e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 8 Luty 2010

 • 8.2.2010

  Młodzi kierowcy będą nadzorowani

  Osoba, która po raz pierwszy wyrobiła prawo jazdy, może stracić dokument za trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Na motocykl wsiądziemy dopiero po ukończeniu 24 lat. Takie zmiany wprowadzi projekt ustawy o kierujących pojazdami, którym zajmie się (...)

 • 8.2.2010

  Nie będzie grillowania na balkonach

  Zakaz rozpalania urządzeń do pieczenia i grillowania na balkonach, tarasach czy dachach budynków wprowadza rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 • 8.2.2010

  Odmowa obrońcy przy przesłuchaniu niekonstytucyjna?

  Policja nie może odmówić przesłuchiwanej osobie - która jest podejrzana o popełnienie wykroczenia - dostępu do obrońcy na etapie czynności wyjaśniających. Taka praktyka jest sprzeczna z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej - twierdzi Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Wzór karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp

  Pracownicy naszej firmy przed przystąpieniem do pracy przechodzą wstępne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Stosujemy wzór kart szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp obowiązujący od 1 lipca 2005r. Czy na odwrotnej stronie karty szkolenia wstępnego bhp instruktor bhp ma obowiązek (...)

 • Odszkodowanie

  W piątek 5.02 br. w wyniku przewrócenia się na parkingu przed Centrum Handlowym doznałam złamania nogi. Teren nie był odśnieżony, ani posypany piaskiem. Na pogotowiu założyli mi gips i wystawili zaświadczenie z opisem mojego złamania. Otrzymałam zwolnienie od pracy na okres 2 miesięcy. (...)

 • Nie usprawiedliwione niestawiennictwo świadka

  Świadek nie stawia się już trzykrotnie do sądu - nie przysyła również usprawiedliwień. Za drugą nieobecnością Przewodniczący nałożył na świadka karę - 250 zł. Za trzecim razem kolejny Przewodniczący (który zjawił się pierwszy raz) nie zwiększył tej kary. Czy to zgodne z prawem? (...)

 • Niezarejestrowanie firmy

  Na portalu aukcyjnym A. i współpracującym z nim portalu O. oferuję wykonywanie tłumaczeń nieprzysięgłych pisemnych z języka polskiego na niemiecki, a także ogłaszam się, że mogę udzielać korepetycje on-line przez Internet (przez komunikator Skype). Do tego posiadam własną stronę WWW, (...)

 • Uwłaszczenie na podstawie ustawy z 1971 r.

  Czy działka będąca własnością Skarbu Państwa i będąca we władaniu Powiatowego Zarządu Dróg Lokalnych jako droga publiczna może być uwłaszczona w trybie art. 1 ust. 1 lub ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1971r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 27, poz. 250) (...)

Interpretacje podatkoweDzienniki urzędoweAkty Prawne