy muszą być wyszczególnione konkretne (...)

Umowa zlecenie z członkiem zarządu

4.4.2006

W przypadku gdy dwóch wspólników w spółce z o.o. jest również członkami zarządu umowę o zlecenie powinien podpisać z nimi pełnomocnik zarządu wybrany przez wspólników, gdy nie ma rady nadzorczej. Kogo na ogół wybiera się na takiego pełnomocnika? Jakie inne prawa i obowiązki ma taki (...)

Zwolnienie lekarskie przedstawiane w sądzie

4.4.2006

Jaki akt prawny reguluje kwestie zwolnień lekarskich przedkładanych do sądu przez obwinionego w sprawach o wykroczenia? Chodzi mi o regulację akceptacji przez sąd zwolnień lekarskich od lekarza sądowego i zwykłego. W wypadku gdyby obwiniony musiał mieć zwolnienie od lekarza biegłego sądowego (...)

Egzamin radcowski bez aplikacji

4.4.2006

Interesuje mnie, czy w obecnym stanie prawnym można podejść do egzaminu na radcę prawnego bez odbywania aplikacji? O ile mi wiadomo, jest taka możliwość, jeżeli pracowało się przez okres 5 lat od chwili wejścia w życie stosownej ustawy na stanowisku prawnika. Czy zatrudnienie na stanowisku- (...)

Otworzenie oddziału banku

4.4.2006

Jakie powinnam spełniać warunki, aby móc otworzyć oddział banku? Wiem, że taką umowę mogę podpisać z ING lub Multibankiem?

Orzeczenie separacji a kontakty z dziećmi

4.4.2006

Zawarłem ugodę z żoną co do kontaktów z dzieckiem, było to w trakcie orzeczenia separacji. Jaka jest różnica pomiędzy taką ugodą a orzeczeniem w wyroku rozwodowym orzeczenia o władzy rodzicielskiej? Czy godząc się \"tylko\" na separację nie utrudniłem sobie drogi do kontaktów z dzieckiem? (...)

Dostarczenie treści wyroku pocztą

4.4.2006

Odwołałem się od wyroku w sprawie karnej. Rozprawa odbyła się w grudniu zeszłego roku. Do tej pory nie otrzymałem żadnego pisma w tej sprawie. Czy decyzje, które tam zapadły otrzymam automatycznie czy muszę wystosować jakieś pismo, aby otrzymać treść wyroku, decyzji? Jak mogę dotrzeć (...)

Wniosek o zaprzestanie przetwarzania danych

4.4.2006

W naszej firmie na mocy polecenia Prezesa Zarządu została przeprowadzona ocena pracownicza, przebiegająca w następujący sposób. Każdy z pracowników ocenia osoby, z którymi kontaktuje się zawodowo w firmie, pod 4 względami: komunikatywności, otwartości, efektywności oraz zaangażowania. (...)

Wniosek o odwieszenie kary pozbawienia wolności

4.4.2006

Skazany za oszustwo (pobrał zaliczkę i nie wykonał usługi a zaliczki nie zwrócił) na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby, miał wyrokiem sądu zwrócić pokrzywdzonemu pieniądze. Nie zwrócił ich jednak, a okres próby (zawieszenia) już minął. Ostatnio został ponownie (...)

Waloryzacja kaucji wniesionej przed 12.11.1994 r.

3.4.2006

W kwietniu 1993 roku jako najemca wpłaciłem za mieszkanie kaucje wysokości 5005,400 złotych. W sierpniu 2004 roku wykupiłem je na własność. Kiedy upłynie okres przedawnienia zwrotu mi wpłaconej kaucji i od którego momentu on się liczy? Czy mogę liczyć na jej waloryzację, jeżeli tak to (...)

Apelacja od części wyroku a uprawomocnienie

3.4.2006

W wyroku podczas sprawy rozwodowej sąd przyznał opiekę nad dziećmi mężowi. Chciałabym się odwołać od tego wyroku, jednakże zależy mi żebym jak najszybciej mogła starać się o zasiłek rodzinny na dziecko z innego związku. Dopóki nie uprawomocni się wyrok wysokie dochody byłego męża (...)

Usunięcie znaku granicznego

3.4.2006

Kilka dni temu zauważyłem że na granicy mojej działki został usunięty kamień graniczny. Kamień ten 2 lata temu został ustawiony przez geodetów którzy przeprowadzali rozgraniczenie. Co powinienem zrobić, aby znak graniczny został przywrócony na swoje miejsce?

Podział funduszu socjalnego w szkole

3.4.2006

Czy dyrektor szkoły ma uprawnienie do jednoosobowego dysponowania funduszem socjalnym szkoły czy też ma obowiązek zasięgnąć opinii pracowników (Rady Pedagogicznej) Nadmieniam że związek zawodowy jest reprezentowany zaledwie przez kilku nauczycieli na ponad 50-ciu zatrudnionych. Ponadto czy (...)

Odrzucenie spadku a pobyt za granicą

3.4.2006

Wszystkie osoby powołane ustawowo do spadku odrzucają spadek. Jest to już wiadome. Chciałabym się jeszcze dowiedzieć, czy zstępni od strony siostry zmarłego spadkodawcy to nie tylko jej dzieci (one miałyby też odrzucić spadek), ale może również jej wnuczka? Czy zstępni rodzeństwa spadkodawcy (...)

Wyłączenie wspólnika ze spółki cywilnej

3.4.2006

Spółka cywilna 5 wspólników (50%+12.5%+12.5%+12.5%+12.5%) jeden ze wspólników (12.5%) od trzech lat przebywa za granicą, nie przepracował na rzecz spółki ani godziny, nie wyraża zgody na odsprzedanie swoich udziałów, żąda ciągle pieniędzy z zysku spółki w wysokości swoich udziałów. (...)

Odpowiedzialność za błąd w sztuce budowlanej

3.4.2006

Kto jest odpowiedzialny za popełniony błąd w sztuce budowlanej, inspektor nadzoru czy wykonawca? Podczas budowy nastąpiło przemieszczenie budowli względem stron świata, konsekwencje to zmiana miejsc doprowadzenia przyłączy z południa na północ.

Wynagrodzenie prywatnego detektywa a koszty

3.4.2006

W celu ustalenia czynu nieuczciwej konkurencji mamy zamiar wykorzystać prywatnego detektywa. Czy wynagrodzenie detektywa można uznać za koszt uzyskania przychodu w spółce? Czy wynagrodzenie detektywa za wykonane usługi będzie podstawą do roszczeń strony pozwanej?

Ogłoszenie w prasie a odpowiedzialność za długi

2.4.2006

Czy ogłoszenie zamieszczone w prasie, że nie odpowiadam za długi mojego męża Jana Kowalskiego ma skutki prawne? Czy podczas próby ściągnięcia długów przez komornika ze mnie, czyli żony, która z mężem nie mieszka, pokazanie takiego ogłoszenia zastępuje niejako rozdzielność majątkową? (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika