e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 4 Luty 2010

 • 4.2.2010

  Restrykcyjne przepisy o becikowym zawieszone

  Kobiety nie będą musiały udowadniać, że najpóźniej od 10 tygodnia ciąży były pod opieką lekarza ginekologa lub położnej. Resort zdrowia zawiesi kontrowersyjny przepis na dwa lata.

 • 4.2.2010

  Jest zgoda na dożywotnie odbieranie prawa jazdy

  Senatorowie chcą zaostrzenia przepisów dla kierowców, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali śmiertelny wypadek. "Nietrzeźwy zabójca" straci prawo jazdy na całe życie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Odległość szamba od granicy

  W jakiej odległości od granicy działki może być postawiony parnik, wybudowane szambo, wybudowany gnojowiec, kompostownik?

 • Warunki pracy przy komputerze - BHP

  Czy pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pracy przy komputerze? Jeśli tak to jakie muszą być spełnione warunki tej pracy (czas pracy) oraz w jaki sposób określa się wysokość takiego dodatku? Czy taki dodatek ma charakter stały?

 • Odpowiedzialność zarządu spółdzielni mieszkaniowej

  Jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej. W 2007 roku spółdzielnia na koszt mieszkańców wykonała ciąg trawników wzdłuż kilku ulic osiedla. Od czasu wykonania do dziś trawniki są niszczone regularnie przez parkujące na nich bezkarnie samochody kierowców wandali. Wielokrotne interwencje (...)

 • Rozłożenie zadłużenia w ZUS na raty

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Niestety od 12.2008 i cały 2009 nie opłacałam składek ZUS. Od tego roku reguluję bieżące. Czyli za 13 mies zalegam za składkami. Otrzymałam pierwsze pismo z ZUS, że jest prowadzone postępowanie w kwestii określenia wysokości moich zaległości, (...)

 • Zasady poruszania się na rondzie

  Jak powinien zachować się kierowca przed wjazdem na rondo o jednym pasie ruchu np. jeśli nie chce jechać w prawo ani prosto a przejechać rondo i skręcić w lewo - czy musi włączyć lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo czy wystarczy, że wjedzie na rondo i przy zjeździe z niego włączy (...)

 • Zajęcie komornicze

  W sierpniu 2009 roku otrzymałam od komornika sądowego zawiadomienie osoby trzeciej o zajęciu moich ruchomości tzn. samochodu matiz o wartości 2500 zł za dług mojego pełnoletniego syna. Zupełnie zignorowałam to pismo ponieważ samochód jest moją własnością, a długów nie posiadam. W dniu (...)

Projekty Ustaw • fotZmiany w egzaminach na detektywa

  Detektyw będzie musiał wiedzieć jak prowadzić działalność gospodarczą. Wiedza z zakresu psychologii sądowej czy roli ofiary w genezie przestępstwa będzie zbędna (...)

Interpretacje podatkoweDzienniki urzędoweAkty Prawne